Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 289005 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #630 на: 09 Октомври 2014, 13:04:13 pm »
По муабетиве излезе дека во државава наша, освен третина членови од форумов, сите се небањати, неизмиени, не им смета прљавштина, или едноставно како што се наречени свињи живеат во неа.
Незнам само како да се чувствуваат луѓето кога се возат во градски?
Претпоставувам како стока, нели?

Чудо...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #631 на: 09 Октомври 2014, 13:49:21 pm »
Се возиш редовно во градски?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #632 на: 09 Октомври 2014, 14:08:46 pm »
Да, се возам.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #633 на: 09 Октомври 2014, 14:17:24 pm »
Ги утнуваш времињата тогаш ;D.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #634 на: 09 Октомври 2014, 14:36:05 pm »
Не него забегавте со муабети од типот вака онака итн итн...
Секој си има свои приоритети и сваќања во животот.
Пример, јас сакам животни, но страшно не сакам кога би ми шетале дома, кога секаде каде што ке треба да легнам има влакна од нив, било да се мачки или кучиња.
Но ги почитувам луѓето кои сакаат да живеат со нивните миленици, и покрај тоа што не го оправдувам истото.
Така да исто е и со колите. Некому колата служи од точка А до точка Б, без да размислува дали е валкана, не е и во каква состојба е, а некој станува болен со неа.

Ете на пример велештрумф си има кутре, истото нема кондури, истото не е кељаво итн итн, па кога ке го седне во кола, остава влакна, знае да извалка и така натака. Но секогаш седиштата му биле заштитени колку што може највеќе. Јас никогаш не сум видел кучето да го внесе во кола со кал на шепите или да го седне на седишта без да има нешто послано на нив, дури, ЗНАЧИ дури си носи и тањирче за пиење вода.
НО некој ништо не прави од тоа, така да се е тоа индивидуално и различно.
И во едниот и во другиот случај колата се прља, овака или онака...
Него ајде да ги оставиме животните настрана...
Да земеме друг пример...
Од секојдневието...
Колку што забележав во муабетот најжустро се истакнаа сите што се неженети или без деца...
АЈде да видиме во нивните бисерно чисти коли, ако детето им се исповрати што ке направат? Ке бидат свињи на кои колата им мириса на јавен тоалет полн со повраќаници? Во тој случај да го исфрлат бебето од кола, жената исто така пошто не се погрижила детето да не поврати??? Ма дајте...
:)
Се во свое време, па ке правиме муабети...
Само здравје...
И се намо*ам на кутијата лим, која мене треба да ми служи, на мене она да ми биде роб, а не јас на неа.

Одржување нормална хигиена и состојба на возило е едно, тресење над неа друго, а муабетот без никаков епилог кој го направивте неколку страници претходно трето и сосема небитно и неоправдано.

Единствено некој кој ке го подржам у целата прикаска е велештрумф, кој реално ги објасни и согледа работите.
Останатите нека размислат што кажале, нека се преиспитаат, како своите изјави така и своите постапки.

Убав ден :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #635 на: 09 Октомври 2014, 14:45:28 pm »
Добро де, можеше да ме потенцираш мене. Нит сум женет, нит имам деца. Здравје, еден мрачен, несреќен и тажен ден кога ќе се оженам и ќе имам деца, ако се случи детето да поврати во кола (а ќе се случи, ништо страшно) во прва погодна прилика убаво ќе исчистам. Ништо страшно.

Исто како што ќе исчистам ако поврати дома. Потполно исто.

Одржување нормална хигиена и состојба на возило е едно, тресење над неа друго, а муабетот без никаков епилог кој го направивте неколку страници претходно трето и сосема небитно и неоправдано.

Цело време го зборам ова. Никој не и се тресе на колата. Далеку од тоа. Зборуваме за нормално ниво на хигиена - ниво, кое според сликите што ги гледам од кај Дарко и кај Даме, некои луѓе не можат да го одржуваат.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #636 на: 09 Октомври 2014, 15:17:45 pm »
Не zeroSignal, не потенцирам никого. Нема потреба од такво нешто.
Но сакам едноставно сите да разберат дека нема ништо идеално. Во 90% случаи сите функционираме подеднакво, со толеранција од +/- 2 %
Останатите 10% се екстрамни случаи, односно или колите им се тотално забаталени, претворени во тоа што се, или пак се претвараме во нивни робови...

