Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1179328 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7830 на: 01 Јуни 2023, 13:27:36 pm »
Дечки гледам некоја страна уназад сте воделе дискусија за пат до Црна Гора. За околу месец дена во план ми е да одам за Босна, поточно Мостар. Ме интересира која би била подобра рута за до Подгорица, дали преку Албанија или директно од Косово да велезам во Црна Гора ?

zoshto bi se akal pola pat po planini koga niz albanija ti e avtobat 3/4 od patot?

ne sum odel crna gora ama albanija e skoro celata so avtopati sega, ostanuva samo delot niz crna gora shto e niz planina da go pominesh ako odish niz albanija do podgorica.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7831 на: 01 Јуни 2023, 16:16:11 pm »
Дечки гледам некоја страна уназад сте воделе дискусија за пат до Црна Гора. За околу месец дена во план ми е да одам за Босна, поточно Мостар. Ме интересира која би била подобра рута за до Подгорица, дали преку Албанија или директно од Косово да велезам во Црна Гора ?


Супер е автопатот во Албанија. Терај вака.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7832 на: 01 Јуни 2023, 16:39:31 pm »
Дечки гледам некоја страна уназад сте воделе дискусија за пат до Црна Гора. За околу месец дена во план ми е да одам за Босна, поточно Мостар. Ме интересира која би била подобра рута за до Подгорица, дали преку Албанија или директно од Косово да велезам во Црна Гора ?
Преку Косово-Албанија-Црна Гора.

Супер е патит, дури и тој што не е автопат.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7833 на: 01 Јуни 2023, 17:36:24 pm »
Сега има и обиколница околу Скадар, милина!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3444
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7834 на: 01 Јуни 2023, 18:04:42 pm »
Сега има и обиколница околу Скадар, милина!
Башка косово автопат пушка :) само уште да ги нема камиказите со голф 2 и топ ке биде

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
  • Велешанче
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7835 на: 01 Јуни 2023, 18:07:03 pm »
Возев пред 3-4 години за Сутоморе, преку Косово и Албанија, одличен беше патот, ама ај викам пак да прашам оти и тој ми го дава на мапс како втора опција
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3444
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7836 на: 02 Јуни 2023, 10:45:10 am »
Од суто море тргнат накај скопје во 01:00 вечерта во скопје хиподром паркиран во 05:00  со едно застанување за ставање плин...црногорска граница нема гужва само тоа време иначе сум главел и по 8 саати ...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7837 на: 02 Јуни 2023, 10:56:36 am »
Најубаво ноќно време, последно кога бев тргнав во 02ч., во 06ч. бев во Подгорица, раат по пат, нит гужва нит ништо.

Отсутен andrej_111

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7838 на: 05 Јуни 2023, 18:03:21 pm »
Јас се правев паметен пред недела дена и одев за Подгорица дирек Косово-Црна Гора. Патот е океј ако ти се вози ридско-планинска трка (што на мене воопшто не ми пречеше). Проблемот е кога од Беране треба да одиш за Подгорица за да излезеш на новиот автопат и 40км возиш по пат каде што нема место да се разминат две коли (ако ја слушаш Google Maps) :)

Држи си по автопат Косово-Албанија и не се замарај :)

П.С. На преминот Косово-Црна Гора, косовската и црногорската полициска куќичка се оддалечени 15тина километри една од друга, мислев дека сум ја пропуштил црногорската.
Aus Liebe Zum Automobil...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7839 на: 05 Јуни 2023, 20:15:09 pm »
Јас се правев паметен пред недела дена и одев за Подгорица дирек Косово-Црна Гора. Патот е океј ако ти се вози ридско-планинска трка (што на мене воопшто не ми пречеше). Проблемот е кога од Беране треба да одиш за Подгорица за да излезеш на новиот автопат и 40км возиш по пат каде што нема место да се разминат две коли (ако ја слушаш Google Maps) :)

Држи си по автопат Косово-Албанија и не се замарај :)

П.С. На преминот Косово-Црна Гора, косовската и црногорската полициска куќичка се оддалечени 15тина километри една од друга, мислев дека сум ја пропуштил црногорската.

Уште се брвнари црногорските? 😁

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1318
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7840 на: 13 Јуни 2023, 01:30:17 am »
Резервиравме за Полихроно, е сеа прв план ми беше да идеме со кола, па ај зелен картон го преџвакав некако ама па стварно ли треба и меѓународна возачка да вадам? За стотина километри на "туѓа" територија... Сеа се мислам дали ќе биде поисплатливо и поедноставно со автобус иако со автобус обично не е едноставно. 300 км без клима апсолутно не ме плашат ги имам минувано од Пехчево до Охрид два пати, ама документи хартии компликации и те како ме плашат.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6474
  • French diamond
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7841 на: 13 Јуни 2023, 08:05:29 am »
Меѓународната во Битола се вади без терми и без чекање, одиш на шалтер на амсм со слика и пари и завршуваш работа.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2047
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7842 на: 13 Јуни 2023, 08:09:01 am »
Треба и потврда од МВР дека нема забрана за управување со моторно возило.
Ако има шалтер на МВР во АМСМ - пеки.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7843 на: 13 Јуни 2023, 08:24:19 am »
Резервиравме за Полихроно, е сеа прв план ми беше да идеме со кола, па ај зелен картон го преџвакав некако ама па стварно ли треба и меѓународна возачка да вадам? За стотина километри на "туѓа" територија... Сеа се мислам дали ќе биде поисплатливо и поедноставно со автобус иако со автобус обично не е едноставно. 300 км без клима апсолутно не ме плашат ги имам минувано од Пехчево до Охрид два пати, ама документи хартии компликации и те како ме плашат.

Не мораш. Само во случај на незгода се смета дека си возел без дозвола. Бар така е муабетот.
Во амсм е 950,  распрашај се може некаде е поефтино. Јас во ск извадив за 760д.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #7844 на: 13 Јуни 2023, 08:44:19 am »
Кога ја изваде за 760 денари? Јас вадев пред 3 месеци и ја платив ~1100 денари во ПП, до лани беше 950.

Исто да напоменам дека меѓународната важи 3 години или додека ти важи обичната возачка. Јас имам вадено меѓународна и со 2 месеци важност :)