Автор Тема: RaceChip Tuning  (Прочитано 34544 пати)

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4152
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #135 на: Јануари 29, 2018, 14:56:19 pm »
Јас не тврдам ништо, можеби луѓето имаат некаква направа (магија) за безжично поврзување со ECU која во instruction manual не ја кажуваат. Aма по она што гледам, они безжично се поврзуваат само со мобилниот телефон :)
Други вакви тјунинг боксови, постојат, од кои некои се направени специфично за одреден модел како новитек кај Симо, а има и други кои се поврзуваат со OBD портата. Ама пак се е лимитирано во однос на тоа колку може да се игра со тие заебанции...

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1581
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #136 на: Јануари 29, 2018, 15:17:59 pm »
I ovdeka prvo selektiras model na vozilo/motor pred isporaka.

Sve si ima prednosti i nedostatoci, box vs remap.
Kaj nas malce manjka profesionalna podrzka za proveren remap i podrska.
Onoa znaes, da odis i da ne mu ja mislis.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1155
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #137 на: Јануари 30, 2018, 01:26:32 am »
Повторно, дискутираш за нешто, а немаш желба да прочиташ или научиш нешто ново. Повторно ќе ти пишам, начинот е ЛОШ, погрешен, тотална аматерска работа. Ова дека по мене е дека јас мислам така, е сосема погрешно толкување. Тоа ти е како да кажеш дека по мене Земјата е округла, ама по други е рамна плоча. Не мислам јас така, туку тоа е факт, кој секој што се разбира малку од тоа како работат мотори со внатрешно согорување во склоп со ECU.
Рејсчипот може да функицонира на СЕКОЈ мотор, дури и на ТСИ, дури и таму да извади некој коњ повеќе, ама ПОГРЕШНО. Не е фората да изгубиш 10кс до 3000рпм, па од 3000-6000 да добиеш 10кс (како примерот со типот на кого во лер фабрички му торши 0.8Л/ч а со рејсчип 1.2Л/ч). Муабетот ми е дека оваа работа функционира ПАРЦИЈАЛНО, во едно подрачје може ќе изгуби, во друго подрачје може и ќе добие, а и кога нешто ке изгуби, тоа може да е -10кс, полоша потрошња, Check Engine, наслаги од гориво на клип, на катализатор, на ДПФ, може да грее повеќе на издув, полоша емисија на издувни гасови (NOx)... се со цел дека МОЖЕБИ ќе се добијат тие 10-20-30кс.
Поентата на секој ремап е колата да добие нова подобрена, испеглана мапа која работи одлично во секој можен режим, без негативни појави кон моторот, освен компонентите кои се погодени од ремапот, а тоа најчесто е само турбината и ништо повеќе.


Токму тоа и ти го напишав во пртходниот пост. Немам желба да научам нешто што немам желба да научам. Особено кога сметам дека нема причина да учам. Особено кога гледам дека нешто си функционира во декларираните гранци, па дали тоа лажело, пеело, пеглало, идело преку трета бандера, не гледам причина да ме интересира. Гледам дека функционира спрема понуденото. Simple as that. Ич немам желба да прочитам, како особено поради тоа што уредот РАБОТИ, и не создава проблем. Нема потреба да ја мешаш земјата како паралела, нити равната плоча на Миленко :)
Секако изборот е индовидуален, дал рејсчип, дал римап дал сток.
Ти ја разбирам поентата, се сложувам дека пропер римап е боља варијанта (никад не сум рекол дека не е) но разбери дека ова е нешто што функционира ( за мене супер за тебе функционира ама погрешно ).

Не ми се станува научник во правец на тјунирање, сакам да сум практичен корисник. А овој педерски и хохштаплерски Рејсчип ко за беља баш ја нуди практичноста која ја барам на округлата земјина топка :)

Да свртиме крукче, дур ти објаснуваш бустови ?

