Автор Тема: Осигурителни компании  (Прочитано 106205 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #435 на: 13 Октомври 2017, 10:20:45 am »
Ako imate kolektivno osiguruvanje, odnosno ako sekoj mesec vi odbivaat po 100 do 200 denari od plata za osiguranje, imas pravo na oshteta, ali pak je treba da se vidi polisata, dali ste 24 chasa osigurani ili samo vo rabotno vreme.
Би требало да спаѓа и одење и враќање од работа. Консултирај се со адвокат.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #436 на: 14 Октомври 2017, 20:36:35 pm »
Ќе видиме понеделник...

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Осигурителни компании
« Одговори #437 на: 12 Април 2019, 22:00:24 pm »
Denes posle rab, da ja zemam kolata, kaj cveten pazar parkirana na sirokata ulica, se propisno kako sto treba uste od vcera, so nalepnica na poc itn itn...gledam policija.

Nekoja zena so Shkoda se zasilila i zakacila 2-3 koli, vklucitelno i mojata. Na tolkava siroka ulica neznam kako uspeala.

Policija napravila zapisnik i zedoa izjava od mene. Sega sto sledi. Spored policijata kje treba da sredat oni so izvestajot i tek posle toa kje mozam da ja sredam kolata ili?

Isto taka, koga pocnav da vozam, najverojatno deka imalo udar i vo gumata/bandazot, senzorite za esp i asf ili kako i da se vika, se vklucija, se gasneja, pa posle se isklucija.

Policaecot mi jav i mi kaza ime prezime na zenata i registarski tablicki. Polisata i e vo Kroacia osiguruvanje.  Vo ponedelnik treba da odam.da prijavam shteta. Spodelete sto kako i sto mislite kakvo kje bide obeshtetuvanjeto...

Sliki vo prilog:









Kapaceto od retrovizorot isto.


Eve kolata posle mene parkirana kako zavrsila


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 12 Април 2019, 22:13:12 pm Mikroos »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20575
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #438 на: 12 Април 2019, 22:23:45 pm »
@Banzai , @kalimero учините му на човекот ако можете.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4768
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #439 на: 12 Април 2019, 22:55:21 pm »
Да ти кажам како... Најверојатно висела на телефон, како и останати 90% од популација од возачи. За жал во последно време се повеќе и повеќе се жени.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #440 на: 12 Април 2019, 23:55:45 pm »
Ќе пријавиш штета во Кроација, ќе ја сликаат колата и ако напишат во Комисискиот записник се што е оштетено, тогаш можеш слободно да си ја поправиш. Ќе ти исплатат штета откако ќе излезе полицискиот записник, а тоа е отприлика за 2-3 месеци. Има сервиси што ќе ти ја поправат колата и они ќе си бркаат после за осигурување, од тебе не бараат пари.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1826
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #441 на: 13 Април 2019, 14:27:37 pm »
Ете пишал Банзаи, тоа е, пријави си во кроација, земи комисиски записник и прави ја колата, обавезно земи си фактура, пари од осигурителната откако ќе го доставиш полицискиот записник.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #442 на: 13 Април 2019, 16:14:27 pm »
Мене еден циган ме удри лани, одев за бг тој од Штип ме удри помеѓу каменица и Делчево. Направивме записник и одам у осигурителна и ми викаат треба да го најдеш да даде изјава, двајцата да дојдете дрн дрн и се откажав од земање пати за штетата. И двајцата осигурани у сава.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #443 на: 13 Април 2019, 16:38:16 pm »
Мислам дека разликата во постапките е разлика во записниците (полициски и европски).

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 923
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #444 на: 13 Април 2019, 16:40:52 pm »
Fala vi na informaciite. Inaku, da, toa bash go prasav, policajcite kazaa deka dvajcata treba da odat dokolku e so evropski zapisnik.

Dokolku e so policiski, odis vo kompanijata kade sto e osiguran pricinitelot na stetata, spored zapisnikot od policija.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #445 на: 13 Април 2019, 17:14:05 pm »
Дали некој може да ми објасни во следната ситуација кои се можностите.
Ако удриш некого од позади, автоматски си виновен. Дали важи истото ако оштетениот има кука? Нели по закон куката не смее да биде извадена ако не се влече приколица? Дали има некаква врска тоа со осигурителната компанија, или само доколку дојде полиција да прави записник, може него да го казни, а ти пак да си крив и да ја сносиш штетата?

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6899
  • хаУс мајстор
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #446 на: 13 Април 2019, 21:34:11 pm »
Истото важи, крив си, со тоа што ако викнете полиција него ќе го казнат 300е мислам дека беше. Со европски незнам точно како иде ќе те излажам.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7584
  • Плинаш!!!
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #447 на: 13 Април 2019, 23:11:29 pm »
Мене па многу ме интересира дали си виновен ако удриш некого од позади а тој е технички не исправен односно нема му работат штоповите?

Во последно време многу возила гледам со прегорени штоп сијалички.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6081
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #448 на: 15 Април 2019, 07:30:46 am »
Мене еден циган ме удри лани, одев за бг тој од Штип ме удри помеѓу каменица и Делчево. Направивме записник и одам у осигурителна и ми викаат треба да го најдеш да даде изјава, двајцата да дојдете дрн дрн и се откажав од земање пати за штетата. И двајцата осигурани у сава.

Ова иди како: јас го мавам некој, и пополнуваме европски, седам дома, не давам изјави или одам до осигурителна и стап шо ќе земи другиот оштета?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
  • Бенве сие бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #449 на: 15 Април 2019, 08:50:28 am »
Глупава работа, ама си бараат начин да не ти исплатат или да се откажеш. Штом некој ми потпишал, сум сликал со телефон, имам слика од неговите документи што има пак да одиме пак да се малтретираме.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk