Автор Тема: Проблем Турбина ?  (Прочитано 11333 пати)

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #15 на: 12 Март 2017, 00:39:50 am »
Ete pisa  eden post pogore...

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #16 на: 12 Март 2017, 00:43:19 am »
Bicikle inaku jas nemam problem so brzinata,si odi i do 200 kmh ali dimi,samo sto zabrzuvanjeto nemue kako sto treba,nekako mi nema eksplozivnost,porano znaese i vo  6 ta da se oseti papucata za gas,e sega dali ima toa veze so turboto neznam.
Od promena na uljeto na 25.02 imam pominato okolu 400 km i na sipka ne mi javuva potrosnja na ulje,sto me cudi oti po majstorive treba da trosi ulje.

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #17 на: 12 Март 2017, 00:46:00 am »
Kade se naogja Mitrevski i telefonce ako imate da dogovoram so lugjeto.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #18 на: 12 Март 2017, 00:47:09 am »
Сервис Митревски.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #19 на: 31 Март 2017, 23:02:31 pm »
Decki samo da ve izvestam problemot e resen so montaza na druga polovna turbina.
I slobodno mozete za problemi so turboto nasiroko da go izbegavate servisot DAC posto lugjevo
veze nemaat so taja problematika.

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #20 на: 01 Април 2017, 13:06:25 pm »
Hehe izgleda prerano se izraduvav,sabajlevo palam autovo posle 12 casovno miruvanje i glej cudo povtorno dim,znaci isfrla dim i go snemuva ,edinstvena razlika e toa sto  go nema onoa dimenje koga kolata ke poraboti vo mesto  30 tina sekundi naprimer na semafor i na pritiskanje na papuca za gas da isfrli dim.E sega dali ova dimenje pri start ima nesto vrska so egr ventilot kojsto e samo mehanicki zatvoren a ne i softverski stvarno neznam.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #21 на: 01 Април 2017, 14:22:39 pm »
Кај ти ја менија турбината.? Да, треба и софтверски а дали има врска егр со димењето не знам.

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #22 на: 01 Април 2017, 15:46:49 pm »
Turbinata mi ja smenija kaj mene u maalo lokalen majstor,istiot rece deka i ovaa ne bas naj naj no e mnogu podobra od starata koja imase i aksijalen i radijalen od,i za nekoi si 600 km iscica okolu pola litro ulje.
Inaku vo intelkulerot nemase ulje (po nego ) no zabelezav deka vo kanalite i na usisnata grana i drugana kako se vikase neznam imase tragovi od ulje.
 

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #23 на: 01 Април 2017, 16:04:51 pm »
Не би требало да има уље во доводот за воздух, т.е. од уљето ќе имаш бел дим сигурно со новата треба да се доцеди тоа уље и да нема повеќе уље а и димењето да се намали. Ако ти дими само на верглање може и друг да е проблемот али ваљда не е опасно. Може и некое семерингче од вентил да подпушта или некоја дизна да не е саглам али не сум толу стручен да ти кажам со сигурност. Сепак повози ја некои 100км ако е од уљето што останало предходно ќе исчезне димот.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #24 на: 01 Април 2017, 16:09:52 pm »
Moze da ima i vo usis i vo izduv maslo najubavo e svrti eden krug pa i dva po obikolnica ako ima da go izgori i izduva

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #25 на: 01 Април 2017, 16:21:40 pm »
Најубаво ти е да ја продадеш половната турбина и својата да си ја репарираш во Ужице.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #26 на: 01 Април 2017, 16:26:51 pm »
Ако е до турбината.....

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #27 на: 01 Април 2017, 18:01:44 pm »
Sto drugo bi mozelo da e neznam,znaci smeniv tri turbini i so sekoja razlicni simptomi.
1. mojata dimese na palenje i koga ke rabotese vo mesto kratko vreme so dodavanje na gas imase dim i mirisase na izgoreno ulje.
2.servis dac mi smenija nov kertrig navodno ,,MELET", i toa dimese ko parna lokomotiva dimese dodeka rabotese vo mesto i vo dvizenje no i poslabo vlecese kolata turboto otvarase nad 2200 obrtai.
3. Go vratija mojot kertrig i pak isto si bese pomalce dimese od noviot no se pojavi specificen zvuk na pistenje pretpostavuvam nemaa strucnost da go izbalansiraat kako treba i posle 200km pocna da dimi i vo voznja.
4 .Zedov polovna no i taja po majstorot bese losa imase aksijalen i radijalen od no so garancija na prodavacot ja montiravme,i simptomi isti ko so mojata originalna,dim pri start vo voznja skoro i da nemase koga ke raboti vo mesto nema dim se dodeka ne se dodade gas,i pocna da trosi ulje okolu 500 ml na 5-600 km.
5.Turboto mu go reklamiram na sopstvenikot i po kratko ubeduvanje (edna nedela) mi praca drugo i toa vcera go montiravme voedno majstorot go zatvori egerot,i ova se gleda deka e nesto cepkano po nego se poznava deka e otvarano,no kolicevo vlece podobro, bes razlika kolku i da raboti vo mesto so dodavanje na gas nema nikakov dim edinstveno pri palenje pojavuva dim.
I stvarno vecem neznam sto i kako,preku takvoto mi dojde ovoj problem.

5.C

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #28 на: 01 Април 2017, 18:07:50 pm »
само добар мајстор. нека ти препорачаат од форумов. маршер е добар.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #29 на: 01 Април 2017, 19:18:04 pm »
Marsher mitrevski zoki(zad makpetrol, lisice) dr soo znam so da recam