Автор Тема: Пушти нафта на ладно  (Прочитано 2020 пати)

Отсутен Punto2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Пушти нафта на ладно
« на: 30 Декември 2012, 10:02:39 am »
Пријатели не знам дали до сега некој има имано ваков проблем, пред недела дена на минус го запалив пунтото (1.9 ЈТД 2002) и после 15 мин. работа под него забележав флека од нафта, не беше некоја голема количина ама ипак имаше. Го повикав мајсторот ја провери и ми рече дека било од бош пумпата мислам дека спомна некој вентил за ладен воздух и пуштил од ладното, од тогаш не ја возев ме фаќаше страв, ама ја запалив два пати ја држев така по едно 20 мин. и не пушташе нафта, човекот што ја виде е добар мајстор за дизел и ми рече дека тоа е нормално тоа, слободно да ја возам и да внимавам на ладно време...сакав да прашам дали до сега имал некој ваков проблем и колку е нормално тоа?

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #1 на: 30 Декември 2012, 10:56:23 am »
Абе мајсторот можеби е добар ама да е нормално да течи нафта било на ладно било на топло мене не ми изгледа нормално баш напротив. Значи кога би живеел во Битола на минус како лани ти би требало да не ја возиш колата. А замисли да живееш во Русија... Види што е тоа што не е во ред, замени го па да си бидеш раат и на топло и на ладно :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #2 на: 30 Декември 2012, 11:02:01 am »
Најверојатно протекува од пумпата за висок притисок, треба да се предихтува  тоа е нормално да протекува на ладен мотор,  a на загреан мотор да не тече заради тоа што на ладен мотор гумичките се стврднати и не дихтуваат кога ќе загрее малку омекнуваат и го задржуваат притисокот.

Отсутен Punto2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #3 на: 30 Декември 2012, 11:07:32 am »
Fala na odgovor...kolku bi cinela poravkata..otprilika. spored vase odsegasno iskustvo i kade bi mozela da se napravi ili pak da cekam da vidam dali ke pusti povtorno pa da odam na majstor :(

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #4 на: 30 Декември 2012, 11:40:35 am »
Punto JTD e commonrail i e bez Klasicna Roto pumpa

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #5 на: 30 Декември 2012, 12:57:49 pm »
во право е бугар,јтд е комон реил,како мајсторот заклучил дека тече од бош-от ?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #6 на: 30 Декември 2012, 13:12:49 pm »
Kvazi majstori kolku sakas

Отсутен Punto2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #7 на: 30 Декември 2012, 13:27:43 pm »
:) da vi kazam iskreno jas mnogu ne se razbiram...ne znam sto oznacuva commonreil i kolku e dobro vo vakov slucaj da e taka..sega ja vozev nekoi 5km so cel da proveram, dobro vlece kako i prethodni i ne pravi problemi a isto taka i nema pusteno nafta..iskreno ne znam sto da pravam..zatoa baram sovet od vas..vo sekoj slucaj fala vi na site

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #8 на: 30 Декември 2012, 13:40:32 pm »
Можеби дечкото не се изјасна добро или не го сватил мајсторот,или пак мајсторот си ја нарекува бош-пумпа сеуште.Сеедно,сепак има пумпа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #9 на: 09 Јануари 2013, 18:19:26 pm »
Пунто2 дали уште имаш проблем, со колата ?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #10 на: 09 Јануари 2013, 19:20:35 pm »
A be da ne e nekoe dovodno crevce da kape.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Пушти нафта на ладно
« Одговори #11 на: 10 Јануари 2013, 01:37:58 am »
Да не има ставено некоја лоша нафта... па да му замрзнала... а пумпата да му донела гориво... и од притисок, од некој вентил да ја исфрли...

Или да му пушта од црево, или филтер за нафта...