Автор Тема: Помош при вадење на амортизер  (Прочитано 1209 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Помош при вадење на амортизер
« на: 23 Декември 2017, 21:03:40 pm »
Клабери ми треба некој ум ваш, јас му се пробав ама не се дава...запечено е машки. Ќе почнам прво со слика од новиот амортизер за да се види како е наместен стариот

Значи ова курето црно е влезено во трапот и е запечено така силно што несака да излези ништо живо



Еве го





Постапката за извлекување според интернетот е со  радапцигер, арно ама како што се гледа на сликите кај мене при влечењето  наместо цел амортизер да излези од трапот ... почна буфер гумата да излегува од куќиштето на амортизерот



Ако продолжам да тргам гумата со се тоа курето ќе остани на кола, а амортизерот ќе излези без долната буфер гума и тогаш го ебав ежот  ;D Како би изиграле вие ? Незнам колку е изводливо да се завари радапцигерот на тоа железото што е пред гумата и сака нејќи ќе мора да излези, ама пак ќе речам незнам колку е изводливо и што матерјал е радапцигерчето.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Помош при вадење на амортизер
« Одговори #1 на: 23 Декември 2017, 21:05:19 pm »
Brener i grej

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Помош при вадење на амортизер
« Одговори #2 на: 23 Декември 2017, 21:18:39 pm »
Јас би го удавил со wd40 или некој сличен чистач и би го оставил едно пола саат да подејствува спрејот па би пробал.

Ако планираш да грееш прво избуши го стариот негде подоле по телото на амортизерот со мала бургија 3 или 4 мм па после греј откако ќе се исцеди целата течност ако е маслен, а ако е со гас најди начин да го испуштиш прво.
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Помош при вадење на амортизер
« Одговори #3 на: 23 Декември 2017, 21:40:16 pm »
акни му глицерин да го разјаде појак е од wd40

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Помош при вадење на амортизер
« Одговори #4 на: 24 Декември 2017, 13:53:58 pm »
update: со мала помош на токмак, роцангла и физичка сила сменети се двата амортизери со нови  :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Помош при вадење на амортизер
« Одговори #5 на: 24 Декември 2017, 18:49:06 pm »
Џабе се мачеше. Со бренерче ќе го загрееше и ќе се проширеше. И со токамче ќе ги извадеше.

Милион пати пробано е ова :D

Дури на рингла имам греено делчиња така да ги наместам ;D