Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1860106 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9765 на: 13 Мај 2021, 16:44:26 pm »
На жена ми исто и замирисало на бензин кога тргнала накај дома од Козле. Застанала позади Рамстор, демек да види :)
Потоа прекинало да и мириса се до угорницата пред да влезе во двор. Капеше само, за додека се мислев што, како, да прекине капењето.
 Помислив дупнат резервоар, камо среќа малку повеќе да промозгав, ќе ми текнеше дека мора да е после бензинска пумпа пошто ако е резервоар ќе капеше цело време.
Ќе отворев капак кај пловак/пумпа и ќе го приметев дека подлизнува кај цревцето.

Утредента од притисок од пумпата дополнително се подизвлекло цревцето и додека возев накај сервис лиело шаком и капом.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9766 на: 14 Мај 2021, 06:25:37 am »
Клабери сменив водна пумпа и ребраст каиш, на водната пумпа има розево/црвено нешто, што по мое мислење е стврднат антифриз, што веројатно значи дека пумпата течела.

Слики на линковите доле

https://ibb.co/6cS5xRP

https://ibb.co/p1bhG3n
Старата пумпа ти е ова на сликата? Примети дека губиш антифриз па ја смени?

Беше направена промена на сет ребраст со водна пумпа на половно возило, и ова е старата пумпа. Стврднатиот дел претпоставувам дека е антифриз, што би ме асоцирало на тоа дека пумпата течела.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9767 на: 14 Мај 2021, 06:52:08 am »
Ставав бензин во Пунтото мк2 и после тоа во кабина приметив мирис на бензин, мислев влегол мирис од отворен прозор на бензинска, ама мирисот не се губеше. После излегов надвор и под крилото кај резервоарот помирисав, исто се осеќаше уште појак мирис на бензин. Не се приметува дека губи бензин. @Mikius знам имаше проблем со и10 ама тоа беше изразит проблем со течење бензин, кај мене што може да бидне, некој слично искуство?
Стара болка на пунто 1 и 2.
Под задното седиште на седечкиот дел стои пумпата за гориво. Отвори и види дали од цевчињата на пумпата (каде што влагаат цревата) пушта гориво кога колата е запалена. Цревата влагаат на пластични цевчиња и тие цевчиња знаат многу лесно да пукнат и од таму да шприца гориво. Ако шприца многу малку доле нема да има капено ама ке мириса во кола.



Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9768 на: 14 Мај 2021, 10:46:52 am »
Фала @Zile , баш ќе проверам ова со пумпата за гориво.
Кога веќе правиме муабет за Пунтото, има уште еден проблем, пушта масло од менувач на семерингот на шалтерот што стои горе некаде напред кај моторот. Во Велиновски КУ не можат да најдат/порачаат само семеринг. Дали во Скопје може да се најде и каде, а воедно ако сака некој број и локација на Жаре или друг Фиат мајстор, малтретирање ми е идење во Куманово. Благодариме однапред
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9769 на: 14 Мај 2021, 11:28:51 am »
За семерингот не би знаел, а за пумпата провери па кажи.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9770 на: 14 Мај 2021, 17:43:03 pm »
Треба да правам мал сервис па се мислам дали да земам полусинтетичко (10-40) или синтетичко (5-30) или друга модификација на масло за Mazda 1.8 атмосферски бензинец иначе ја возам на плин. Или да оставам исто 10-40 оти 5-30 повеќе е за турбо мотори. Муабетов мие за плинот кое масло е подобро за моторот.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9771 на: 14 Мај 2021, 21:19:31 pm »
Не се орентирај поради плинот да ставаш било какво масло или масло за плин. Стави си масло по спецификација на моторот. Види производителот какво масло (која градација) препорачува и такво стави.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен LostParadise

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9772 на: 22 Мај 2021, 12:03:30 pm »
Дечки ако може помош малце.

Пред 20 000км направив голем сервис со што го сменив и затегачот за ПК каиш.
Од тогаш извозев 10 000км, затегачот почна да вади звук кога е загреана колата, го сменив со SFK и се среди проблемот.
Од тогаш извозев 5000км, пак затегачот ист звук вади на загреана кола, пак ќе треба да менувам затегач.

Прашањето ми е зошто за толку кратко време во рок од помалце од 20 000км ќе треба да ставам нов (трет) затегач.
Од што може да се расипува или толку се квалитетни? Ако може да ми предложите што марка да е следниот и од која продавница од Скопје да купам?

ПС: Испаѓа затегач почесто менувам од уље  :D

Отсутен Sarma3

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9773 на: 23 Мај 2021, 14:46:26 pm »
Препорака за клучар.. фала

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9774 на: 23 Мај 2021, 15:40:54 pm »
Туфо во зградите карши црквата Св. Петар и Павле во Ѓорче.

Отсутен grandemiki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 273
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9775 на: 23 Мај 2021, 23:48:09 pm »
Прашање за еден пријател, има спарк 2006 и дугмето за менување податоци на борд(км, потрошна и сл.) не му работи и му стои само на км до 1000 што оди и се враќа на 0. Како да го врати на бордот да му ја покажува целата километража помината на колата. Пробано со клемите ваѓање не бива.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9776 на: 31 Мај 2021, 14:08:56 pm »
Да се замарам да го вадам со шприц вишокот ?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9777 на: 31 Мај 2021, 14:11:13 pm »
Да се замарам да го вадам со шприц вишокот ?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk



Јас имам вадено :) Оти мајсторот место да прочита убаво 4.75, ставил 5.00 (као нема гајле ќе го потроши, а колата не ми трошеше масло) :)

И со шприц си извадов 250 грама.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9778 на: 31 Мај 2021, 14:34:27 pm »
Незнам оти сликата не ми излегва, абе  антифриз е, малце над максимумот  е затоа,да беше масло не прашвав ќе имав црева за инфузија веќе ставено :D

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #9779 на: 31 Мај 2021, 15:11:27 pm »
Ладна или загреана ја сликаш?