Прљавштина каква што се гледа на дел од сликите е секојдневие...Не живееме во стаклена градина, него во опкружување кое е тотално загадено...

Еве јас прост пример ке ти кажам.
Службена кола која ја возат двајца, тројца, сеедно. Се пере еднаш неделно, минимум, не служи за транспорт на стока, кондиторски производи или пак земјоделски производи.
Седиштата со тек на неколку години, три, четири стануваат замастени, офарбани од боја на фармерки, испрљани од работнички алишта, но со нормално користење.
АКо во фирмата има 20 возила, дали мислиш дека газдата на две години ке прави хемиско? А како што реков ако колата не сија во петок и не е испрана, оние двајца кој ја должат и ја возат, пијат казна од 10% на плата?
Значи редовно одржување, нормална експлоатација, а колата полека заличува на сликите.
Што во тој случај?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #637 на: 09 Октомври 2014, 15:25:22 pm »
Кола за приватно користење е една работа, кола за службено користење е друга работа.

А што се случува со службените возила? Нека ти кажат Дандо и Бушав со колку фирми веќе имаат направено договори за перење на службените возила, и кои критериуми ги имаат.

Нејсе, се слагам со тебе дека 10% од луѓето се екстремни случаи, ама аман више со „претварање во робови“. Никој не спомна ниту за момент да им бидеме робови на колите. Зборувам за нормално, регуларно, редовно и човечно одржување на хигиената во кола.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #638 на: 09 Октомври 2014, 15:29:23 pm »
Кола за приватно користење е една работа, кола за службено користење е друга работа.

ЕЕеее да си ми жив и здрав.
Многу често колите кои се во оваква состојба а и многу полоша, биле жртва на службено злоставување и терор.
Но тука никој никаде не спомна такво нешто...
50% од помалите фирми имаат мали и обични возила, навидум секојдневни, на име на приватно лице а се користат како службени.
Да не навлагам зошто и како...
Не е битно во контекс на муабетот :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #639 на: 09 Октомври 2014, 15:35:58 pm »
Јас не се сложив со тебе дека службените коли се максимално запуштени.

Ама еве, нека е и така - две прашања до Дарко и ТЕ-ЕН:

1. Колку од колите што ви ги носат на хемиско се службени, колку се приватни возила? Процентуално.
2. Дали сте забележале разлика во чистотата меѓу приватните и службените возила?

Јас па некако мислам дека службени возила не се носат на хемиско.. Можеби грешам.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #640 на: 09 Октомври 2014, 15:48:32 pm »
Јас мислам дека велештрумф лаже и дека не се бања секој втор ден. Предлагам да му ја мирисаме мишката секој ден 10 дена по ред и да оцениме...

Јас мислам дека Веле .!. го боли за колата, со извинение ;D Зашто ? Затоа што еднаш неделно ја пали, провозува некој километар... за разлика од повеќето кои секојдневно поминуваме повеќе од 1 час во кола и стотина километри неделно. :)  

Еве да експериментираме, Веле ќе го ставиме да биде шофер на камион во Европа, меѓународен транспорт. 24/7 во камион,10тина дена. Има да биде пиц пец, како дома што му е чисто и средено :) 
Можеби грешам, мада не верувам. :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #641 на: 09 Октомври 2014, 15:55:46 pm »
Јас мислам дека велештрумф лаже и дека не се бања секој втор ден. Предлагам да му ја мирисаме мишката секој ден 10 дена по ред и да оцениме...

Јас мислам дека Веле .!. го боли за колата, со извинение ;D Зашто ? Затоа што еднаш неделно ја пали, провозува некој километар... за разлика од повеќето кои секојдневно поминуваме повеќе од 1 час во кола и стотина километри неделно. :)   

Еве да експериментираме, Веле ќе го ставиме да биде шофер на камион во Европа, меѓународен транспорт. 24/7 во камион,10тина дена. Има да биде пиц пец, како дома што му е чисто и средено :) 
Можеби грешам, мада не верувам. :)

Апсолутно НЕ си во право. Но, не сум ја предмет на муабетот и би ве замолил да не ме вмешувате каде што не треба.

