Автор Тема: Осигурителни компании  (Прочитано 106212 пати)

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Осигурителни компании
« на: 07 Октомври 2013, 14:51:36 pm »
Не најдов ваква тема па сакав да творам инспириран од денешното регистирање на моето возило. Како прво нели потребна е полиса па ај викам да вадам. Отворив да видам лани колку сум платил гледам 6440 денари основно осигурување. Идејки накај технички викам чекај да прашам на повеке места застанав во Croatia гледа вика 6100 денари бидејки имаш попуст дека немаш незгори. Ок викам чекај на друго место, возам гледам uniga 5600 вика дечко најевтино. Ок фала идам накај техничкиов во Ченто гледам некои бараки влегувам во едно Ад Осигурителна Полиса седи вика дечкото тука најевтино ти е рачуна вика 6100 денари. Викам дечко бе ова е најскапо а не најевтино, вака така вика 5600 му викам толку веке добив понуда фала знаеш ке си прашам и на друго место, на искачање вика стој најевтино 5350. Викам добро ке се вратам ако е најевтино. Карши гледама друго uniga влегувам и очекувам иста цена како и во првото, рачуна и вика 5500 толку е најевтино сите сме на ист систем џабе ке идеш на друго место 6100 ке ти побараат. Си викам у себе што им е на овие сите разчично кажуваат па и јас ке се праам наудрен. Викам дечко да ти кажам добив понуда од 5100 ако сакате за 5000 правете ја ако не ке идам таму. Тој гледа рачуна и вика ако бе може нема проблем 5000 нека биде да бидеш задоволен само. Плаќам внатре 5000 ми дава полиса се искачам коа гледам на фискалната 6100 пишува. Си викам што е работата, има ли некој ред, цени од ракав ли вадат, колку ли заработиваат тие брокеи или како на пазар ајде колку дадеш толку ??? Тоа ме инспирираше да ја отворам оваа тема и да споделиме какви се вашите искуства и да видиме што е најдобро.

Отсутен Боби Л.

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
  • I live my life a quarter mile at a time...
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #1 на: 07 Октомври 2013, 14:57:26 pm »
Јас не менувам осигурителна компанија  јас плаќам 4077 денари ;D
https://www.youtube.com/watch?v=-Lc9QZqITc4
Брзината не е опасна,туку будалата шo седи зад воланот :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #2 на: 07 Октомври 2013, 14:58:50 pm »
Уше да беше фискалната од твојата кола ;D

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #3 на: 07 Октомври 2013, 15:04:20 pm »
Друже и јас не менував не само на моето возило и на други, али денес видов дека кај и да идеш исто е само како ке се пазариш. Лани сум платил во Winner 6440 денари повторно му се јавив на дечкото што ми ја вадеше наназад 2 пати вика дека ја немаш активирано со попуст 6100 денари, и секоја наредна по помалце. Коа свртев во повеке компании видов дека сите почетна им е 6100 денари и баш прашав вика системски иде и нема врска кај си за да го добиеш попустот, него тоа што многумина сме мислеле дека ако си во една ако идеш пак во таа само таму попуст ке имаш, ама денес видов дека не е така.

Отсутен Sashe90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 727
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #4 на: 07 Октомври 2013, 15:09:07 pm »

[/quote]
Уше да беше фискалната од твојата кола ;D
Даа бе види ги :) фискалнава изкуцана во 10-18 а јас бев 11 и нешто ц ц ц

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #5 на: 07 Октомври 2013, 15:18:29 pm »
Може се откажал од дел од неговата заработка за да ти извади поефтина.

Јас имам УЖАСНО искуство со Сава Осигурување, никогаш моја нога нема да стапне таму, никогаш.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #6 на: 07 Октомври 2013, 15:34:35 pm »
Пред една недела ја регистрирав колата и баш во врска со осигурувањето се обидоа тие на технички да ми лапнат пари. Ме изнервираа до максимум, збудалев!
Се обидоа  да ми дадат полиса од уника на која наместо јас се потпишал тој мајсторот на технички и без фискална без ништо! И сето тоа затоа што ми беше пукната шофершајбната и да си наплатат услугата. И кога им побарав фискална се побркаа, они биле луди што ме пуштиле што не ме вратиле да си сменам шофершајбна.... Им кажав или давајте фискална или поништувај полисата....се јави на телефонот кажа да ја поништат полисата отидов си извадив друга и како рис си отидов од таму воздржувајки се да не повикам полиција или инспекција...

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #7 на: 07 Октомври 2013, 15:44:53 pm »
Ја во Кјуби ја осигурам колата 5 години и не планирам да променам сега за сега, задоволен сум.

Отсутен Anton

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 825
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #8 на: 07 Октомври 2013, 15:53:26 pm »
и ја исто сум кјуби, исто задоволен топ се дечките, еднаш годишно им давам пари и не ме замараат ама ич ;D
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #9 на: 07 Октомври 2013, 17:08:44 pm »
Samo WINNER ! Ima plakjam na 12 rati (pari na raka) i ne se zamaram. Imam broker na 100 metri od mene. Mu se javuvam na telefon i zavrsuvam rabota.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29243
    • CARclub.mk
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #10 на: 07 Октомври 2013, 19:35:06 pm »
Ако плаќање на 12 рати не е замарање, не знам што е..

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #11 на: 07 Октомври 2013, 19:39:39 pm »
Ne osekjas druze toa e. Poleka i baska BEZ KAMATI I OSTALI SRANJA.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14062
  • Пудингот на шоферството
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #12 на: 07 Октомври 2013, 20:41:56 pm »
Ја во Кјуби ја осигурам колата 5 години и не планирам да променам сега за сега, задоволен сум.
И јас исто,и камиони и коли ми се таму,ок е досега.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #13 на: 07 Октомври 2013, 21:07:37 pm »
Мислам дека моментално е најдобра осигурителна компнија во државава, зборувам за Кјуби, односно сега Македонија ВИГ.
Ова е од аспект на брзина на исплата и без проблем одобрување на неспорни штети.

Има уште максимум 2-3 компании што вредат, остало е се држ не дај.

Во секој случај, ако правите каско  тогаш е побитно каде ќе се осигурате, за задолжителното мање више сеедно.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #14 на: 07 Октомври 2013, 21:12:44 pm »
Од Кјуби си отидов пошто беа ужас.

Сега сум кај Винер, и они се пренемагаат за оштета, ама иде време за обнова на полиси, па може да ги мењам.

Отидов кај нив божем за подобри, исти се сите, недај Боже да имаш штета (било каква) мечка ќе родиш додека да те исплатат. Пицајзли.