Автор Тема: Помош за фарови на пунто  (Прочитано 7730 пати)

Отсутен Vincent

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Помош за фарови на пунто
« Одговори #30 на: 27 Септември 2011, 03:49:43 am »
Провери си обавезно зошто џабе ти се ако не ти чинат сочивата.Значи на исто Пунто како моево со фарови што чинат и обични сијалички (фабрички мислам) се гледаше светлина 5 пати повеќе отколку со ксенонов кај мене.Инаку најдобро ти е да најдеш од некое растурено Пунто оригинал фарови па да комбинираш зошто новиве до 4500 денари што коштаат НЕ ЧИНАТ сите ги пробав верувај.А ако пониклуваш па тука негде ќе те фати колку да си купиш користени.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Помош за фарови на пунто
« Одговори #31 на: 27 Септември 2011, 15:04:28 pm »
сам ли ги отвараше фаровите за да провериш дали е до сочивото или мајстор ти ги отвараше. Потоа откако се затвараат само ги зашрафуваш или потоа се лепат, се ства некоја изолација за да не влегува вода во нив

Отсутен Vincent

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Помош за фарови на пунто
« Одговори #32 на: 28 Септември 2011, 14:14:41 pm »
сам ли ги отвараше фаровите за да провериш дали е до сочивото или мајстор ти ги отвараше. Потоа откако се затвараат само ги зашрафуваш или потоа се лепат, се ства некоја изолација за да не влегува вода во нив
Мајстор ги отвараше, и се штрафи само од назад значи не се уништува лепакот.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Помош за фарови на пунто
« Одговори #33 на: 28 Септември 2011, 17:13:30 pm »
Бев кај дечките што репарираат сочива и ми кажа дечкото дека САМО МЕТАЛНИ сочива репарираат

Отсутен Beetle

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Помош за фарови на пунто
« Одговори #34 на: 22 Јануари 2012, 01:44:59 am »
Дајте некои контакти ако имате за хромирање-пониклување на сочивата. И јас сакам да ја направам таа постапка на фаровите од старата Буба што ја имам.  Поздрав и Ви благодарам.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Помош за фарови на пунто
« Одговори #35 на: 22 Јануари 2012, 19:53:03 pm »
Дајте некои контакти ако имате за хромирање-пониклување на сочивата. И јас сакам да ја направам таа постапка на фаровите од старата Буба што ја имам.  Поздрав и Ви благодарам.
Ке одиш во визбегово позади пумпата на Макпетрол прашаај таму некој од бензиската ке ти кажат да не го тупам со лево десно цената е од 400-1000 зависи од материјалот на фарот и од претходната постапка што е направена врз него (фабрички)