Автор Тема: EGR - проблем?  (Прочитано 1330 пати)

Отсутен affect

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
EGR - проблем?
« на: 11 Март 2017, 13:25:56 pm »
Дечки пред некоја недела ми светна Check Engine сијалицата (имам Opel Astra GTC 1.9 150hp 2005) па си рекова ај да ја носам на дијагностичар на време па подоцна да не биде касно. Ја однесов, ја стаи на компјутер ( не буквално  :P ) и покажуваше грешка со EGR ( и на ECU ми дава fault code 04005A). Ја остаив вика ке отворам EGR ќе го исчистам и ваљда ќе угине check engine сијалицата. Го отворил EGR го исчистил (имало доста за чистење) ја издувал колата и сега ми вечи не свети, ок е. Му платив 400 ден. за чистење и си тргам накај дома со колата, после 15км сијалицата повторно се уклучи (иако пред и после чистењето немаше никаква разлика, колата си иде најнормално прима гас супер). Што би можело сега да е? Дали ЕГР е отиден скроз? Дали ако ја возам вака ке напраам поголем проблем?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: EGR - проблем?
« Одговори #1 на: 11 Март 2017, 15:17:20 pm »
Ne bi trebalo ako e egr. Kaj tebe treba da e elektricen, zacisti gi kontaktite prvo, a moze i da e otiden...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: EGR - проблем?
« Одговори #2 на: 11 Март 2017, 15:29:56 pm »
Софтверски нека ти го исклучат,тоа е лекот,или нов земи.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: EGR - проблем?
« Одговори #3 на: 11 Март 2017, 16:19:44 pm »
На удолници нема да троши повече така.... т.е. многу малце повеќе 

Отсутен affect

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: EGR - проблем?
« Одговори #4 на: 12 Март 2017, 13:48:27 pm »
Неможам да установам дали е расипан или не. Колата иде добро, но моторот ми е сега некако по бучен се осекја кога забрзувам. Доколку пак е расипан ЕГР ке го мењам...не сакам да го гасам, доколку не би требало да е таму немало воопшто и да го ставаат.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: EGR - проблем?
« Одговори #5 на: 12 Март 2017, 14:34:16 pm »
Мoже ценaтa зa нoв ќе те предoмисли. Зaтoa и ги вaдaт/блoкирaaт.