Автор Тема: Check engine што значи ??  (Прочитано 6127 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #15 на: 01 Јули 2014, 00:30:38 am »
A, пример ако почне да свети и после одредно време ја снема во што може да е проблемот. Притоа при дијагностика колата да не пријавува никаква грешка.

ај да се повторам од горе, ама во кратки црти.. да се запали сам чекенџин и после сам да се изгаси можно е од 2 работи:

-некаде, некој сензор губи контакт. некоја жица или клема нема добар контакт. после некое време ке си се врати контактот, компјутерот ке види дека се е во ред и го гаси сијаличето.

-втора опција е лошо гориво. си сипал лошо гориво, компјутерот чита мнооогу чудни и негативни параметри на ламбда сондата и пали чекот.. по некое време му сипнуваш убаво гориво, работата се враќа во нормала, компјутерот тоа го чита и го гаси чекот.

во секој случај, промените со палење и гасење сијаличето на чекот не се инстант. нај често трае тоа од 20 до 100 километри. оној момент кога ке се изгаси сијаличето, уствари сваќаш дека проблемот кој го имало да се запали го нема ама од поодамна, а не тогаш.

но нај често (скоро секогаш) грешката останува запишана во компјутерската меморија. да не ја прочита како постоечка, може само ако е ваден акумулатор нешто или втората опција е “ебате дијагностиката“ што ја користел мајсторот... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #16 на: 01 Јули 2014, 00:44:33 am »
A, пример ако почне да свети и после одредно време ја снема во што може да е проблемот. Притоа при дијагностика колата да не пријавува никаква грешка.

ај да се повторам од горе, ама во кратки црти.. да се запали сам чекенџин и после сам да се изгаси можно е од 2 работи:

-некаде, некој сензор губи контакт. некоја жица или клема нема добар контакт. после некое време ке си се врати контактот, компјутерот ке види дека се е во ред и го гаси сијаличето.

-втора опција е лошо гориво. си сипал лошо гориво, компјутерот чита мнооогу чудни и негативни параметри на ламбда сондата и пали чекот.. по некое време му сипнуваш убаво гориво, работата се враќа во нормала, компјутерот тоа го чита и го гаси чекот.

во секој случај, промените со палење и гасење сијаличето на чекот не се инстант. нај често трае тоа од 20 до 100 километри. оној момент кога ке се изгаси сијаличето, уствари сваќаш дека проблемот кој го имало да се запали го нема ама од поодамна, а не тогаш.

но нај често (скоро секогаш) грешката останува запишана во компјутерската меморија. да не ја прочита како постоечка, може само ако е ваден акумулатор нешто или втората опција е “ебате дијагностиката“ што ја користел мајсторот... :)

Кај првата опција, ако акумулаторот е речиси отиден,а колата се вози само сабота и недела и од понеделник до сабота ептен му падне струјата можно ли е да нема доволен контат како што велиш за да се запали сијаличката. После откако ќе се провози колата некое време да го снема.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #17 на: 01 Јули 2014, 00:46:47 am »
а кога ке кажеш “акумулаторот е скоро отиден“... дали тоа значи дека едвај пали со него, или мора со кабли да го палите, бидејки самостојно нема струја доволно?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #18 на: 01 Јули 2014, 00:51:18 am »
Пали сам.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #19 на: 01 Јули 2014, 00:55:10 am »
е па не е до него тогаш.

за што кола станува збор бе друже? волво? кое волво?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #20 на: 01 Јули 2014, 01:12:14 am »
Моето :)
Се шалам ц30 1.6

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #21 на: 01 Јули 2014, 01:38:33 am »
можно е да кондензира на ламбда сонда бидејки стои. кога ке се развози, ке исуши и ке се оправи... ц30 би требало да е релативно ново волво. нека помине во мехатроника сервизот, момакот е опремен за волво, нека го штекне на дијагностика (300-500 денари) и нека ја види грешката ако ја појавува која е.. нај убаво е со запален чек да отиде... значи договараш во сабота, ја палиш сефте и идеш кај него да открие... сигурно е некоја банална работа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #22 на: 01 Јули 2014, 02:00:43 am »
Check Engine светнува кај нас најчесто заради квалитет (т.е неквалитет на гориво) и ако имаш LPG систем.
Некои коли така реагираат на сервисни интервали.
Трети, електромоторчето на совозачката страна кај да е ќе рикни...check engine :)
Електроника јбг...

Убаво е да направиш дијагностика дур си таму ама македонштината во нас „Абе ќе ме одерат за една дијагностика“. :) :)

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #23 на: 01 Јули 2014, 02:04:28 am »
Не сум во МК. Во ИТ сум. Инаку јавно си кажувам дека кола поскапа од 500евра не е за мене. Едноставно не ми е искористена. Пред некое време пишав дека вентилаторот често ми се уклучува на кратки релации, па излезе дека е од ДПФ филтерот и требало колата да се издува на отворен пат. Сега ова, еднаш се уклучи, само се исклучи и засега е ок. Инаку два пати ја имам ставено на дијагностика и не појавува грешка. Имам пријател кој има сервис за Цитроен и дека и тие ја носат истата машина, бев кај него за мислење. Ја отвори,возеше и ми кажа дека состојбата на моторот е перфектна (има само 95к) и навистина немаше ни една дамка на него, компресијата е ок и сл. Ќе каже времето ако има нешто. Инаку фала ви на помошта.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Check engine што значи ??
« Одговори #24 на: 01 Јули 2014, 02:09:28 am »
Убаво е да направиш дијагностика дур си таму ама македонштината во нас „Абе ќе ме одерат за една дијагностика“. :) :)

Не жалам пари за одржување. Секоја кола најмалку 2 пати годишно ја носам на дијагностика и да нема ништо. Правам редовен сервис со добри филтри и улје.Гориво квалитетно, дека не троши многу па неколку центи повеќе не ми значат многу. Гуми секогаш на ниво. Не сакам да ме боли глава секој пат кога ќе треба да тргнам некаде на пат. ;)