Автор Тема: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа  (Прочитано 1985 пати)

Отсутен Macedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« на: 22 Ноември 2013, 00:01:06 am »
Пред некои 2 месеци ми рикна бензинската пумпа на опелот, ја извадив ја пробував секако ама нејке да проработи ама ич, значи умрена тотално. Земав нова некои 2200 денари некоја данска,(кинеска бесе 1400) пошто некако скапо ми беше да давам 6000 за оргинал а и колата на плин ја возам. Е сега што е проблемот? пред некој ден насабајле ја палам колата и се најнормално си работи некои 1-2 минути, (и така секое палење) и кога одеднаш како од задниот лонец да се слуша како гребење,  па си викам ај лимчето сто е над лонецот мозе од вибрации се допира со лонецот и го дава тој звук.  ама еве денес незнам што ми текна и сакав да го решам проблемот. ама не бил лонецот. звукот доаѓа од резервоарот за гориво. колата си работи најнормално ама во резервоарот нешто како да гребе цело време.
Па ако знае некој од што би мозело да биде, да ме советува што да правам.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« Одговори #1 на: 22 Ноември 2013, 00:45:40 am »
Дур не извадиш да видиш што е може да погодуваме до утре,да не не си наместил нешто како што треба кога си ја местел заменската?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« Одговори #2 на: 22 Ноември 2013, 01:21:31 am »
стандард болка кај опелите понови... во гаража има насобрано прегорени пумпи од опели едно чудо... се додека не ја купиш оригиналната што е околу 6500 ке ги мењаш на период од 1 до 4 месеци... таа од 2200 шт си ја купил е кинеска исто така. нема пумпи за опел од данска, колку што сум информиран...

кога ке ја купиш опелова оригинална, таа ке потрае повеќе време. инаку истата пумпа одгвоара и на корса било кој модел.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Macedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Одг: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« Одговори #3 на: 22 Ноември 2013, 10:37:01 am »
Па поима неам каква е таа на нејзе се пишувашена дански, па и си го имасе тоа made in denmark. али тоа ми е маката, на бензин си работи колава перфектно ама ме нервира звукот, па затоа сакав да видам некој да не имал некое искуство за да знам што и е, а како и да е ке јаотворам викендов

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« Одговори #4 на: 22 Ноември 2013, 11:49:27 am »
ili opcija vidi da ne pasuva od druga marka na koli.

2 varijanta nabavka od Grcija.

Отсутен Macedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Одг: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« Одговори #5 на: 22 Ноември 2013, 15:33:18 pm »
ili opcija vidi da ne pasuva od druga marka na koli.

2 varijanta nabavka od Grcija.
значи не е пумпата неисправна. си фрла бензин и се тоа си е ок, ме интересираше некој да не го имал истиот проблем со звукот кој се јавува од резервоарот.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: ОПЕЛ АСТРА Г 1.6 16v звук на бензинска пумпа
« Одговори #6 на: 24 Ноември 2013, 14:49:32 pm »
Правец кај Маршер да ја погледа, и да и даде дијагноза.