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 212
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #138 на: Ноември 08, 2019, 09:35:19 am »
Дечки да не отворам нова тема.
Ми збрчија бубачките за чиповање на алфата 1.9 150кс ,се распрашав кај нас за ремап и цените се движат од 100-120е шо се прифатливи ама некако сум скептик за кај нас. Исто така ми го понудија и ова чудото за 200е .
http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/Alfa-145-146/Motor-Sports-Airfilters/Novitec-Powerrail-5-Additional-ECU-for-JTD-m-Engines::3416.html

Ваше мислење шо би попаметно или најпаметно ќе биди ништо да не гибам :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4152
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #139 на: Ноември 08, 2019, 09:47:22 am »
http://www.facebook.com/alfa147MK/
Прашај го момаков... сигурно знае повеќе од нас за 1.9jtdm.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40543
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #140 на: Ноември 08, 2019, 10:01:42 am »
Дечки да не отворам нова тема.
Ми збрчија бубачките за чиповање на алфата 1.9 150кс ,се распрашав кај нас за ремап и цените се движат од 100-120е шо се прифатливи ама некако сум скептик за кај нас. Исто така ми го понудија и ова чудото за 200е .
http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/Alfa-145-146/Motor-Sports-Airfilters/Novitec-Powerrail-5-Additional-ECU-for-JTD-m-Engines::3416.html

Ваше мислење шо би попаметно или најпаметно ќе биди ништо да не гибам :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Јас го земав на заем Poewerrail-от на 147-цата моја, колана беше смешки за возење :D Два месеци го терав, без никакви проблеми и со многу смеење. Го вратив, затоа што 147 ми е ауто за натака-нава низ градов, и реално не ми е потребно. Одлично се согласуваше со мојот мотор (егр затнат, нема swirl flaps, нема dpf). За моторите со сите овие глупости, swirl-ови, егр-и, дпф-и, што знам.. не би...
Инаку возам Powerjet na 159-kata, исто така без позначајни проблеми, освен понекоја повремена loose конекција на каблите пропратена со check engine, која ќе ја решавам некад... а можда и никад. Доколку можеш, направи некој саглам ремап, ене кај е бугарија, има спремни момци таму...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 212
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #141 на: Ноември 08, 2019, 10:21:35 am »
Дечки да не отворам нова тема.
Ми збрчија бубачките за чиповање на алфата 1.9 150кс ,се распрашав кај нас за ремап и цените се движат од 100-120е шо се прифатливи ама некако сум скептик за кај нас. Исто така ми го понудија и ова чудото за 200е .
http://shop.alfisti.net/Tuning-Styling/Alfa-145-146/Motor-Sports-Airfilters/Novitec-Powerrail-5-Additional-ECU-for-JTD-m-Engines::3416.html

Ваше мислење шо би попаметно или најпаметно ќе биди ништо да не гибам :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Јас го земав на заем Poewerrail-от на 147-цата моја, колана беше смешки за возење :D Два месеци го терав, без никакви проблеми и со многу смеење. Го вратив, затоа што 147 ми е ауто за натака-нава низ градов, и реално не ми е потребно. Одлично се согласуваше со мојот мотор (егр затнат, нема swirl flaps, нема dpf). За моторите со сите овие глупости, swirl-ови, егр-и, дпф-и, што знам.. не би...
Инаку возам Powerjet na 159-kata, исто така без позначајни проблеми, освен понекоја повремена loose конекција на каблите пропратена со check engine, која ќе ја решавам некад... а можда и никад. Доколку можеш, направи некој саглам ремап, ене кај е бугарија, има спремни момци таму...
Значи само позитивни ефекти и разлика во возење си осетил.
Дпф немам ,swirl flaps не знам треба да проверам.Доколку стојат за вадење во Ск(Горан Кметовски) ми рече околу 6000ден кошта,во Бт не знам некој дали се занимава со таја работа а Жаре го немам прашано.
Иначе читав дека со swirl flaps колата појќе примала на ниски втрежи


Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40543
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #142 на: Ноември 08, 2019, 11:22:01 am »
Да, на мојата 147-ца беше смејурија со тоа торкот и шлајфање гуми и у треќа :D коќе стегнеш пуна гас у втора-трета, back to the future! :D

Како и да е, ако можеш да го земеш на проба недела-две, да си видиш сам како е, најубаво.
Swirl Flaps лесно се проверува дали има, еве на видеово овој ги има фиксирано, па да видиш што треба да бараш:

https://www.youtube.com/watch?v=oKAFDPXMXj0


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 212
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #143 на: Ноември 10, 2019, 17:31:47 pm »
Ги проверив swirl flaps и гледам дека се лепени освем една Е сега таја едната ми го мати умот,еве и слики


Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk