Автор Тема: Таблет  (Прочитано 33833 пати)

Отсутен Z128

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 377
 • ? ? ?
Одг: Таблет
« Одговори #15 на: 28 Декември 2012, 08:54:01 am »
Сеа за сеа, само Зеро, Роци и Никола_бб помогнаа. На хартија овие од Нептун Prestigio и мене најмногу ми фатија око. Што се однесува за Ipad, знам што е - како е, ама знам и колкава ми е чергата.
Туку ми текна и на Amazon Kindle, што е со него, 200 долара е најскапиот, има некој да каже што е - како е? Има ли ограничувања во користењето, дали можеш да го користиш без да те молзат на amazon.com?

Отсутен WorM

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Таблет
« Одговори #16 на: 28 Декември 2012, 09:03:55 am »
Пред некое време ги проучував и бев запален да земам од кинеските за 100тина евра..што на крај испадна еден кинез колега од факултет да ме разубедува да не земам ради неквалитетност и дека после некое време и батерија ќе се подзаебе и ќе почне да зеза..

И јас истото ко тебе го мислев, знам што е Ipad, али што е скап, скап е..

бтв, на крај зедов Самсунг Галакси Таб 2, 10.1 инчи со Андроид 4.0, и искрено сум презадоволен...топла препорака за таблет

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Таблет
« Одговори #17 на: 28 Декември 2012, 09:16:19 am »
Сеа за сеа, само Зеро, Роци и Никола_бб помогнаа. На хартија овие од Нептун Prestigio и мене најмногу ми фатија око. Што се однесува за Ipad, знам што е - како е, ама знам и колкава ми е чергата.
Туку ми текна и на Amazon Kindle, што е со него, 200 долара е најскапиот, има некој да каже што е - како е? Има ли ограничувања во користењето, дали можеш да го користиш без да те молзат на amazon.com?

за 200 долари купи подобро Nexus 7 ако имаш можност некој да ти го купи од Google Play

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3786
Одг: Таблет
« Одговори #18 на: 29 Декември 2012, 20:15:37 pm »
« Последно менување: 29 Декември 2012, 20:29:43 pm Roci »

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6302
Одг: Таблет
« Одговори #19 на: 29 Декември 2012, 20:22:56 pm »
Ја би го зел третиот, најјак процесор има, а и добри изгледа... Ако ти се даваат уште некој денар, земиси од анхоч тој што е 1.5 гхз и 1гб Рам . 7000 беше...

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Re: Таблет
« Одговори #20 на: 30 Декември 2012, 17:15:11 pm »
Или Квартот или првото ЛДК.
Таму горе во линковите имаше и некој со резистивен екран. Ни на крај памет.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43495
 • Il Moderatore
Одг: Таблет
« Одговори #21 на: 30 Декември 2012, 17:19:05 pm »
Вчера си играв малку со Windows Surface, да не беше толку пари, ќе го размислев :) 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Таблет
« Одговори #22 на: 30 Декември 2012, 19:13:54 pm »
Jas na net mislam vidov 400usd. So ogled na toa sto mozes i kako lap top da go koristish ne e eftin ama ne e ni preskap

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43495
 • Il Moderatore
Одг: Таблет
« Одговори #23 на: 30 Декември 2012, 20:19:06 pm »
Следниот кога ќе излезе, Surface with Windows 8 Pro, тогаш ќе го мислам. Овој со RT не ме радуе многу :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Таблет
« Одговори #24 на: 30 Декември 2012, 22:55:03 pm »
E toj ke ima posolena cena...ke vidime mene 8cata mi prai merak

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Re: Таблет
« Одговори #25 на: 30 Декември 2012, 23:06:17 pm »
Море Нексус 10 -че, ама 600$ на е-бал е

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: Таблет
« Одговори #26 на: 31 Декември 2012, 06:14:19 am »
Na google play e 400. Racunaj toa e bez danok vo usa ke dojde do kaj 440 max samo da ima nekoj tamu da ti go kupi pa da ti go donese navamu.

Отсутен DejzY

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1004
Одг: Таблет
« Одговори #27 на: 04 Јануари 2013, 23:56:59 pm »
Ај некој од тие што имате таблет пишете за шо го користите најмногу таблетот, освен за децата да си играат?  :)

Дали има таблет на кој можи да се стави сим картичка за да се користи интернет од мобилниве оператори или пак, дали можи да се користи интернет преку УСБ со сим картичка?

За гледање на филмови мора да се конвертира филмот како на мобилниве телефони со андроид или можи да се гледа во форматот во кој ќе се симни?

Ако му текни на некој нешто плус информација нека сподели.

