Автор Тема: 1.6 TDI на VW - Релативно нов- Искуства, совети и препораки!  (Прочитано 9558 пати)

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Релативно Нов мотор од линијата на VW .

Би сакал да споделиме искуства со овој мотор, предности и мани?

Без разлика дали бил во VW AUDI SEAT SKODA!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Познавам луѓе со 90кс и 105кс верзиите во Ибица и Голф... Само позитивни работи до сега. Тоа би бил мојот избор на мотор во моментов.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Јас го имам во најслабата верзија, со 70ина коњи, и не ми е јасно зашто е тоа така... Арно ама, поглед у ценовникот кажува дека наредниот со 90ина коњи е 1000 евра поскап (зборам за Кеди). Така да, станува јасно зашто го скротиле до тој степен.

Е сега, според туѓи искуства (на татко ми), вика дека си е ок, смирен, култивиран мотор со одлични перформанси од аспект на потрошувачка. Не сум стигнал да го возам за да кажам мои впечатоци.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Го возев неколку месеци на жена ми службеното Поло со 1.6tdi 75кс, сосема култивирано бездушно моторче. Генерално, ништо фасцинантно и далеку од лошо. Не знам за појаките варијанти...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Уау @ бездушно после вчерашната дискусија...  :-X :-X :-X

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Не би ја мешал дискусијата тука, ама коа запна, никад не реков дека тие мотори од вчерашната дискусија се агилни и динамични. Реков само дека се наменети да бидат такви. Башка, цената на ова поло е скоро колку 2 аута од вчерашната дискусија.
1.6 дизелот со 75кс е underpowered мотор, кој набрзо (не знам зошто) го сменија со 1.4тди. Полото не е лесно возило, и искрено 206-ката hdi претходно што ја имаше жена ми, со 70-тина кс беше поживо возило од полото. Секако, тоа мислење не важи за 207hdi со истиот мотор.
Појаките варијанти од моторот сигурно подобро прилегаат на тоа поло.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Не, не остај 1.6 75кс е бездушен. Односно underpowered. Јааааааааааааааааааааааааасно. А на пример 1.0 70кс и 88Нм е океј за низ град рецимо. Јаааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааасно. Јааааааааааааааааааааааааасно. Јааааааааааааааааааааааааасно.



Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Извини што те навредив. Само изнесов свое мислење. Еве, ако ми дадеш контакт мејл, ќе им се извинам ина VW што реков дека 1.6 75 им е underpowered мотор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Да им се извиниш на Мицисилица што рече дека не е моторот 1.0 за во ѓубре. Mass OT.  8)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Само ти кажи на сите ќе им се извинам. Само на брендов да не му падне прашинка..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Џабе вртиш, не е до брендот. :)

1.0 70кс 88Nm     VS    1.6 75кс 195Nm

Првиот рече дека не е лош, а вториов е бездушен.  ;) Ни бренд ни бутур.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Да, во поло од тон и стопеес е бездушен. Бајт ми!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
1.0 во Ситистар неможе да тргне. Мегабајт ми!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Ме боли таквото! BTW, полото до 100 14 секунди, старот до 100, 14,6. За мене ИСТО не тргаат. :) Со тоа што на баба ми и` е гајле во спејстарот, а мене ме загрижува во полото.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер