Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 20695 пати)

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Плински уред на престижно ауто
« на: 09 Мај 2012, 21:31:47 pm »
Mnogu jako.

Ama sekoja cest. Samo sto daleku od nekoja logika - CAYENNE i plin. Toj sto dal cifra za ova vozilo ne bi trebalo da ima problem da vozi na benzin.


Отсутен ngocevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #1 на: 09 Мај 2012, 21:40:40 pm »
Mnogu jako.

Ama sekoja cest. Samo sto daleku od nekoja logika - CAYENNE i plin. Toj sto dal cifra za ova vozilo ne bi trebalo da ima problem da vozi na benzin.На запад веќе се продаваат и по 10 - 15 илјади евра така што не е некоја цифра. Проблем е сервисирањето после тоа...

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #2 на: 09 Мај 2012, 21:43:21 pm »
I toa se resava. Go vozis edno 10000-15000Km i go prodavas. Zaste ke cini skapo popravkata.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #3 на: 09 Мај 2012, 21:43:34 pm »
Може чоекот го нервира фактот дека треба да плаќа евроипол за гориво, може е љубител на плин, може има други миљон разлози, а на крајот на краиштата, ако поминува доста киломтери - зошто да не! Имаше веќе ваков муабет со X5-ка на плин, да не го почнуваме повторно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #4 на: 09 Мај 2012, 21:45:52 pm »
Баш за вакви коли е плинот добро решение. Иако јас пре би во некоја помала кола да е моторов...

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #5 на: 09 Мај 2012, 21:55:39 pm »
Smesno i tagicno za nekoi sto frlil tolku mnogu pari za takva dobra kola da ja vozi na plin. Demek da zastedi. Nema logika.
A motorot e strava.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #6 на: 09 Мај 2012, 22:12:33 pm »
@Татар, се согласувам со твоето мислење...

@plinmont секоја чест за сработеното...Максимално професионално... :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #7 на: 09 Мај 2012, 22:45:06 pm »
By the way ne sum be Tatar. Bugarite ne se tatari.
Ungarcite se tatari !

Отсутен ngocevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #8 на: 09 Мај 2012, 22:49:43 pm »
Е како не сте татари кога постои булгаризам и Болгарија (името на Татарстан)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #9 на: 09 Мај 2012, 22:53:44 pm »
Дали вие сериозно почињате со муабетиве? Аман више.
Таман завладеа идила на форумов, мора некој да у*ере.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #10 на: 09 Мај 2012, 23:07:14 pm »
Izvini za OT no ne sum ramnodusen na tvojata replika. Bugarite poteknuvaat od Balhara - denesen Afganistan/Tadzikistan - granicna oblast i se dojdeni vo denesna Dunavska Bugarija. Nemaat vrska so tatarskite pleminja. Inace se radonacalnici na sovremenata medicina (Ibn Isa Avicena) itn.. Imase ekspedicija na BAN vo 2008 godina i go imase na BBT televizija dosta interesni raboti se publikuvaa. Ova go zboram za mnogu mnogu damnesni vreminja pred 1000 godini.

E toa e. Bugarite ne se tatari. Ungarcite se tatari. Ima istoriski potvrduvanja i od Ukraina i Rusija. Samo Madzarite se tatari.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #11 на: 10 Мај 2012, 00:08:55 am »
Izvini za OT no ne sum ramnodusen na tvojata replika. Bugarite poteknuvaat od Balhara - denesen Afganistan/Tadzikistan - granicna oblast i se dojdeni vo denesna Dunavska Bugarija. Nemaat vrska so tatarskite pleminja. Inace se radonacalnici na sovremenata medicina (Ibn Isa Avicena) itn.. Imase ekspedicija na BAN vo 2008 godina i go imase na BBT televizija dosta interesni raboti se publikuvaa. Ova go zboram za mnogu mnogu damnesni vreminja pred 1000 godini.

E toa e. Bugarite ne se tatari. Ungarcite se tatari. Ima istoriski potvrduvanja i od Ukraina i Rusija. Samo Madzarite se tatari.

да да секако... и солун е наш, а ние сме негови... батали бе политика и историја на автомобилски форум...
Smesno i tagicno za nekoi sto frlil tolku mnogu pari za takva dobra kola da ja vozi na plin. Demek da zastedi. Nema logika.
A motorot e strava.

абе, возењето на оваа кола на плин, ако дува километри како што јас дувам на годишно ниво, ке ја извади цела кола со се сите редовни сервиси и на крај за комплет нови гуми ке му остане... секоја кола која што троши повеке бензин, дотолку подобро е да вози на плин... или ај поинаку ке кажам, колку повеке троши толку подобро е на плин да се вози... заштедата е поголема и посериозна.

ајде малку весела математика... кајенот поготово оној 4.8 троши околу 25 бензин (погоре-подолу). тоа значи дека треба да дава сопственикот околу 2000 денари за бензин на 100 км... е истиот есап за на плин вели околу 1100 денари за истата километража. значи уштеда од 900 денари -15 еура на секои 100 км или по мојот начин на возење тоа е на дневна база заштеда, а есапот ми вели дека идам и повеке од тоа во просек ама ај нека бидат 100 км на ден. 30 дена=450 евра, 12 месеци=јаче од 5.400 евра заштеда има... па никој ама баш никој не останува рамнодушен на таква цифра за заштеда на годишно ниво... башка што ке припадне на “зелените“ т.е. ке биде одличен екологист...

а 5400 евра за тој газда што го купил кајенот му е еднакво на 23 месечни плати односно за 2 работника (мање више месец два) платено пензинско и инвалидско со исплатена просечна плата за 1 цела година и за двајцата.

и, сега..? малку е? а замисли ако и жена му вози уште еден кајен?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #12 на: 10 Мај 2012, 00:13:21 am »
Samo gumite za nego se edna cetiricifrena suma vo Evra ... A kaj se ostanatite delovi i sekako ako so taa kola otide na servis ODMA mu se presmetuva rabotna raka tricifrena suma vo Evra !
Pa racunaj kolku ke cini sve i koga ke ja isplati. A tek da treba da popravi nesto po nea ? Lamela, potisna, avtomatika uff vekje odime na cena >1000 EUR za del.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #13 на: 10 Мај 2012, 00:14:48 am »
Треба да си тешко глуп да можеш да трошиш многу помалце а да не го правиш тоа, поготово кога се е исто.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #14 на: 10 Мај 2012, 00:16:22 am »
Taa kola e za lugje so debeli finansii. Mnogu bedno eftino izgleda plin na takvo vozilo. Covekot deluva eftino. Ne daj boze da treba nesto da popravi....... Ke se zali ABE SKAPO E ZA ODRZAVANJE.