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Таблет
« Одговори #28 на: 05 Јануари 2013, 00:34:20 am »
постојат таблети што имамат сим картицка и мобилен интернет но најцесто се од попознати производители и се доста солени.филмови мозе да се гледаат во билокој формат со на пример јас го користам bs player верзија за андроид и отвара скоро се

Отсутен Untak

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 305
 • sLowRider
Одг: Таблет
« Одговори #29 на: 05 Јануари 2013, 14:44:15 pm »
Мој впечаток за 7" буџет таблети, еднојадрени процесори:

Е вака, решив да купам таблетче (7" до 5000 ден.), и земав вчера од продавница во продавница да ги чепкам еден по еден, а пред тоа направив истражување што можам да очекувам од хардверот, и што нуди истиот, значи во однос на тој ценовен ранг имаме најмногу:

А13 (Boxchip или AllWinner) процесори (графика: Mali 400, без HDMI, максимум 512 MB RAM) и можам да речам дека брка работа за игри и пристојно прелистување на страници, потоа имаме,
А10 (Boxchip или AllWinner) процесори (графика: Mali 400, со HDMI, способен за 2160 ХД) за 5% побрз од претходниот, само може да го закачите на ТВ, потоа,
RK2918 (графика: Vivante GC800, без HDMI) процесорот врши иста работа како А10 и А13, повеќе батерија троши и графичката е за околу 10% послаба од Mali 400, инаку сите овие имаат Cortex A8 архитектура нa 1.0 Ghz, ако е повисока херцажата уредот е нестабилен!!! Ама има и по некое таблетче и со Cortex A5 (има HDMI, ама е послабо од сите горенаведени) и во тој ценовен ранг нај јакиот можен хардвер е,
VIA 8850 (Cortex A9, Mali 400, HDMI, 1.2 Ghz) со 1GB RAM, а претходните се речиси сите со 512MB RAM.

Капацитетот на интерната меморија се движи помеѓу 4 и 16 GB, мене и не ми е релевантен затоа што кај сите се проширува со SD карта. Mali 400 се користи во Samsung Galaxy SII (ако тоа може да ви ја долови сликата за графичките можности).

Е сега, нели отприлика перформансите се тие, тоа е тоа, и си викам ај да ги видам во живо, и навистина, сите речиси подеднакво се однесуваат, Android 4.0.x, пластика кинеска, капацитивен тач лизга за мерак, АМА на тоа екраните неможеш да распознаеш слон од жирафа (ова можеби е претерано но доловува како јас гледам на тоа) значи кај Quart, LDK, ST, MID, Maxell, Point of View (4280-5390 ден.) и компанија (значи истите таблетчиња, малку само нашминкани и брендирани) неможев да видам бела боја, се беше на плавкасто, агли на гледање бедни, само под еден агол беше екранот донекаде пристојно видлив и како врв на се ;D најдобар од тие беше оној кај најевтиниот таблет од Анхоч кој чини 4280 ден. навистина чудно :) е сега, не беше случајот таков кај тотално сите таблетчиња, класа погоре во изработка и пристоен екран имаа Prestigio (A13, 4990 ден.) 2 години гаранција, подршка за драјвери и ромови и слично, и за мене се најдобриот избор, и најдобра изработка и екран според мене имаше Nextbook (RK2918, 4990 ден.) со подршка за драјвери и ромови и слично. Единствени кои неможам да ги коментирам се MPMan (сите имаа налепници на екраните и несакаа да ги одлепат, претпоставувам очајни како и првите бидејќи цената им е околу 4500 ден.)

Што значи, ако сакате да го прочитате или да го видите она што е прикажано на таблетот (а тоа е она што е важно) немојте да се залетате за 8-те гигабајти или тоа што го клокнале на 1.2 или 1.5Ghz (A10 и А13, кај VIA8850 работен такт е 1.2GHZ) и со тоа се рестартира 2-3 пати во денот, гледајте прво дали имате потреба од HDMI (т.е. дали ќе го поврзувате со ТВ за гледање филм) гледајте каков е екранот, во спротивно ќе треба да го користите само во слабо осветлени или неосветлени простории бидејќи перформансите ќе повторам уште еднаш се исти со отстапување од +-5%. Во тој ценовен ранг едни од попристојните се и Archos Arnova но по продавнициве кај нас едни беа со резистивен тач (значи треба да стискаш) и беа со Android 2.2 (не така лош, ако е во телефон, но 4.0.x е она што се бара) инаку да, може да се имаат во предвид... и како за крај, колку за споредба истотака прочепкав и Samsung Pad P1000 (1Ghz Cortex A8, 512MB RAM, Android 2.2, со 3G и цена од 13000 ден.) ова го споменувам бидејќи хардверски гледано е сличен како и повеќето кинеЗчиња погоре, но со прекрасен екран и крајна изработка.. ;D и брзината на истиот беше разочарувачка, кинезиве изгледаа како да се деца на усаин болт, но се сомневам дека тоа беше резултат на Android 2.2 ромот (софтверот) кој беше сток (фабрички натрупан), но со некое друго ромче (не циганче, друг софтвер) истиот ќе може да се рамни во брзина со кинезчињата, што значи да, кинезите направиле донекаде употребливи евтини таблети.

Се надевам ќе ви помогне овој пост при вашиот избор на таблет!!.. :)

P.S. Уште не купив таблет, некако се разочарав, решив да почекам малку или да начекам подобра цена за Prestigio.