Автор Тема: Можност за вградување на клима од исто возило  (Прочитано 1491 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Има поприлично многу алфи како мојата кој се продаваат на делови, често во понудата се наоѓа и клима со цена за 10-15 пати пониска од онаа која ја бараат специјализираните сервиси. Ме интересира дали е возможно инсталација на клима уред без притоа да се интервенира во средишната конзола, односно климата да се регулира со постоечката инсталација за топло/ладно. Исто ме интересира кој делови ги опфаќа еден клима уред, и дали може некако да се тестира дали е исправен пред да се монтира.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Можност за вградување на клима од исто возило
« Одговори #1 на: 05 Јули 2012, 11:56:47 am »
Uste li be ke go vozis istoto, abe aman....

Treba da gi kupis site delovi od klima sistemot i da gi montiras kaj tebe. Treba da ja sogolis cela instrument tabla, ogromna rabota e.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Можност за вградување на клима од исто возило
« Одговори #2 на: 05 Јули 2012, 14:20:46 pm »
Компресор, испарувач, радијатор - многу веројатно и радијаторот за вода, механичка (црева, филтри глупости), електрична инсталација, команди за клима (воглавно A/C копче ако е мануелна). 15л градска со клима ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Можност за вградување на клима од исто возило
« Одговори #3 на: 05 Јули 2012, 14:58:59 pm »
Сакаш да кажеш дека помалку ќе му троши со клима? ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Можност за вградување на клима од исто возило
« Одговори #4 на: 05 Јули 2012, 15:01:17 pm »
ем газот ладен ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Можност за вградување на клима од исто возило
« Одговори #5 на: 05 Јули 2012, 15:04:23 pm »
Има еден куп преправки...+ треба да се извади цела инструмент табла...Работа колку сакаш...
И јас се распрашував за ваков зафат, само што незнам како би го извел тоа...Здравје, ако имам можност и услови некад, можда ке го направам ова :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Можност за вградување на клима од исто возило
« Одговори #6 на: 05 Јули 2012, 16:09:26 pm »
имаш доста работа за таков зафат :) муслам дека и моторот треба да е ист на двете коли само едната со опрема клима, не сум сигурен, распрашај се подобро...

Ако не е тајна каде прашуваше да ти монтираат клима и за колку пари ?