Автор Тема: Едно количе од моето детсво..  (Прочитано 14895 пати)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #45 на: 30 Јануари 2012, 16:59:04 pm »
Ова се колите кои оставиле белег во моето детство



Опел Кадет Д, 1,3 со 75 кс, колава беше наша и ја обожавав, најмногу ми се свиѓаше внатрешноста, посебно аналогниот саат.Сега ми звучи смешно ама тогаш ... Инаку беше тегет, со три врати и имаше бандажи како овој кадет на сликава.
Татко ми ја утепа од возење, поле европа на неколку пати ја вртеше со неа, после премина кај чичко ми( куќа до куќа бевме) така да пак ми беше во двор, он и еба мамата и вртеше по 30-40 000 годишно, три пати годишно идеше до Белорусија со неа, таму и стави и плин, кога во Скопје плинара имаше само кај стаклара, наш гас мислам дека се вика сега.
Колата смени неколку сопственици и од време на време ја гледав низ Скопје, и по некоја случајност после извесно време повторно ја вози комшија од Керамидница. Некој претходно ја фарбал, ама многу кит има на неа сега, и ја користат за работа, ама ме радува бидејќи е во возна состојба, колата додека беше кај нас имаше околу 400 000 свртено, сега незнам колку има.

Наредна кола која многу ја сакав а ја купи еден комшија е Тојота Корола, овој модел



Колава ја купи дали сопственик или некој вработен во ЏСП Актуел во Керамидница, ја обожавав, тогаш за мене немаше поубава кола од оваа, ми беше поим за совршена кола.Ова е првата кола за која како мал си правиш филмови дека кога некогаш ќе можеш да си дозволиш сопствена кола, тоа ќе биде баш ваква.После ова ја купи и уште еден комшија, ја копиљ а он знаеше дека многу му ја сакам колата, па често ме возеше, се сменија времињата дојде транзицијата па муката го натера тој комшија истата таа кола сега такси да ја вози, мука нема ама бааѓи е извозена сега.

Тоа се колите од раното детство кои оставиле белег кај мене.
Имало и многу други коли ама сите биле пролазни некако, освен една Самара и Вектрата Б модел. Ама за нив во друга тема бидејќи тоа не се баш коли од детството.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #46 на: 30 Јануари 2012, 17:51:50 pm »
Ова е совршено :)

Многу ми прави мерак и на мене. До сега само овој го имам видено http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=59156... Има повеќе што се во возна состојба???

Oвој е со 4 врати, и не ми прави кеиф... ама ако најдам некое купе да е комплетно... и ако го дава за мала пара, ја би го земал... и би го работел... на тенане...

како готов производ ми се свига овој модел... што би можело да го копирам еден ден.





Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #47 на: 30 Јануари 2012, 19:55:41 pm »
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=213515 :) Другар беше го виде ептен го бендиса само има лимариска работа...троа да се потсреди да биде совршено. А пре би вакво него ли Калибра...

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #48 на: 30 Јануари 2012, 21:06:14 pm »
Секој ден уште од забаваче ја гледав колата. Тогаш беше стара година до две... Си велев кога ке пораснам сакам да имам ваква Хонда. И имам желба некогаш во животот да поседувам Хонда истиот модел.
Истата хонда уште ја гледам секој ден и до ден денес е одлично зачувана. Црна со оргинал хонда алуминиумски бандаши. Битолчани сигурно ја знаат... хондата на газдата на Гросист.


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #49 на: 30 Јануари 2012, 21:17:54 pm »
Кај беше паркирано? Јас стално гледав една таква кај Пелагонка 2, позади на паркингот. Совршена црна, купе, со оргинал бандажи.

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #50 на: 30 Јануари 2012, 22:52:08 pm »
koga imav 10 godini vo struga vidov edna Testarossa i od togas sum fan na Ferrari, zato i naj omilena boja mi e CRVENAta, pa podocna stanav i fan na Scuderia Ferrari pa seuste koga gledam Ferrari se ezam........ uffffffffffffffffffffffff


Во Маранело сликав една летото, ќе ставам слики само да ги земам од другиот мобилен :)


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


mnogu e ubavakolata, ushte izgleda sfeza..... a zadnicata e perfektno napravena....

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #51 на: 30 Јануари 2012, 23:47:29 pm »
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=213515 :) Другар беше го виде ептен го бендиса само има лимариска работа...троа да се потсреди да биде совршено. А пре би вакво него ли Калибра...

Oвој модел е познат како Опел рекорд ц или као Опел Европа...

Тогаш, своевремено била најмангупска кола... во тој период, имало Шкоди :) Рено 16 мислам... А опелот, бил... многу актрактивен... 

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #52 на: 31 Јануари 2012, 00:04:08 am »
Секој ден уште од забаваче ја гледав колата. Тогаш беше стара година до две... Си велев кога ке пораснам сакам да имам ваква Хонда. И имам желба некогаш во животот да поседувам Хонда истиот модел.
Истата хонда уште ја гледам секој ден и до ден денес е одлично зачувана. Црна со оргинал хонда алуминиумски бандаши. Битолчани сигурно ја знаат... хондата на газдата на Гросист.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ја знам и таа на Гросист(еднаш онака колку да ја освежи ја фарбаше,поарно ич да не ја гибаше),а и од лично искуство ти велам да си купиш една...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #53 на: 31 Јануари 2012, 15:31:17 pm »
Кај беше паркирано? Јас стално гледав една таква кај Пелагонка 2, позади на паркингот. Совршена црна, купе, со оргинал бандажи.

Во дворот на Тодор Ангелевски училиштето. Сега се паркира под училиштето.

Мече еден ден се надевам барем толку ке спечалам :D

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #54 на: 31 Јануари 2012, 17:14:57 pm »
Пелагонка 2,од спротива на Вингс(МакОил) и под О.У.Тодор Ангелевски,на тие 3 места можиш да ја видиш,Пелагонка 2 живее чоекот,а на другите 2 места му се дуќаните  ;D
п.с матичен сакате ??? ;D :D :D :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #55 на: 31 Јануари 2012, 17:36:19 pm »
Во мемомрија ми остана овој Опел Рекорд од 1970 година 1700 кубика и 75 кс... своевремено бил, една од најпосакуваните коли...

Тактко ми, го продаде пред едно 15-20 години...  

А желба, ми е еден ден да спремам исто таков... и да биде прича за себе...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Riki pokusava da fura ista prica kako glavniot lik od Fast & Furious so Chargerot od tatko mu: :D :D :D

A i lici malku na likot neli ;) :o
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Едно количе од моето детсво..
« Одговори #56 на: 01 Февруари 2012, 09:22:15 am »
Види повеке би го правел да личи на белиот...

Овој некако не ми се свига, али го презентирав црниов Опел, као модел... и никако со алспусите од страна... кич ми е :)