Автор Тема: Varijabilen Zamaec VS Obicen  (Прочитано 14230 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #15 на: 27 Ноември 2014, 11:03:58 am »
Мене ме интересира каде е произведен тој сет Сакс и која е гаранцијата и оргиналноста на деловите. Знам дека во ЕУ се баеги поефтини деловите ама имајќи предвид кај нас каква се не роба се носи, би бил претпазлив.
Ако е се во ред со истиот, тогаш понудата на манебенз е за пофалба.

Отсутен manebenz

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #16 на: 28 Ноември 2014, 10:34:42 am »
SACHS delovite se 100 procenten original (barem od glavnite uvoznici)
14 godini vgraduvame SACHS vo mojot servis i do sega sme nemale nitu edna reklamacija.
Glavnite uvoznici imaat svoi seminari vo Makedonija skoro sekoi 2 do 3 godini i sum bil na site do sega kade jas i poveke drugi serviseri od Makedonija se imame zdobieno so ekskluzivno pravo da bideme nivni distributeri a voedno i monteri na nivnite delovi.
Dokaz za seto ova se brojnite diplomi vroceni od nivno ime.
Eve nesto poveke za SACHS koj ne e dovolno informiran... SACHS e brend na ZF a ZF e NAJGOLEMIOT proizvoditel vo svetot na menuvaci/letvi/servo pumpi i.t.n.
povelete:

http://www.zf.com/brands/content/en/sachs/products_sx/products_sachs.html

http://www.zf.com/corporate/en/products/product_brands/product_brands.html

http://www.zf.com/brands/content/en/sachs/homepage_sx/index.html

https://www.zf.com/sa/content/media/argentina/sachs/documents/pdf_catalogs/technical_libary/Brochure_DMF_aplicac.pdf



Kataloskiot broj  od SACHS za setot za koj sto pravevme muabet e pod broj SACHS -- 3000 951 790 izguglaj go i ke si vidis se.

inaku za toa kade e proizveden ne bi mozel da dadam konkreten odgovor zatoa sto tie imaat fabriki niz cela Evropa i se zavisi od toa so koja fabrika e potpisan dogovorot da go pravat bas toj odreden set. Najgolem broj se made in Germany no sum imal iskustvo da bide i Polski/Francuski/Italijanski (poretko) no seedno tie se pravat po ista specifikacija od kaj i da se.

Pozdrav

Отсутен manebenz

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #17 на: 28 Ноември 2014, 11:41:09 am »
Zaboraviv da napomenam.
Bidejki SACHS i LUK se najgolemite proizvoditeli na setovi za kumplug vo svetot ne retko se slucuva vo SACHS pakuvanje vnatre da najdes LUK proizvod i obratno...Ili meshano...primer zamaecot e made by SACHS a lamelata e LUK i.t.d.... Tie si imaat zaemna sorabotka.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #18 на: 28 Ноември 2014, 12:03:04 pm »
Знам за тој момент :) исто и со Валео (внатре Лук и обратно). Гаранција колку давате на деловите? Дали истата важи само при монтажа во вашиот сервис? Ако е тоа случај, колку наплатувате за промена?

Отсутен manebenz

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #19 на: 28 Ноември 2014, 18:32:33 pm »
Za zal kaj nas rabotime samo Mercedes i nisto drugo.Od kako stanav clen na ovoj forum i vidov deka mnogu ludje imaat problemi so naodjanje na delovi (kvalitetni) resiv da odvojam malku poveke vreme i da pomognam kolku mozam . Utre ke svrtam nekolku telefona da vidam koj servis bi mi go preporacale glavnite uvoznici...Citajki po forumive svativ deka ima poveke serviseri vkluceni vo nasive problematiki mozebi nekoj od niv bi mozel da izleze vo predvid t.e .da gi vgradi ovie delovi. Garancija na delovi ni jas ne dobivam od kaj sto zimam, no ne e problem eve neka bide cisto od mene 6 meseci pod uslov da se zeme komplet se...zamaec/potisna/lamela i drug lager. E sega :) ke se najde nekoj koj sto ke ja slajfuva i siluva kolata i moze da ja sjebe lamelata mnogu brgu taka da .... znaes sto sakam da kazam :) Delovite se prva ugradnja ama stilot na vozenje ne e kaj site nas ist :)

Pozdrav
www.manebenz.mk

Отсутен SHADOWFOX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #20 на: 26 Јуни 2017, 01:32:14 am »
Дечки здраво. Гледам дека не е реткост да се менува замаец. Дали можете да ми кажете за Опел Омега 2001 2.2 дти каде можам да најдам варијабилен замаец, потисна, ламела, друг лагер. И уште нешто во врска со климата и генерално системот за воздух. проблем имам со клапната односно бидејќи кај мене е електронска несака да смени циркулирачки воздух во кабина туку цело време ми е наместена на надворешен и цели издувни гасови ми влегуваат во кабина ког ја уклуцувам климата. Има ли лек за ова и отприлика доколку имате искуство колку би чинела поправката на климата?
Однапред благодарам.
Some things appear further than they are...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #21 на: 26 Јуни 2017, 14:19:01 pm »
Од што откажува замаец најчесто?
Замаец спрема моето знаење на тој дел од моторот, не би требало да се разипува....а? Можеби грешам? Освен евентуално ако лагери некои имаат луфт или држачина менувач па да се изедат спојките од вибрации...

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #22 на: 26 Јуни 2017, 23:20:01 pm »
Обичниот не цркнува, можеби некогаш да се изеде дека се трие ламелата, но многу ретко.
варијабилниот се разбива затоа што ги трпи вибрациите од моторот, на дизелот почесто, поголеми вибрации има, и плус од нагли стартови или возење под мал обртај највеќе се оштетува, не се разбива од лагери или држачи, немаат толкаво влијание на замаецот.
Внатре има федери во него и со тек на време се разбие тоа лежиште.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен SHADOWFOX

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #23 на: 23 Јануари 2018, 14:04:04 pm »
Здраво дечки. Само еден апдејт за замаецот да пишам. Го сменив кај Лаки-Дејан во ново лисиче. Замаец + друг лагер+ потисна + ламела ме фати околу 37000 со тоа што замаецот беше половен а другите делови нови. Ја возам скоро осми месец и сега за сега нема проблеми. Има мали вибрации кои мене ми се чудни бидејќи се јавуваат само на трета брзина доколку убаво машки дадам гас. Звукот е како забчаници да се чуствуваат поагресивно долу под мене. Бидејќи е задња вуча може да е диференцијалот, друга алтернатива ми е дека мењачот почнува да ме зеза. Кога е ладна потешко убацува во рикверц.
Some things appear further than they are...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Varijabilen Zamaec VS Obicen
« Одговори #24 на: 23 Јануари 2018, 16:43:06 pm »
@SHADOWFOX

Ах бе дете. Па следи форум. Ќе поминеше со нов замаец и можда 7000-ки помалку со се работна рака.

За друг пат www.setkvacila.rs