Автор Тема: Амортизери, Спирали, Суспензија  (Прочитано 410557 пати)

Присутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 449
    • ibiz.mk
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2250 на: 12 Декември 2021, 16:32:39 pm »
Jas pravev naracka sega lager glavcina i jabucici.
Kazav vozilo ali za sekoj slucaj mi pobaraa broj sasija. I mi pratija diagram.  Bez vrtenje po mobilen

Pratija preku eko logistic do pred vrata. 
I sto bese interesno za japanec imaa na lager za 2dena bese kaj mene doma.

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 103
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2251 на: 13 Декември 2021, 14:01:51 pm »
Jas pravev naracka sega lager glavcina i jabucici.
Kazav vozilo ali za sekoj slucaj mi pobaraa broj sasija. I mi pratija diagram.  Bez vrtenje po mobilen

Pratija preku eko logistic do pred vrata. 
I sto bese interesno za japanec imaa na lager za 2dena bese kaj mene doma.
Супер. :) А за шасијата те прашаа преку мејл или пак при процесот на онлајн плаќање да не има некоја опција и за внесување на бројот?

Присутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 449
    • ibiz.mk
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2252 на: 13 Декември 2021, 14:18:08 pm »
Preku viber se bese.
Jas im pisav tocno modeli na del. Ali cisto da ne sum napravil utka pa pogresen del da mi ispratat

Plakanje nemaat online. Pri podizanje od kargo

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2253 на: 14 Декември 2021, 01:20:27 am »
Jas naracav disk plocki Remsa za astrata od kaj niv nemav nikakov problem se e ok....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
Баш ме интересира, дали нарачката ти беше целосно онлајн или пак делумна како што погоре спомена @MartinAlfista ? Ако може да споделиш генерално какво ти беше искуството и при нарачката и при испораката и дали ти бараа дополнително инфо за возилото?
Poracav online a potoa me kontaktiraa preku telefon za da gi potvrdat dali sum siguren deka se tie po vin brojot, isto kazaa deka ke gi povlecat od drug magacin i deka ke stignat za 10 dena ako mi odgovara, i taka i bese a se plaka koga ke ti stignat vo kargoto ...

Отсутен corsa-c

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 103
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2254 на: 14 Декември 2021, 15:01:01 pm »
Jas naracav disk plocki Remsa za astrata od kaj niv nemav nikakov problem se e ok....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
Баш ме интересира, дали нарачката ти беше целосно онлајн или пак делумна како што погоре спомена @MartinAlfista ? Ако може да споделиш генерално какво ти беше искуството и при нарачката и при испораката и дали ти бараа дополнително инфо за возилото?
Poracav online a potoa me kontaktiraa preku telefon za da gi potvrdat dali sum siguren deka se tie po vin brojot, isto kazaa deka ke gi povlecat od drug magacin i deka ke stignat za 10 dena ako mi odgovara, i taka i bese a se plaka koga ke ti stignat vo kargoto ...
Супер? :) А вака генерално, нарачкава мора да се направи онлајн или пак има опција и преку телефон?

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2255 на: 14 Декември 2021, 22:42:10 pm »
Pa i po telefon mislam deka moze, vidi na stranicata imase telefon nivni....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2256 на: 21 Декември 2021, 21:53:04 pm »
Poslednoto iskustvo so mega autoparts, imeno pred mesec dena kupiv zglob metelli za kolata na tatko mi i toa 3900 den. Za mesec dena popusti noviot zglob a zgora na toa ne prifakjaa reklamacija ni por razno. Go izvadiv zglobot im go ostaiv na masa i vekje kaj niv ne veruvam d3ka ke odam. Pazete od niv.
Ps: si kupiv kineski zglob gsp se vika za 1200 denara, ako ne biva originalniot ke ja bide kineskiot 😉
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2257 на: 28 Декември 2021, 08:17:12 am »

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2258 на: 28 Декември 2021, 12:07:41 pm »
Za ovoj servis nekoj iskustva preporaka?

https://www.facebook.com/207325233009652/posts/1222214211520744/
Овие се тие експерти кои поради некое крцкање на подвозјето за влакно ќе ме убедуваа дека електрична летва на волан треба да се репарира и да се доведе до фабричко стање (рака и делови 150Евра), а всушност испадна дека требало да се смени само една гумичка од предна лева чаура која кошташе 400 денари.

ПС: Од тој момент дознав преку мои "општи" механичари дека електрични летви на волан никогаш не може да се репарират, а дотичните експерти прават само задскривање на проблемот, и поради тоа нив веќе ги заобиколувам
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 174
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2259 на: 28 Декември 2021, 20:50:29 pm »
Za ovoj servis nekoj iskustva preporaka?

https://www.facebook.com/207325233009652/posts/1222214211520744/
Овие се тие експерти кои поради некое крцкање на подвозјето за влакно ќе ме убедуваа дека електрична летва на волан треба да се репарира и да се доведе до фабричко стање (рака и делови 150Евра), а всушност испадна дека требало да се смени само една гумичка од предна лева чаура која кошташе 400 денари.

ПС: Од тој момент дознав преку мои "општи" механичари дека електрични летви на волан никогаш не може да се репарират, а дотичните експерти прават само задскривање на проблемот, и поради тоа нив веќе ги заобиколувам

Ima li nekoj vo Skopje sto mu e specijalnost letvi, volan, a da moze da mu se veruva

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2260 на: 28 Декември 2021, 23:25:44 pm »
Neznam kako se vikaat, poranesno morski vo lisice, pravev letva pred 3 ili 4 godini od tie poslozenite.
Dobro ispadna.

Edit: sega gledam od prethodniot post deka i jas sum bil vo Ferber.
Stoznam letvata raboti nemam problemi, sto kako pravele neznam.
Zaprimetiv deka ne bea raspolozeni da mi objasnat sto e smeneto. Toa mi deluvase malce neuverlivo, nekoi cauri ili taka nesto kao menjale...
Da, elektricno servo.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2261 на: 20 Јануари 2022, 11:37:42 am »
Да ми предложите специјалист за подвозје од Пелагонискиот регион?

Потребно е да се монтираат нови амортизери и други компоненти од подвозје, барам некој што затегнува штрафови со моментен клуч по спецификација. До сега 3 пати ми скинаа штрафови по сервиси....

Предлози може во приватна порака да не се трупа темава.

Да напоменам - ако не се најде во мојот регион таков мајстор, ќе ја посетам метрополата. Но, приоритет давам на нешто поблиску.
Made in Japan ☮

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2262 на: 20 Јануари 2022, 13:10:34 pm »
И во метрополата сите мајстори имаат вградено динамометар у подлактица. Исти ѓаол ти се сите :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2263 на: 20 Јануари 2022, 14:22:01 pm »
И во метрополата сите мајстори имаат вградено динамометар у подлактица пневматскиот пиштол пуштен на најјако. Исти ѓаол ти се сите :)

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Амортизери, Спирали, Суспензија
« Одговори #2264 на: 20 Јануари 2022, 15:11:58 pm »
И во метрополата сите мајстори имаат вградено динамометар у подлактица пневматскиот пиштол пуштен на најјако. Исти ѓаол ти се сите :)
Тоа за побрзо, си замислуваат дека се механичари во боксот на Ф1 тим и во трка со времето се, што повеќе муштерии денес тоа повеќе муштерии утре(по принципот едно поправам-друго расипувам, да врти парата...)  :D
Made in Japan ☮