Автор Тема: DYNO тестер, основна алатка на секој професионален тјунер  (Прочитано 39878 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33006
 • Таков е животот... јебига
Така би требало да е ама да не тераме премногу офтопик.
Него дајното мери „перформанси“ на Спарк со 800 кубика на плин? ;D

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5646
Само напред па за некое време и 4wd да си купите и да нудите + опција

+1 :D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore

Него дајното мери „перформанси“ на Спарк со 800 кубика на плин? ;D

;D ;D ;D

Не може од толку ниско да почне... :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
13" тркала е минимум дијаметар кои може да се постават на DYNO-то.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11545
Dyno-во ќе биде како „турнете ги пантолоните да си ги мериме“ :D До сега беа хипотетички бројки ...сеа нема трте-мрте! Браво секоја чест, со среќа да ви е!

Отсутен Maks

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 253
  • RACE CHIP
moze li na avtomatik menjac da se meri? nemoze da se ogranici samo vo 1va brzina.
Штета што не сум се родил 30 години порано.
Сакам коли од железо не од пластика,пластични имав пред пубертет.  

FrontWD Sucks!!!

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Може. Принципот на мерење со Dyno e во директниот степен на пренос.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Е сега за 30 евра секој што тврди дека има повеќе од 300 коња нека покаже папир прво :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Се мери моќност на тркала или на радилица?
« Последно менување: Јули 17, 2013, 21:08:55 pm LosiPatista »

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Kako moze dyno da izmeri direktno mokjnost na radilica?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Ja мери снагата на тркала, компензира за загубата во трансмисијата, и дава информација за моќност на моторот, на радилица. Приближна.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Се мери на моќност на тркала или на радилица?

Чекај ти со ова погоре мене ме прашуваше за 300те коња или дечките од Ревочип?

Дека ако си ме прашувал мене ок, јас мислев прашуваш дали диното мери на тркала или на радилица.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Еве како изгледа Сертификатот:Тјунингот траеше 3 часа.

Отсутен Lamja

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
 • Pinki Jebo
a ceni na chip-tjuning kaj moze da vidime?

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
Ќе отвориме нова тема за chiptuning.