Автор Тема: Добар заварувач на ауспух, издув.  (Прочитано 11619 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Добар заварувач на ауспух, издув.
« Одговори #30 на: 25 Март 2015, 11:20:48 am »
У секоја продавница за автоделови го има,коа више идеш на фуш варијанта,земи си кит за ауспуси од абро тоа ти е подобра опција.


Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Добар заварувач на ауспух, издув.
« Одговори #31 на: 25 Март 2015, 11:33:57 am »
Да прашам еве тука ако ставам цевка од инох 0.5-0.6 мм откога ќе го отстранам катализаторот дали ќе има проблем, или да одам на варијанта да ставам цевка ...... зборот ми е дали таа дебелина на инох е доволна да не ја стопи цевката ?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Добар заварувач на ауспух, издув.
« Одговори #32 на: 25 Март 2015, 13:47:20 pm »
Нема да ја стопи ама може да се добиве звонење/резонирање бидејќи тенко е тоа,а многу зависи и од должината може и да поминеш.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Добар заварувач на ауспух, издув.
« Одговори #33 на: 26 Март 2015, 02:48:00 am »
Па должинат е некаде 50 до 55 см а прчникот на цевките што влегуваат и излегуваат од кат. е 55 мм што значи толкава ќе биде и таа цевка .....предноста е што можам сам да ја направам, таму кај што влегува во средното грне ќе биди 55мм и ќе ја спојам како и до сега со стега оргинал фабричка а на местото каде ќе го пресечам катализаторот (таму мора да се сече бидејќи исцело е од турбината до катализаторот цевката  нема спојка) таму ќе ја направам поширока 57 мм да речеме за да може да влезе оргиналната цевка и планирам тука некоја стега да најдам и да му ставам  за тоа и прашав ......

Отсутен dare532

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Добар заварувач на ауспух, издув.
« Одговори #34 на: 13 Април 2015, 23:53:23 pm »
Пак јас уште нешто да ве прашам, со новиот ауспух сега понекогаш кога ќе дадам гас и пуштам излегува пламен од него мене не ми пречи ништо тоа него прашањето ми е да не е добро нешто да и наштетува на машината тоа што излегува пламен и фала многу. (има пред тоа постови во темава дискутирано кој не е запознаен се работи за мотор иначе)