Автор Тема: Renault Megane 1.5 dCi 2006  (Прочитано 129844 пати)

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #735 на: 01 Март 2018, 19:36:30 pm »
Тоа кај 1.9 појавува сервис,  на 1.5 не. На 1, 9 дури ако има отидено 2 или повеќе од 2 греачи покажува injection fault.
Проблемот кај мене со греачите сеуште не е решен за жал ама колава не изгледа како да и смета што и фалат греачи.
Меги сврте 203 500 км у меѓувреме или 33 000км за помалку од година.
На 203.000 рамно доби сервис кој се состоеше од.:
Масло- Motul xcess 8100
Филтер масло- Filtron
Карбонски филтер полен- Filtron
Филтер нафта- Valeo
Ставена е на дијагностика даде грешки со код: DF195 и DF053 и изгледа ќе треба полека да се спремам за дизни нема бегање... Му шибнав адитив ама не се надевам многу.

Отсутен Alex.mkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #736 на: 02 Март 2018, 14:45:02 pm »
Извади го и исчити го регулаторот на пумпата за висок притисок што седи прво, после гибај ги дизните .

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #737 на: 02 Март 2018, 21:57:20 pm »
Прч да не ме сватиш лошо, ама ваков дефект волку рано ти е само од споро возење и рекорди за ниска потрошувачка. Си бара некогаш и колата и дизната да си поработи на макс притисок да се исчисти самата.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #738 на: 04 Март 2018, 00:16:47 am »
И јас возев Меган хач 1.5 дци 2005 до пред 2 години, и поминав низ истите срања. Нежна предница,гепек не се отвара,затнат одвод под ветробран па влегла во кабина кај совозач(непријатна миризба од теписонот), држач на мотор, сијалички секоја година, акумулатор максимум 3 години,тропкање шалтабла, од прва брзина не излегува,брисачи се уклучуваат од втор обид,вентилатор во кабина цвичи,шлаг на торта хидрауличен лагер свири и си реков доста е.Од Ут, Сокол не бидува...

Отсутен Тинунину

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #739 на: 11 Јуни 2018, 20:28:21 pm »
Decki ve molam za pomos. Mozebi ne e najsoodvetno mesto no resiv tuka da se orbatam. Imam Renault MEgane II cabrio 2.0 16v 2005 godina. Volaniot vo posledno pocna da skripi, kako proslafuvan roler ispusta zvuci. Otvoriv da vidam shto e, vidov edna bela lenta so zici izmotana izmegju bel plasticen zupcanik. Lentata e otpustena od ednata strana i se mota preku beliot roler i pri celosno namotuvanje(najverojatno) ispusta zvuci kako da e proslajfuvan. Da napomenam deka sijalicakta za airbag svetese od prethodno, pri vrtenje na volan ispustase zvuci kako da fakja nekade i tempomatot ne rabotese.

https://drive.google.com/open?id=1MvIL2rM5uC1scHCnxB-UJ11tfdVJeyP_
[imghttps://drive.google.com/open?id=1MvIL2rM5uC1scHCnxB-UJ11tfdVJeyP_]http://[/img]
https://drive.google.com/open?id=1JpPql3PGoejLQwRTNZ8VEenc2WXJdvPG

https://drive.google.com/open?id=1hsd1cHjNSNaiEQKafL_Y9qgUNT02Vxr5


Dokolku nekoj imal iskustvo ve molam za sovet i pomos.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #740 на: 11 Јуни 2018, 20:45:11 pm »
Ti se skinala lentata od raketite, najverijatno si cepkal prednica so zakocen volan pred da ti se sluci problemov prethodno bila pododlemena zatoa rabotel tempomatot. Sega ti e skroz skinata.. Ne ja cepkaj da be napravis glupost koja ne ke moze povtorno da se zalemi. Eve ti broj, deckoto e od kisela voda +38970579777 ke mu kazes deka jas sum te pratil (kazi mu dimitar so meganite ke mu tekne). Ke si go resis problemot za relativno mali pari.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #741 на: 11 Јуни 2018, 20:51:40 pm »
Хаха, ние Ренолџиите ко Алфисти станавме.

