Автор Тема: Opel Astra - проблем со ламела  (Прочитано 7501 пати)

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #15 на: 06 Јануари 2017, 22:59:07 pm »
Многу слични симптоми имам како vasileskif на Астрата 1.6 16в 2001год. На ладен мотор посебно изразено тресењето, на загреан скоро и да го нема. Два пати ми се провервани држачите велат дека се во ред. Колата нема никаква мака нормално си е возењето добро влечи, единствено ова. Читав негде дека со нагли тргнувања на неколку пати..се намалувало тресењето, ама не осетив некоја разлика. Дали промена на ново масло би било решение?  Користам Liqui Molly 10W-40 и колата е на плин

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Opel Astra - проблем со ламела
« Одговори #16 на: 22 Јануари 2017, 11:42:05 am »
Другар има астра и истиот проблем го има.Сет комлет сменат,остана исто,замаец нов,пак исто.И на крај по читање форуми открив дека при такви аномалии на коли треба да се проверат полуосовини и крстасти лагери кои стоеле на полуосовините кои одат во менувачот.И јас имам искуство лично со овој проблем.Исто сменавме се на пунтото од татко ми,на крај се утврди џабе фрлени пари кога и на двете коли Пунтото и Астрата се заменати сетовите кумплунг.Во првиот случај и замаец на астрата.Може да замислите колкави трошоци се направени без потреба :( .После замена на полуосовина и двете коли немаат тресење при тргнување.Без навреда ако има некој мајстор на форумов,ама мислам дека треба и да се гугла малку а не само со пивото во рака и ракијата на маса а сервис се прави и тоа сериозен по џебот на муштеријата.Совет:ПРОВЕРЕТЕ ПОЛУОСОВИНИ.