Автор Тема: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI  (Прочитано 2884 пати)

Отсутен Kamcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« на: 09 Ноември 2014, 00:02:02 am »
Здраво на сите. Од пред неколку месеци сум сопственик на Honda Civic произведена 2006 год. со поминати 205 000 км. а не сум познавач на коли па решив да ви пишам.

При додавање и одземање на гас од 1.5 до кај 2.5 обратај се слуша звук кој може да го споредам како сирена од од полициско возило ;D. кај првиот мајстор каде што бев ми рече дека турбина изгледа е при крај, но бидејќи немав мн доверба во него по муабетот што го направивме отидов уште кај двајца мајстори од кој едниот рече дека се е во ред, а другиот ми смени некој лагер на клима но немаше никаков резултат.

Ако имате некое слично искуство или некој совет би било добро да го слушнам   ;)


Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #1 на: 09 Ноември 2014, 01:12:30 am »
Ваков звук ?
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Kamcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #2 на: 09 Ноември 2014, 10:33:45 am »
звукот е сличен само кај оваа кола премногу се слуша

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #3 на: 09 Ноември 2014, 10:35:18 am »
Дали колата добро прима?

Отсутен Kamcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #4 на: 09 Ноември 2014, 10:44:17 am »
супер си прима колата има доста добро забрзување се осеќа и турбината кога ќе се уклуче како гризе. а забележав дека кога се уклучува турбината значи кога возам на околу 3 обратај се губе звукот и колата полетува едноставно.
http://www.youtube.com/watch?v=EsPz-khQUrU
звукот е сличен како на видеото кога дува на горната страна  :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #5 на: 09 Ноември 2014, 11:00:00 am »
Ако е турбината нема да се губи звукот на 2500рпм туку напротив ќе се појачува звукот во тон со обртаите на колата. Проверете ги добро цревата но мислам дека ако имаше некое дупнато или нестегнато ке шиштеше но немаше ни да прима добро колата. Проверете лагери на алтернатор, затегачи или евентуално водна пумпа.

Отсутен Kamcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #6 на: 16 Ноември 2014, 19:16:48 pm »
Ако е турбината нема да се губи звукот на 2500рпм туку напротив ќе се појачува звукот во тон со обртаите на колата. Проверете ги добро цревата но мислам дека ако имаше некое дупнато или нестегнато ке шиштеше но немаше ни да прима добро колата. Проверете лагери на алтернатор, затегачи или евентуално водна пумпа.
испадна дека е турбината но ми рекоа дека не е ништо страшно, колата ќе оде и вака барем уште 100 000 км. само мене ми смета и уште се мислам што да правам. да не знаеш колку би чинела една нова турбина и каде може да се најде?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #7 на: 16 Ноември 2014, 19:33:01 pm »
100.000 со дефектна турбина?
give the bAAAstard my regards...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #8 на: 16 Ноември 2014, 19:33:34 pm »
Пак го мотале мајсторите нешто :) :) :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #9 на: 16 Ноември 2014, 19:35:00 pm »
Ако ти е турбината среди ја со време дур не направи поголем квар,за сервис ти препорачувам турбо сервис ужице во соседна Србија,сега брзо другарче правеше од камионот таму и профи му ја имаа репарирано.

Отсутен Kamcev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: чуден звук кај Honda Civic 2.2i-CTDI
« Одговори #10 на: 16 Ноември 2014, 19:41:17 pm »
абе турбината си работе нормално и потегнува убаво и се само што се слуша, типот што ми а гледаше колата има работено во хонда сервис и рече дека мењале турбини само на тиа што му биле под гаранција, и ми покажа извадена турбина со ист проблем како мојата и рече дека не е ништо страшно, реше дека е опасно ако се скрше перката од турбината, она може да повлече работи од моторот..