Автор Тема: problem so kumplug na punto 2  (Прочитано 6916 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: problem so kumplug na punto 2
« Одговори #15 на: 29 Јуни 2015, 00:08:54 am »
Imam eden problem so kumplugot. koga go nagazuvam nesto od vnatre kako da sviri (nekoj zvuk vadi) osobeno letoto koga e toplo. Dali od toplonata nekoja plastika ili guma se prosiruva nz. nekoe resenie
земи сними го звукот и пастирај тука, може да е за мењање цел сет а може и само некоја гумичка при стискање да испушта звуци


https://www.youtube.com/watch?v=OFuDW7aJGcA&feature=youtu.be

според клипот што го постираше ова е КРЦКАЊЕ а не СВИРЕЊЕ... затоа и одма во првиот пост ти напишаа да се спремаш за сет ламела и потисна со друх лагер и подоле во другите исто... доколку напишеше крцкање ке беше поинаков муабетот...

прво со WD40 испери го убаво целиот спој на пумпицата со педалата. таму горе имаш пластичен дел кој го вади овој звук. откако ке го испереш, ке побараш некоја маст во спреј. нај често за ланци подмачкување на мотори ке ти зврши работа... испрскај, па притисни неколку пати до доле, па пак испрскај пак притисни неколку пати до доле и трет пат испрскај и не пипај педала следните 30-40 минути. со тоа би требало да ти се реши проблемот со крцкањето...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: problem so kumplug na punto 2
« Одговори #16 на: 29 Јуни 2015, 00:26:10 am »
na nekoj srpski forumi citav za takov problem za krckanje samo wd-40 i miren si arno ti rece onak.
inace ova ne e svirenje zatoa ti iznapisavme od pocetok za lamela i potisna.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг:
« Одговори #17 на: 29 Јуни 2015, 00:29:07 am »
истото и кај мене се случува после 20 тина километри на топлово исти звук се слуша само питивко, ти опиша онак како да го средиш. терај вака ако не те нервира не е страшно 
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: problem so kumplug na punto 2
« Одговори #18 на: 29 Јуни 2016, 14:36:28 pm »
И мене исто скроз ми прави како на клипот, и само коа е топло, ваљда се шири пластиката и шкрипи... Да речеме во поладни периоди, нема мака...

Значи со wd-40 да ишприцам околу тоа што се движи ?
едит: али како што читав на спрскион форум некои викаат да не се прска со вд дека тоа ќе го тргнало мастот...

Ималу некој маст кај куглицата горе што се спојува со папучата и гумено нешто и тоа шкрипело...

Многу им се решило со тоа што целосно ја извадиле папучата подмачкале се и сеа немаат проблем..

Иначе у пм многу е тесно и недостапно местото ништо не се гледа од таа пластиката да ја еб*м....
« Последно менување: 29 Јуни 2016, 14:52:49 pm Bumb »