Автор Тема: ЕКО куќи  (Прочитано 1449494 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43583
  • Il Moderatore
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7320 на: 22 Јули 2020, 20:45:18 pm »
Дечки паркетарот што беше договорен да почне за 10 дена (да иструга и излакира околу 50 квадрати паркет) ме шитна , фатил хотел некој да работи... предлог за некој паркетар што работи саглам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
@Бузуки

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7321 на: 22 Јули 2020, 20:47:55 pm »
Само низ Кичево и околината работиме.. Премногу имаме работа па немаме време за работа настрана..

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7349
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7322 на: 22 Јули 2020, 21:11:36 pm »
Уште од старт ти се поможи да не почнуваш да градиш дивоградба, али женско ко женско не му се чуе
aman bre luge  moj problem e ako pocnam divogradba
jas ne prasav dali da gradam divogradba ili ne 
moite prasanja  se drugi
ali ako ne sakate da odgovorite  ok
samo i tuka ispaga na videlina ona  balkanskoto  zena ko zena pa so i e/am mater
mislev  posalam forum ke najdam na pomos  ama curac



Чекај малце, сега архитектите и мајсторите на форумов ги боли глава. ;D

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7323 на: 22 Јули 2020, 21:20:22 pm »
Клабери, решив да истругам поликолорот од 1 ѕид. Има некоја купечка/домашна смеса за побрзо да се одлепи? 10 години не било кречено. Знам дека шпакла и топла вода не ми бега, ама да си прашам може имс решение.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7007
  • хаУс мајстор
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7324 на: 22 Јули 2020, 22:25:27 pm »
Имаше на времето "калиев сапун" мислам така се викаше. Со тоа се переа ѕидови, посебно такви кои долго време не беа молерисувани, издимени...
Ако нема пукнатини глет масата, премачкај со подлога и пушти ваљакот.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7040
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7325 на: 22 Јули 2020, 22:42:31 pm »
У врска.

Ако не се рони како љушпи стариот.

@moni moni

Јас би ти препорачал фирма да ти заврши, клуч на рака со сите технички спецификации во договор. Е сеа ако фирмите не смеат да изведуваат без градежна дозвола тогаш сите сме луди, пошо пола држава е дивоградба.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7326 на: 22 Јули 2020, 23:03:37 pm »
Уште од старт ти се поможи да не почнуваш да градиш дивоградба, али женско ко женско не му се чуе
aman bre luge  moj problem e ako pocnam divogradba
jas ne prasav dali da gradam divogradba ili ne 
moite prasanja  se drugi
ali ako ne sakate da odgovorite  ok
samo i tuka ispaga na videlina ona  balkanskoto  zena ko zena pa so i e/am mater
mislev  posalam forum ke najdam na pomos  ama curac



Чекај малце, сега архитектите и мајсторите на форумов ги боли глава. ;D

Прво е најпогрешно да правиш дивоградба.

Второ. Кога веќе си решена да правиш дивоградба незнам зошто не си направиш проект од некој што знае како се гради. После тоа ќе имаш црно на бело дека било сработено по стандард и полесно ќе го користиш објектот. Било за живеење или за продавање/надградување во иднина.

Лаик како тебе може да биди заебан во било која ставка при градење на куќа. Мој совет е да си направиш проект кај архитект и статичар и да си платиш надзор кој ќе биди одговорен во тек на градбата.

Црни ПВЦ прфили има. Односно се бели со црни лепенки. Незнам колкава гаранција даваат на лепенките.
Ако сакаш црни профили најдобро е од алуминиум.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7327 на: 23 Јули 2020, 07:51:04 am »
Дали кај нас во трговијата има вакви метални држачи, или како се викаат?, за поставување на дрвени греди на цемент, или сам треба да си ги правам?
Сакам да правам дрвена шупа за чување дрва па да не ги ставам дрвените стубови во цементот.

ПС дивоградба и ова ќе биди.  :o




Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7328 на: 23 Јули 2020, 07:55:11 am »
Дали кај нас во трговијата има вакви метални држачи, или како се викаат?, за поставување на дрвени греди на цемент, или сам треба да си ги правам?
Сакам да правам дрвена шупа за чување дрва па да не ги ставам дрвените стубови во цементот.

ПС дивоградба и ова ќе биди.  :o

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Има во Евтинија Качанички пат, се продаваат на пар, во зависност од јачината коштаат од 220 денари па нагоре. Ќе ти требаат и анкер штрафови за во бетон, и тоа има на лице место

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7329 на: 23 Јули 2020, 08:01:22 am »
Не работам дивоградби, ама ќе ти кажам.

До сега не сум сретнал вакви да си купиш, заради различните димензии на дрвото кое се користи. Можи да има по некој маркет како Хубо или Бриколаж, ама не сум заприметил.

Кога веќе ги изработуваш, направи ги како што ги прават во белиот свет. Односно дистанцирај ги од самата подлога за да нема дрвото директен контакт со вода/влага за да не скапува.

Еве ти некој добар пример.






Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7330 на: 23 Јули 2020, 08:55:35 am »
po bau marketite se naogaat tije... ako ne gi najdes moze nekoj bravar da ti gi stokmi, kaj Koce Metalec ima eden onadvi U vaka debeli limovi...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен moni moni

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7331 на: 23 Јули 2020, 10:09:34 am »
Уште од старт ти се поможи да не почнуваш да градиш дивоградба, али женско ко женско не му се чуе
aman bre luge  moj problem e ako pocnam divogradba
jas ne prasav dali da gradam divogradba ili ne 
moite prasanja  se drugi
ali ako ne sakate da odgovorite  ok
samo i tuka ispaga na videlina ona  balkanskoto  zena ko zena pa so i e/am mater
mislev  posalam forum ke najdam na pomos  ama curac



Чекај малце, сега архитектите и мајсторите на форумов ги боли глава. ;D

Прво е најпогрешно да правиш дивоградба.

Второ. Кога веќе си решена да правиш дивоградба незнам зошто не си направиш проект од некој што знае како се гради. После тоа ќе имаш црно на бело дека било сработено по стандард и полесно ќе го користиш објектот. Било за живеење или за продавање/надградување во иднина.

Лаик како тебе може да биди заебан во било која ставка при градење на куќа. Мој совет е да си направиш проект кај архитект и статичар и да си платиш надзор кој ќе биди одговорен во тек на градбата.

Црни ПВЦ прфили има. Односно се бели со црни лепенки. Незнам колкава гаранција даваат на лепенките.
Ако сакаш црни профили најдобро е од алуминиум.



okolu mene ima 15tina vikendicki i se toa se divogradbi nadvor od gradot  sekoj u svojata niva  si gi grade
bev kaj gradonacanikot  sabajlevo imam zeleno svetlo da si gradam so sakam e sea da ne e zgada  haha  nema nikoj da cepne nisto  u plan im bilo urbanizam da fate tamu za nekoja godina 
kolku odat arhitektite od kvadrat?
eve strikno za kaj mene 100 kv  se  kolku ke me kosta plan i  se toa so treba?
i drugo  aluminiumot e podobar ili polos sprema pvc ???

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7332 на: 23 Јули 2020, 11:10:45 am »
Уште од старт ти се поможи да не почнуваш да градиш дивоградба, али женско ко женско не му се чуе
aman bre luge  moj problem e ako pocnam divogradba
jas ne prasav dali da gradam divogradba ili ne 
moite prasanja  se drugi
ali ako ne sakate da odgovorite  ok
samo i tuka ispaga na videlina ona  balkanskoto  zena ko zena pa so i e/am mater
mislev  posalam forum ke najdam na pomos  ama curac



Чекај малце, сега архитектите и мајсторите на форумов ги боли глава. ;D

Прво е најпогрешно да правиш дивоградба.

Второ. Кога веќе си решена да правиш дивоградба незнам зошто не си направиш проект од некој што знае како се гради. После тоа ќе имаш црно на бело дека било сработено по стандард и полесно ќе го користиш објектот. Било за живеење или за продавање/надградување во иднина.

Лаик како тебе може да биди заебан во било која ставка при градење на куќа. Мој совет е да си направиш проект кај архитект и статичар и да си платиш надзор кој ќе биди одговорен во тек на градбата.

Црни ПВЦ прфили има. Односно се бели со црни лепенки. Незнам колкава гаранција даваат на лепенките.
Ако сакаш црни профили најдобро е од алуминиум.



okolu mene ima 15tina vikendicki i se toa se divogradbi nadvor od gradot  sekoj u svojata niva  si gi grade
bev kaj gradonacanikot  sabajlevo imam zeleno svetlo da si gradam so sakam e sea da ne e zgada  haha  nema nikoj da cepne nisto  u plan im bilo urbanizam da fate tamu za nekoja godina 
kolku odat arhitektite od kvadrat?
eve strikno za kaj mene 100 kv  se  kolku ke me kosta plan i  se toa so treba?
i drugo  aluminiumot e podobar ili polos sprema pvc ???

Тоа што се надвор од градот и во своја нива, не ви дава за право да градите дивоградби. Сите иначе градат на своја парцела.
Секоја чест за градоначаникот. Ако можиш да ми набавиш писмено од него нешто вакво би било супер, за да можам комотно тужба да пратам.
Си има начин како се прават проекти на такви места.

Архитектите незнам колку одат. Најчесто не се продаваат.

Проект за куќа варира во цена во зависност од што се бара и кои фази се опфатени. Тоа би било од гратис до 1000еур.

Алуминиумот си има предности и мани. Предност има во структура, можи да се прават поголеми отвори, многу по траен, отпорен на високи темп и надворешни влијанија итн... Мана према ПВЦ му е што не постигнува највисоко ниво на изолација.
Нормално дека не секој алуминиум е подобар. Треба да се види конкретно кој модел.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7333 на: 23 Јули 2020, 11:11:28 am »
Темелите за стубовите ќе бидат поткренати за ~10цм од земјата, па можам поедноставни држачи да поставам какви што ќе најдам, не мора поткренати.
Добро е да се знае дека има нешто.  :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54924
  • Махер
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #7334 на: 23 Јули 2020, 11:22:02 am »
Темелите за стубовите ќе бидат поткренати за ~10цм од земјата, па можам поедноставни држачи да поставам какви што ќе најдам, не мора поткренати.
Добро е да се знае дека има нешто.  :)

Не од „земјата“ туку од тоа под нив да се одвоени барем 2-3цм за да може да се цеди дрвото и да не скапе. Тоа сакаше да каже осумка.