Очигледно дека на некој не му е проблем да девалвира некоја личност на неколку полиња, само поради тоа што колата не му била чиста внатре. За тие што не разбраа, моите критики беа насочени кон начинот на кој се деградираат луѓето кои имаат прљави коли, а не за дали и колку е тешко да се одржава хигиена у кола.

Немам намера понатаму да се објаснувам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #642 на: 09 Октомври 2014, 16:02:31 pm »
Оокеј, сори :)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #643 на: 09 Октомври 2014, 16:40:16 pm »
По муабетиве излезе дека во државава наша, освен третина членови од форумов, сите се небањати, неизмиени, не им смета прљавштина, или едноставно како што се наречени свињи живеат во неа.
Незнам само како да се чувствуваат луѓето кога се возат во градски?
Претпоставувам како стока, нели?

Чудо...


Па ако му смета, нема сигурно да остане рамнодушен на таа состојба на колата, а не па да седне во неа.

Не него забегавте со муабети од типот вака онака итн итн...
Секој си има свои приоритети и сваќања во животот.
Пример, јас сакам животни, но страшно не сакам кога би ми шетале дома, кога секаде каде што ке треба да легнам има влакна од нив, било да се мачки или кучиња.
Но ги почитувам луѓето кои сакаат да живеат со нивните миленици, и покрај тоа што не го оправдувам истото.
Така да исто е и со колите. Некому колата служи од точка А до точка Б, без да размислува дали е валкана, не е и во каква состојба е, а некој станува болен со неа.

Ете на пример велештрумф си има кутре, истото нема кондури, истото не е кељаво итн итн, па кога ке го седне во кола, остава влакна, знае да извалка и така натака. Но секогаш седиштата му биле заштитени колку што може највеќе. Јас никогаш не сум видел кучето да го внесе во кола со кал на шепите или да го седне на седишта без да има нешто послано на нив, дури, ЗНАЧИ дури си носи и тањирче за пиење вода.
НО некој ништо не прави од тоа, така да се е тоа индивидуално и различно.
И во едниот и во другиот случај колата се прља, овака или онака...
Него ајде да ги оставиме животните настрана...
Да земеме друг пример...
Од секојдневието...
Колку што забележав во муабетот најжустро се истакнаа сите што се неженети или без деца...
АЈде да видиме во нивните бисерно чисти коли, ако детето им се исповрати што ке направат? Ке бидат свињи на кои колата им мириса на јавен тоалет полн со повраќаници? Во тој случај да го исфрлат бебето од кола, жената исто така пошто не се погрижила детето да не поврати??? Ма дајте...
:)
Се во свое време, па ке правиме муабети...
Само здравје...
И се намо*ам на кутијата лим, која мене треба да ми служи, на мене она да ми биде роб, а не јас на неа.

Одржување нормална хигиена и состојба на возило е едно, тресење над неа друго, а муабетот без никаков епилог кој го направивте неколку страници претходно трето и сосема небитно и неоправдано.

Единствено некој кој ке го подржам у целата прикаска е велештрумф, кој реално ги објасни и согледа работите.
Останатите нека размислат што кажале, нека се преиспитаат, како своите изјави така и своите постапки.

Убав ден :)


Не зезај, дете како ќе го научиш - така ќе се понаша во кола. Плус, Зеро ти кажа - се случува, ама ќе исчистам мајку му, ќе ја однесам некој да ја исчисти..

А врз мене ако исповрати, што - не треба да се пресоблечам, или чувај Боже - да се избањам?

Никој не вика дека сите треба да боледуваат, ама за основно ниво на хигиена (читај: да не ми е гнас да седнам во кола, или срам некој да ми влезе да го однесам до некаде), мислам дека не е никаков проблем, ако се сака.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #644 на: 09 Октомври 2014, 16:46:39 pm »
друг пат не пуштам слики  :D :D