Автор Тема: Сателитска опрема и др.  (Прочитано 25892 пати)

Отсутен Sogno italiano

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #75 на: 21 Април 2020, 11:23:34 am »
Зато шо не се разбирам многу па да си прашам :)
Сакам да земам Сателитска.На што да обрнам внимание големина,приклучоци итн
Ресивер имам во телевизорот(незнам колку ќе брка работа) значи ми треба тањир и окце или како се вика :D
Живеам во Германија и гледам комшииве скоро сите имаат и се задоволни.
За цена од некои 50 до 80 евра има комплет без ресивер од 80 цм и без мотор со некој уред за мерење фрекфенција .
Совет ? :D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43495
 • Il Moderatore
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #76 на: 21 Април 2020, 12:08:29 pm »
У денешно време да се е*ааш со тањири, LNB-а, нишанење, кабли, дилеј при промена на канал, сметњи кога е облачно...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #77 на: 21 Април 2020, 12:41:23 pm »
Зато шо не се разбирам многу па да си прашам :)
Сакам да земам Сателитска.На што да обрнам внимание големина,приклучоци итн
Ресивер имам во телевизорот(незнам колку ќе брка работа) значи ми треба тањир и окце или како се вика :D
Живеам во Германија и гледам комшииве скоро сите имаат и се задоволни.
За цена од некои 50 до 80 евра има комплет без ресивер од 80 цм и без мотор со некој уред за мерење фрекфенција .
Совет ? :D


и тие што ги гледаш кај комшиите се веројатно некој Тотал ТВ, не ми се верува да се сателитски

Отсутен plockaMK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #78 на: 21 Април 2020, 14:28:22 pm »
Да одамна не е ин сателитска. Стави си IP TV ако е дозволено или нешто како тотал тв.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #79 на: 22 Април 2020, 10:43:17 am »
Зато шо не се разбирам многу па да си прашам :)
Сакам да земам Сателитска.На што да обрнам внимание големина,приклучоци итн
Ресивер имам во телевизорот(незнам колку ќе брка работа) значи ми треба тањир и окце или како се вика :D
Живеам во Германија и гледам комшииве скоро сите имаат и се задоволни.
За цена од некои 50 до 80 евра има комплет без ресивер од 80 цм и без мотор со некој уред за мерење фрекфенција .
Совет ? :D


Нарачај си го овој IPTV бокс - Formuler Z8
Купи IPTV претплата од форум од риселер од iptv.community
Купи VPN и инсталирај немците да не те фатат дека користиш пиратска IPTV.

Ти треба само интернет од 20Mbps+, ни тањири ни чуда.

Искача поскапо на старт ама боксот ќе си го носиш секаде со тебе и нема да монтираш/демонтираш тањири при селење.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29390
  • CARclub.mk
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #80 на: 22 Април 2020, 12:36:16 pm »
За ова Формулер не најдов цена на толкав сајт.

Колку кошта годишна претплата у просек? Би поставил на мојов Ми Бокс, чисто да видам како функционира.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #81 на: 22 Април 2020, 13:17:15 pm »
За ова Формулер не најдов цена на толкав сајт.

Колку кошта годишна претплата у просек? Би поставил на мојов Ми Бокс, чисто да видам како функционира.

Formuler-от е околу 130 еур во Немачка, кај нас го нема.

Претплатата е 70-90 еур/годинa во зависност од кој риселер на форумот купуваш, али можеш да купиш и за месец/3/6 и нормално имаш 24ч trial.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #82 на: 22 Април 2020, 13:58:43 pm »
@smole ова за мене е шпанско село, ајде од почеток.
Ако купам ми бокс, треба и годишна претплата после да купам? И, дали "боксовиве" факаат дискавери, хрт и остали канали?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #83 на: 22 Април 2020, 14:07:10 pm »
@smole ова за мене е шпанско село, ајде од почеток.
Ако купам ми бокс, треба и годишна претплата после да купам? И, дали "боксовиве" факаат дискавери, хрт и остали канали?

Да, ти треба претплата, сфати го ова како сателитска без тањир и заебанции.

Постојат и апликации за гледање на беспари ТВ али кога работат кога не, затоа јас плаќам претплата, сателитската веќе 2-3 години ми дреме така.

Сателитската како квалитет на слика кај некои канали е сеуште подобра + на некои канали каде има 2 аудио јазици е топ, кај IPTV дупло аудио најчесто нема бидејќи едниот канал го кинат за да цица помалку нет.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #84 на: 22 Април 2020, 14:51:51 pm »
Сакаш да кажеш ако инсталирам екс ју коди, може да кочи?
Интересна работа било ова  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #85 на: 22 Април 2020, 17:01:06 pm »
Сакаш да кажеш ако инсталирам екс ју коди, може да кочи?
Интересна работа било ова  :)


На Коди има balkan green, ок работи за ТВ во живо само за филмови замара што треба да поврдиш линк преку web.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5222
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #86 на: 22 Април 2020, 17:21:36 pm »
Исто има  и zadar build,  едино тој го најдов јас со верзии за постари коди, неможам на. Win 7 да инсталирам коди над 16.1 незнам зошто, се пробав од регистри до апдејти.. Јас само за квизовите на HRT1 го користам :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html