Автор Тема: Течење на улје од диктон на глава на Fiat Punto 1.2 8v 2002 година  (Прочитано 9196 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Течење на улје од диктон на глава на Fiat Punto 1.2 8v 2002 година
« Одговори #30 на: 25 Февруари 2015, 19:43:46 pm »
Дихтунг.

Dichtung (Technik)
Цитат
Als Dichtung bezeichnet man in der Technik Elemente oder Konstruktionen, die die Aufgabe haben, ungewollte Stoffübergänge von einem Raum in einen anderen zu verhindern oder zu begrenzen.

Не „Диктон“ или „Дихтон“, туку „Дихтунг“.

Пред да почнете да ме пцуете, ве корегирам за поим од автомобилскиот свет, а не за „кој“ наместо „кои“ (иако вториов случај е многу позастапен).

ЗАПТИВКА

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Течење на улје од диктон на глава на Fiat Punto 1.2 8v 2002 година
« Одговори #31 на: 25 Февруари 2015, 19:52:57 pm »
ви ја покажав ли сликата од веро со она средството за затнување на протечени хладњаци?

оригинален, стручен превод на македонски јазик е: ЗАТАКНУВАЧ... не ми се веруваше на очите што прочитав.... па го земав со мене на каса и таму излезе со тоа име... :)

едит:

еве слика:



 ;D ;D ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Течење на улје од диктон на глава на Fiat Punto 1.2 8v 2002 година
« Одговори #32 на: 26 Февруари 2015, 11:14:06 am »
Дихтунг.

Dichtung (Technik)
Цитат
Als Dichtung bezeichnet man in der Technik Elemente oder Konstruktionen, die die Aufgabe haben, ungewollte Stoffübergänge von einem Raum in einen anderen zu verhindern oder zu begrenzen.

Не „Диктон“ или „Дихтон“, туку „Дихтунг“.

Пред да почнете да ме пцуете, ве корегирам за поим од автомобилскиот свет, а не за „кој“ наместо „кои“ (иако вториов случај е многу позастапен).

ЗАПТИВКА

Фор фанзиис, отиди во продавница за авто делови и побарај „Заптивка“... Или на мајстор кажи му дека имаш проблеми со „Заптивка“... Обавезно носи скриено камерче, пошто ме интересира фацата :)

Успут:



http://www.makedonski.info/search/%D0%B4%D0%B8%D1%85%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B3
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.