Автор Тема: Спарк 2008 задно светло  (Прочитано 1152 пати)

Отсутен tdejan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 135
Спарк 2008 задно светло
« на: 27 Ноември 2014, 09:58:36 am »
Ај за мислење:
Спарк 2008 година, кога ќе запалам количето не свети уопште десно задно светло. Притискам на кочница, се пали и стоп светло и позиционо светло, отпуштам кочница се гаси стоп светло и си свети позиционо светло како шо треба. Значи за да се запали уопште светлото мора да стиснам кочница. Една сијалица е со две влакна P21/5W. Сменав сијаличе исто дава. Влага? Лош контакт? Осигурач? Ептен сијалиците сум ги утињал?



Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Спарк 2008 задно светло
« Одговори #1 на: 27 Ноември 2014, 10:17:14 am »
нешто околу слаба маса е тоа. појма немам дали во спаркот има контрола на сијалиците преку компјутерот, но ако е да, тогаш можно е и со ватажата да си утнал нешто... прво провери дали сијаличката ти е со таа ватажа.. ако е да, треба електричар да види и да ти провери со масите дали е се ок на штоповите... ако е и тоа да, тогаш не му се секирај и терај си, чим ти работи. кај мене па на пример има една слична глупост.. кога ке ја запалам колата ми свети сијаличето на шалттабла дека имам прегорена сијалица... се додека еднаш не стиснам на кочница исто како кај тебе.... се гаси и толку..  не сум проверил, можно е и кај мене да има таква некоја зезанција исто како кај тебе, ама кога ке ги проверам сите сијалици се ок, а не сум проверил далисите се ок, пред да стиснам кочница... видиш.. тоа не ми текнало... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен tdejan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 135
Одг: Спарк 2008 задно светло
« Одговори #2 на: 27 Ноември 2014, 11:45:56 am »
На спаркот нема контрола преку ECUто, нема КАНБУС. Иначе ватажата е та, стандард се P21/5W сијалиците, ќе пробам уште со една поасолна (Осрам или ..), па после ќе барам проблем во масата.