Автор Тема: Turbo cleaner additive  (Прочитано 3678 пати)

Отсутен ТТ

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Turbo cleaner additive
« на: 15 Ноември 2014, 17:05:38 pm »
Здраво,

Ме интересира дали некој има користено адитив за чистење на турбината кај Голф 4 ТДИ од 98 година. По странскиве форуми гледам ги фалат многу од адитивите за оваа намена како ефикасни и слично.
Ме интересира и дали може да се најде ваков адитив во Македонија и ако може каде има и по која цена.

Поздрав и фала,
ТТ

Отсутен manebenz

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #1 на: 18 Ноември 2014, 23:33:04 pm »
Нешто најблиску до ова што го бараш би било Air Intake Cleaner од WURTH пошто WURTH се доста застапени кај нас .  Не знам точно за каков адитив зборуваш дали кој се става во резервар па на некој (магичен )  начин го чисти турбото (нешто што не ми е логично) или за спреј кој се прска во усисната грана (кое ми е многу пологично) и ги чисти наслагите и гарешот од граната,од вентилите,од издувната грана, па се до турбината,катализаторот и.т.д.... искрено незнам за дизел што и како... Да се прашувам јас лично што би правел ....паааа би пробал ама со изваден катализатор...би го откачил турбото од аусплухот и така би го турирал....недај боже да не ми затне катализатор :):)
Еве линк што можеби ке ти помогне :

http://www.youtube.com/watch?v=ZeZG-urOk30

Јас за мојота Вектра 1.8 бензинец на секои 2-3 месеци користам Throttle Body Cleaner што му го шприцам директно во Ајншприцот и после тоа колата работи многу помирно...многу многу помирно.... ама бензинец е друга прича ...   еве го продуктот ...   
   
http://enginedetailingsale.blogspot.com/2012/03/wurth-throttle-body-cleaner.html

Ако мислиш дека ова Air intake cleaner ке ти помогне пробај да го најдеш низ бензинскиве/маркетиве а ако го нема пиши ми порака на мене ке му свртам на претставникот за WURTH во Куманово и ке го прашам дали има на легер ... Постои шанса никогаш да го немало кај нас овој продукт.

Поздрав и пиши што си направил

Отсутен ТТ

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #2 на: 22 Ноември 2014, 15:58:00 pm »
Здраво, фала за одговорот.

Мислев на некој адитив специјализиран за чистење на турбо, како на линкот подолу, ако некој знае за некој ваков производ кај нас нека сподели.

http://www.innotecworld.com/products/sets-systems.php?productid=6

Поздрав,
ТТ

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #3 на: 22 Ноември 2014, 16:16:22 pm »
Ова не е „адитив“. Вообичаено адитивите ги додаваш во нешто друго. Гориво, масло, разладна течност.

Ова е сет за чистење турбина. Јас го имам употребувано истиот, но на размонтирана турбина (извадена од грана но не расклопена турбината). Потчно мајстор Жаре ја среди јас само го донесов сетот за чистење. Мене лично ми го реши проблемот со овербуст.

Отсутен ТТ

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #4 на: 22 Ноември 2014, 16:43:11 pm »
Фала за одговорот, ќе може ли да ми кажеш од кај го купи и колку пари.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #5 на: 22 Ноември 2014, 16:47:01 pm »
Онлајн го нарачав од Британија, ми го испорачаа во Бугарја.

Отсутен manebenz

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #6 на: 22 Ноември 2014, 19:06:02 pm »
Здраво, фала за одговорот.

Мислев на некој адитив специјализиран за чистење на турбо, како на линкот подолу, ако некој знае за некој ваков производ кај нас нека сподели.

http://www.innotecworld.com/products/sets-systems.php?productid=6

Поздрав,
ТТ

Mozebi ne e bas ist kako proizvodot kako sto go baras no definitivno e nesto sto e najblisku i sto moze da se nabavi kaj nas.

Raboti na istiot princip kako vo videoto koe ti go prati...Ja delis turbinata od izduvnata grana i stavas kartonce....pravis mala dupka za da moze da vleze cevceto od sprejot i stiskas....Fakticki ja polnis turbinata so taa pena i ostavas neznam ...10/15 minuti ili poveke ..najverovatno pisuva na bocata.E sega: razlikata vo ova sto ti go prati e deka ima i sprej broj 2 koj sto go cisti sprejot broj eden i posle sklapas turbinata nazad (dodavas aditiv vo gorivoto) i vozis....jas mislam deka so ovoj produkt ke go postignes toa sto sakas da go dobies.
Definitivno interesna tema si izbral . Imam nekolku Mercedesi 211 model so elektronski aktuator na tirbinata kade se desava mnogu cesto da ja stava kolata vo limp mode bas poradi zaglavuvanje na turbinata (premnogu boost) ... Jas bi probal ,neznam za tebe...Mozam i cena da ti dadam od ponedelnik.... Pozz

Отсутен manebenz

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Turbo cleaner additive
« Одговори #7 на: 22 Ноември 2014, 19:07:55 pm »
UPS zabraviv da ti pustam link i da navedam deka sredstvovo e za regeneracija na DPF Filteri....  Znaci go cisti garesot kako i kaj turbinata ... poveli link:

http://en.foerch.com/products/productdetails.aspx?g=2dc081c6-8c97-417a-aa40-554b2f0d260e&p=0214edc2-a0c1-4106-a537-ee808b2648f3