И јас возев Меган хач 1.5 дци 2005 до пред 2 години, и поминав низ истите срања. Нежна предница,гепек не се отвара,затнат одвод под ветробран па влегла во кабина кај совозач(непријатна миризба од теписонот), држач на мотор, сијалички секоја година, акумулатор максимум 3 години,тропкање шалтабла, од прва брзина не излегува,брисачи се уклучуваат од втор обид,вентилатор во кабина цвичи,шлаг на торта хидрауличен лагер свири и си реков доста е.Од Ут, Сокол не бидува...

Абе скоро сите тие проблеми и јас ги имам, ама кажи како иде, ко змај. Голф може гомна да јаде.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #742 на: 11 Јуни 2018, 21:09:14 pm »
Хаха, ние Ренолџиите ко Алфисти станавме.


Абе скоро сите тие проблеми и јас ги имам, ама кажи како иде, ко змај. Голф може гомна да јаде.
Заборавив да спомнам дека и седиштето ме шина.

Ако одземеме се што е спомнато, колата не да е змај, топ вожња има. Каков голф бе, као на даска да седиш.

Впрочем репер за вожња ми беше меганот кога бирав нова кола.
Има една дупка на обиколница, по угорницата кон Сарај, тука ги тестирав колите како ја поднесуваат, и искрено со Меганот не ја ни приметував.

Отсутен Тинунину

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #743 на: 11 Јуни 2018, 21:25:58 pm »
Ti se skinala lentata od raketite, najverijatno si cepkal prednica so zakocen volan pred da ti se sluci problemov prethodno bila pododlemena zatoa rabotel tempomatot. Sega ti e skroz skinata.. Ne ja cepkaj da be napravis glupost koja ne ke moze povtorno da se zalemi. Eve ti broj, deckoto e od kisela voda +38970579777 ke mu kazes deka jas sum te pratil (kazi mu dimitar so meganite ke mu tekne). Ke si go resis problemot za relativno mali pari.
Fala drugar. Samo kazi mi toa delot mozam da go izvadam i da go nosam direkt Kisela voda?

Poso od struga sum, da znam sho da zemam so mene.

Inace taka ja zemav, tempomatot i od prethodno ne rabotese. Mislev deka se konektorite pod sediste ali ne bilo taka :) Se nadevam deka nema mnogu kesh da me jade.

Fala ti vo sekoj slucaj

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #744 на: 11 Јуни 2018, 22:02:51 pm »
Не може Рено да не те јаде кеш. Ќе си платиш па ќе си возиш.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #745 на: 11 Јуни 2018, 22:15:11 pm »
Vo slucaj da moze da se zalemi lentata nema da te kosta mnogu. Javi mu na covekot dogovorete se. Cim si od Struga mislam deka poveke ti se isplati da najdes povolni raketi so zdrava lenta. No gledaj raketite da bidat izvadeni od megan koj bil opremen so tempomat za da ti raboti tempomatot.

@Mikius te pokanuvam na voznja so meganot od temava. Da vidime dali si imal nekoj krsh.
I te molam veke ne mi ja truj temava sporeduvaj go meganot so nekoj arabat koj si go poseduval.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Renault Megane 1.5 dCi 2006
« Одговори #746 на: 11 Јуни 2018, 22:34:01 pm »
Извини, бев цитиран па одговорив.

Прочитај убаво, кажав и убави зборови.

Што се однесува до кршот, чувам слики. А кога го огласив, отиде уште првиот ден! :)

И да додадам, ти ја читав темата од почеток, и ти си поминал низ истите проблеми!
« Последно менување: 11 Јуни 2018, 22:40:35 pm Mikius »