Автор Тема: Дормео Душеци  (Прочитано 58837 пати)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #270 на: 19 Мај 2022, 13:07:29 pm »
Jas zemav i pernici i dusek pred nekoe vreme. Ova popust ne e bas popust da receme memori dusekot 190x160 bese togas 15000 den sega mi go nudat na popust 17500den ama pak ke recam za cenite se ok dusecite....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #271 на: 20 Август 2023, 17:57:22 pm »
Кој МК производител е најквалитетен? Федербау, Алмак (не знам дали имаат сопствено производство), Нетам или некоја друга фабрика?

До сега имав Филип Филиповиќ купен од Кристина Дамил, ама веќе не ги носат па мора да се иде до Србија и да се носи што е замарање.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #272 на: 20 Август 2023, 18:47:12 pm »
Кој МК производител е најквалитетен? Федербау, Алмак (не знам дали имаат сопствено производство), Нетам или некоја друга фабрика?

До сега имав Филип Филиповиќ купен од Кристина Дамил, ама веќе не ги носат па мора да се иде до Србија и да се носи што е замарање.
Zavisi sto baras, nie go zemavme najskapiot od Federbau togas bese okolu 18-19k za 160x200. Spienjeto e super, dolnata strana od dusekor materijalot ne e najjak kaj sto e shien popusta. So ogled na toa sto menjame na 3-4 godini cenata ni bese ok. I prethodniot ni bese federbau i toa najevtinata varijanta. Ne bi opukal 1000€ za dusek koga znam deka e pozelno posle x godini da se smeni.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #273 на: 20 Август 2023, 20:26:18 pm »
Кој МК производител е најквалитетен? Федербау, Алмак (не знам дали имаат сопствено производство), Нетам или некоја друга фабрика?
Ројал Дрим од Алмак. Оди во салон и испружи му се едно 5 минути. Thank me later.
Му даваат 10 години гаранција ако ти е битно. Имаш било каков дефек, ти го менуваат со нов. Ќе правам година дена со него во Декември (180x200), и досега само позитивни импресии.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #274 на: 20 Август 2023, 22:18:11 pm »
Кој МК производител е најквалитетен? Федербау, Алмак (не знам дали имаат сопствено производство), Нетам или некоја друга фабрика?

До сега имав Филип Филиповиќ купен од Кристина Дамил, ама веќе не ги носат па мора да се иде до Србија и да се носи што е замарање.

Не им го знам составот на душеците на другите, ама Нетам си се сосема ок.
Го имам веќе 7 год. Немам никаква замерка.

Класика состав има, џепчесто јадро + мемори пена.

Отсутен masterwu

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 376
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #275 на: 20 Август 2023, 22:49:44 pm »
Кој МК производител е најквалитетен? Федербау, Алмак (не знам дали имаат сопствено производство), Нетам или некоја друга фабрика?

До сега имав Филип Филиповиќ купен од Кристина Дамил, ама веќе не ги носат па мора да се иде до Србија и да се носи што е замарање.
Јас го имам Natura Green Plus од нетам веќе трета година и сум супер задоволен. Мидрејнџ модел мислам дека им беше овој, ама кога пробував во салон некако најдобро ми се погоди бидејќи беше малку потврд спрема поскапите што ги пробав, а јас барав да биде потврд.
https://netam-sleep.com.mk/en/category/mattress/naturagreenplus.html

Ако гледаш на спецификации, барај да има HR пена.
Honda Civic 1.7 CDTI '05

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2055
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #276 на: 21 Август 2023, 00:02:59 am »
Јас го имам Малдиви од Алмак:

https://almak.mk/product/maldivi/

Веќе 5 години мислам, нема мака (не е пропаднат и козметички е како од фабрика) и доста удобен. Ни е мек, ни е тврд.
Долу е потпрен на латофлекс, па има и колку-толку провев.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: Дормео Душеци
« Одговори #277 на: 21 Август 2023, 00:16:13 am »
Малдиви ми беше најдобра алтернатива ако требаше да одам строго со мемори пена, бев решен да избегнам џебни јадра, ама продавачката ме разубеди со препораката за нивниот флегшип, и многу сум ѝ благодарен. :)
Легнав повеќе пати на овие два да ги споредам и затоа го избрав Ројал Дрим со џебно јадро (има и мемори пена од горе/доле), оти кога легнуваш инстантно ти ја оформува позицијата на спиење / кога стануваш ја враќа првобитната форма, додека на мемори пената ѝ требаат едно 5+ минути да се адаптира.