Автор Тема: Перач за кола  (Прочитано 116936 пати)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2899
Одг: Перач за кола
« Одговори #465 на: 16 Август 2021, 16:06:52 pm »
Имаш турбо дизна? Таа е појака од обичнава.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Перач за кола
« Одговори #466 на: 16 Август 2021, 17:03:33 pm »
Одаамна имам земено Karcher k3 120bar, глеам пишува на него, знам девојка ми кај нив дома земаа, перач bosch со мислам деклариран 130 бара. Можам да се заколнам а и они исто дека кархерот мојот со помалку бара делува и при работење, и при држење и вака еден до друг, делува доста помоќен.
Затоа овие шо се, парксајд, лавор итн, дa не испадне деклрирани 160 бара, како со апаратите за заварување, kzubur што го имам со 400 ампера и тоа монофазен за 100 еур, наспроти miller со 85 ampera. Или како климите 5.5 кинеска, наспроти даисекикаи 2.5 ка.
Можеби треба да се споредат еден до друг со кархерот па да види дали се тоа вистински толку бара .


Sent from my iPhone using Tapatalk
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54736
  • Махер
Одг: Перач за кола
« Одговори #467 на: 16 Август 2021, 17:25:08 pm »
Одаамна имам земено Karcher k3 120bar, глеам пишува на него, знам девојка ми кај нив дома земаа, перач bosch со мислам деклариран 130 бара. Можам да се заколнам а и они исто дека кархерот мојот со помалку бара делува и при работење, и при држење и вака еден до друг, делува доста помоќен.
Затоа овие шо се, парксајд, лавор итн, дa не испадне деклрирани 160 бара, како со апаратите за заварување, kzubur што го имам со 400 ампера и тоа монофазен за 100 еур, наспроти miller со 85 ampera. Или како климите 5.5 кинеска, наспроти даисекикаи 2.5 ка.
Можеби треба да се споредат еден до друг со кархерот па да види дали се тоа вистински толку бара .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Води се по моќноста на моторот. Кој е повеќе вати? Кархерот или Бошот? Тој што има повеќе, логично е да се чувствува посилен. Иако сето тоа ќе е многу благо, особено споредено со било кој 200-300W појак од било која марка било Бош, Ингко, Лавор, Кархер, Парксајд, Еинхел. (освен нешто ептен чкарт како макс, рајдер.)

Отсутен Ducky

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 247
Одг: Перач за кола
« Одговори #468 на: 16 Август 2021, 18:20:51 pm »
Имаш турбо дизна? Таа е појака од обичнава.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
Да, има. Со неа е видеото.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5659
Одг: Перач за кола
« Одговори #469 на: 16 Август 2021, 18:39:33 pm »
Слабо некако со турбо дизната, јас имам Nilfisk 120 бара и мислам оти е подобар, може и се лажам дека е на видео 😊

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Ducky

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 247
Одг: Перач за кола
« Одговори #470 на: 16 Август 2021, 18:52:04 pm »
Не знам, може. Ќе ставам и некоја слика пред и после. Појако од ова бар за мене фала не треба. Доста ќутек изедов од камчиња што ги корне од бетонот.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6510
  • French diamond
Одг: Перач за кола
« Одговори #471 на: 16 Август 2021, 19:47:44 pm »
Вие незнаете што е прав Лавор, склопуван во Италија,  не се држи во раце...затоа и за дома зедов Лавор, ама овие новите маде ин Кина, го плативме 13 800 денари, а не му е ни до колена на италијанскиот. Ама се е така во денешно време.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54736
  • Махер
Одг: Перач за кола
« Одговори #472 на: 16 Август 2021, 20:04:10 pm »
Слабо некако со турбо дизната, јас имам Nilfisk 120 бара и мислам оти е подобар, може и се лажам дека е на видео

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Има разлика од турбо дизна до турбо дизна. Кархер моментално има најмоќна турбо дизна на пазарот. Другите се послаби. Ама та нема врска со самата машина.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5973
Одг: Перач за кола
« Одговори #473 на: 21 Ноември 2021, 14:03:58 pm »
Дали можам вапот да го наместам да црпи вода од кофа, пример? За ситни работи? Како оди тоа со протокот? Има врска притисокот - пошто нели, сега не е од чешма и фактички нема притисок?

Упатството е недоволно јасно, иако има пасусче на оваа тема. За Керхер најдов видеа.

Мојот е Лавор Галакси 140.

Отсутен mihajlov

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Перач за кола
« Одговори #474 на: 21 Ноември 2021, 17:22:38 pm »
Здраво дечки,

Сакам да земам перач за кола, но не можам да се одлучам. Секое искуство или препорака би ми помогнало во одлуката. Во последен круг влегоа:
- https://alatzase.com/product/perac-pod-visok-pritisok-blackdecker-bxpw-2200e/
- https://www.sinpeks-shop.mk/index.php?pageid=a23&acckey=20S01000630&ident=010369
- https://platinavrata.mk/shop/bosch-perac-so-voda-advancedaquatak-garancija/

Може и некој друг да препорачате...  :D

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5659
Одг: Перач за кола
« Одговори #475 на: 21 Ноември 2021, 18:15:03 pm »
Ако переш теписи и бекатон земи го лаворот,само за кола би го земал блек декерот.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 745
Одг: Перач за кола
« Одговори #476 на: 21 Ноември 2021, 18:55:11 pm »
Здраво дечки,

Сакам да земам перач за кола, но не можам да се одлучам. Секое искуство или препорака би ми помогнало во одлуката. Во последен круг влегоа:
- https://alatzase.com/product/perac-pod-visok-pritisok-blackdecker-bxpw-2200e/
- https://www.sinpeks-shop.mk/index.php?pageid=a23&acckey=20S01000630&ident=010369
- https://platinavrata.mk/shop/bosch-perac-so-voda-advancedaquatak-garancija/

Може и некој друг да препорачате...  :D


Black Decker definitivno
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Перач за кола
« Одговори #477 на: 23 Ноември 2021, 16:34:43 pm »
Дали можам вапот да го наместам да црпи вода од кофа, пример? За ситни работи? Како оди тоа со протокот? Има врска притисокот - пошто нели, сега не е од чешма и фактички нема притисок?

Упатството е недоволно јасно, иако има пасусче на оваа тема. За Керхер најдов видеа.

Мојот е Лавор Галакси 140.
Притисокот нема врска ама не треба да има џепови од воздух така да можеш од кофа, но не е препорачливо. Постои голем ризик ако ги споиш кофата и вапот со црево, да остане вапот без вода, на пример да се измрда цревото и да не црпе вода. Водата е таа што го лади клипот за да не прегрее. Јас не би си играл!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5659
Одг: Перач за кола
« Одговори #478 на: 23 Ноември 2021, 16:40:55 pm »
Не може од кофа,мора од чешма да има притисок.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Перач за кола
« Одговори #479 на: 23 Ноември 2021, 17:03:12 pm »
Не треба да има притисок, треба да нема џепови од воздух односно да не влече и воздух и вода од кофата. Пробано, работи, ама ризично!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk