Автор Тема: Винил култура  (Прочитано 54499 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #330 на: 15 Февруари 2021, 09:41:14 am »
@Stratro, 14:05 ;D


Не дека ги снифав, али ДМ албумите до сега се едни од најдобро изработените кои сум ги купил.

Тврд, сјаен картон однадвор, буквите се рељефни,  прецизна фотографија на внатрешните омоти, со текстови со све и сите се gatefold (се отвараат како книга на средина) а плочите се 180 гр од дебелките. Spirit е дупла.
« Последно менување: 15 Февруари 2021, 09:46:52 am Stratro »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #331 на: 16 Февруари 2021, 14:20:05 pm »
На кој му треба машинско чистење на плочи, нека се обрати тукa:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100007838088813

Цена: 100 денари од плоча.

Момакот (Бојан) е максимално профи, срдечен и експедитивен и ќе биде тука додека трае коронава, а после си бега назад во Шведска.

Му однесов 20 половни плочи за чистење и сум презадоволен. Плочите се одлично очистени, обележани со состојба на омот /винил и препорака за 6 наслови кои би било најдобро да ги заменам со нови, односно да не ги пуштам на мојава игла и кертриџ.

1.Pat Metheny - Letters from home
2.Chick Corea - The Mad Hatter
3.Jaco Pastorius - Jaco Pastorius

..и три албума од Sade.

Кој е заинтересиран нека ми пише.
Цената е 500 денари по плоча, односно 400 ако ги земете сите одеднаш.

EDIT: Првите три отидоа веднаш, останаа само SADE:

1.Stronger than pride
2.Promise
3.Diamond Life

Сите се со текстови, две се gatefold.

Состојба Vg/Vg.
« Последно менување: 16 Февруари 2021, 14:47:06 pm Stratro »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #332 на: 05 Март 2021, 14:20:32 pm »

Vinyl heralds its triumphant return as the physical format of choice, as it overtakes CD sales for the first time since 1986.

The figures are in, as the RIAA (Recording Industry Association of America) 2020 year-end report crowns vinyl the victor in the physical format war, announced via an RIAA blog post.

2020 saw vinyl sales grow by almost 29% in value, year-over-year. At the end of December, vinyl sales had amassed a value in excess of $625 million.

https://www.makeuseof.com/vinyl-defeats-cds-first-time-34-years/?fbclid=IwAR2FuTmErSVXQnldvmAmlxIEgzj5SfPfnxCRY7zUbs1QleA-2UoQjVf0lbk

Цепки.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29162
    • CARclub.mk
Одг: Винил култура
« Одговори #333 на: 05 Март 2021, 14:36:52 pm »
Интересен тренд, и си има приказна во винилите. Јас едно време (инспириран) од @InSides и неговиот мерак сакав да си купам грамафон, ама сконтав дека не сум до толку аудиофил за да си ја оправдам инвестицијата и нервозата.

Пред некој ден баш гледав статистики за стриминг, барав да најдам информација колку Spotify корисници има кај нас.

Барајќи, стигнав до оваа објава, односно до овој график:



И тоа ова е до 2019, ама глобални бројки. Кујзнае какви се бројките за 2020.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #334 на: 05 Март 2021, 17:31:17 pm »
Не контам стриминг...

Ако не сакам да поседувам физички медиум со омот, артворк, со текстови  и сите свои предности и мани, ќе си пуштам јутуб.

Плус, ги измести вреднстите што е тоа продаван златен, платинест или дупло/тројно платинест албум.




По ново, за еден албум да се смета за продаден потребни се 1500 стриминзи (може да е и една песна) од тој албум.

Булшит.

« Последно менување: 05 Март 2021, 17:36:43 pm Stratro »

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Винил култура
« Одговори #335 на: 05 Март 2021, 19:26:57 pm »
Не контам стриминг...

Ако не сакам да поседувам физички медиум со омот, артворк, со текстови  и сите свои предности и мани, ќе си пуштам јутуб.




Ете, глеаш како конташ?! Замисли колку има што имаат јутуб премиум купено. И Спотифај претплата. И тоа од Ајфоните, и она другоно како се викаше не ми текнува....
Исто и со филмовите. Кога си купил Блуреј последен пат? Јас пред  6-7 години. После тоа, нетфликс... прајм, хабео...

И јас сакам да „поседувам“ работи, ама рачунај дека миленијаливе се чудни. Они нема да сакаат ни кола да имаат, убери, мубери, што ќе се замара за кола... Букинг, ербнб, све е тоа тој принцип.... „Не сакам да поседувам“ се вика принципот. И очигледно тоа е трендот.

А тоа, за Една песна да се есапи цел албум? Од секогаш било така. Едно хитче од албумот ќе го шитка цел албум. После некое време, таа познатата трака више 2мм пониска у грувот од останата винил плоча.. ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29162
    • CARclub.mk
Одг: Винил култура
« Одговори #336 на: 05 Март 2021, 20:06:24 pm »
@Stratro - Ни јас не контав стриминг, ама пробав, му ги видов предностите, и сега си користам Спотифај. Го користам и за музика и за подкасти слушање. Практично е. И имам легален пристап до огромна база на музика без да се замарам со торенти-моренти, итн.

@Simo - Carrier159 - Апсолутно се согласувам со све што кажа.

Плус стриминг сервиси (као спотифај) се супер за кога си у движење. Мене ми е супер и за одење пешки, и за точак возење, па и за у кола. Ми свири музиче, без да трошам неколкукратно повеќе нет во однос на видео (пошто јутуб). Да не праиме муабет дека квалитетот на аудиото на засебен сервис наменет за аудио е многу подобар од удавеното-у-компресија аудио на јутуб.

Еве, баш неодамна го правевме со @AUUU муабетот за слушање музика од јутуб вс слушање музика од Спотифај. Нека си го каже он искуството.

Дополнително, сум слушал нешто дома, сум излегол од дома, сум влегол во кола - ми продолжува на истото место каде што сум прекинал дома. Практично.

А и Јутуб си има аудио стриминг сервис, Youtube Music. За оние вистинските аудиофили кои сакаат комплетно lossless аудио стриминг, тука е Tidal, а и Spotify најави таков квалитет за до крајот на оваа година.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #337 на: 05 Март 2021, 20:35:13 pm »
Шо знам...за мене слушање музика на плоча (понекогаш е ЦД) си е  евент.
Не работи ТВ, се гасат појаки светла, се мучка коктел, се седнува и се слуша албум од А до Ш.Некогаш и два пати истиот.

Така ми е убавоѓ

Додека вежбам, работам или возам слушам јутуб/мп3 како пропратно нешто колку да не е тишина што е сосема друг момент и се слуша најчесто различна музика од она погоре.

Убавина гледам и во тоа што секоја купена плоча останува во наследство..за разлика од некоја Spotify плејлиста.

А интересно е што винил трендот не го вративме ние (40 годишњаци те) туку апла клинциве.

https://youtu.be/1NPYawP5IVY



Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Винил култура
« Одговори #338 на: 05 Март 2021, 20:47:56 pm »
Шо знам...за мене слушање музика на плоча (понекогаш е ЦД) си е  евент.
Не работи ТВ, се гасат појаки светла, се мучка коктел, се седнува и се слуша албум од А до Ш.Некогаш и два пати истиот.

Така ми е убавоѓ

Додека вежбам, работам или возам слушам јутуб/мп3 како пропратно нешто колку да не е тишина што е сосема друг момент и се слуша најчесто различна музика од она погоре.

Убавина гледам и во тоа што секоја купена плоча останува во наследство..за разлика од некоја Spotify плејлиста.

А интересно е што винил трендот не го вративме ние (40 годишњаци те) туку апла клинциве.

https://youtu.be/1NPYawP5IVY




Никој не вика дека твоето (нашето) е погрешно. И јас често праам така, и убаво ми е :)
Но, исто така, може истото да се прави и со стриминг сервисите. Единствено, тактајл филингот ќе биде различен. Наместо омот во рака,  може да ти послужи и он-лајн инфо за албумот, продукцијата, кредитс и сл. Да, нема наследство, ама како што кажав погоре, трендот оди натаму и се повеќе (веќе возрасни) луѓе не се врзуваат за материјални добра.
Винил трендот не го вративме ние, ама од друга страна, реално не го ни напуштивме. Привремено го тргнавме настрана поради недостаток на нова музика, која претежно излегуваше на CD-a, но откако се појавија стриминзиве и умреа CD-ата, повторно исплива винилот. Што благодарение на нас носталгичарите, што благодарение на помодарите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #339 на: 06 Март 2021, 11:24:41 am »
Малку е проблематично ако свесно се ставиме во дупката "кој формат е вистински/правилен/најдобар" наспроти "ајде да слушаме музика".

Грамофонот ќе ми биде мене секогаш примарен извор, затоа што, за извор со врвен квалитет, има релативно прифатлив однос (1) цена, (2) сложеност на користење и (3) достапност на музика, особено во споредба со магнетофони и магнетофонски ленти. Но се повеќе се соочувам со проблемот дека достапноста на музиката, особено последнава година, е проблематична на физички носачи на звук. Едно поради тоа што не издаваат често, и друго поради тоа што сме таму каде што сме географски, и се е сложено за нарачка и испорака.

Од друга страна, стриминг сервисите се достапни сега, секаде и веднаш. Со тоа што, за и малку да се приближат на грамофон во добар систем, Spotify веднаш мора да се исфрли од игра. Тука доаѓаат предвид Qobuz и Tidal, евентуално Amazon Music HD.

И ако се посвети доволно внимание, време и енергија во имплементација на добар дигитален ланец, искуството е прилично задоволувачко. Да не кажам дека каталозите на музика (физички носач и ефемерална форма) се надополнуваат. Единствен проблем на тој пристап е што има почетен трошок на кој човек треба да се посвети за да добие слично (но не идентично искуство).

Ова подразбира имплементација на Roon ланец со посебна мрежна точка и годишна претплата, претплати на Tidal и Qobuz, и дополнително локално сместување на музички датотеки. Сето тоа во комбинација со таблет за контрола, кој го дава чувството на прегледување грамофонски омоти (но со многу повеќе информации).

Оваков комбиниран пристап овозможува и да се ужива во музиката како настан, и да е лесно и едноставно за користење на целото семејство (не можам да се сетам кога сопругата сама си го пуштила грамофонот, иако редовно пушта Tidal преку дигиталниот ланец).

Сакам да речам... и двата пристапи се прифатливи, и онака е најважна музиката на крај.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #340 на: 13 Март 2021, 12:32:36 pm »


Blackstar (stylised as ★ is the twenty-fifth and final studio album by English musician David Bowie. It was released worldwide on 8 January 2016, coinciding with Bowie's 69th birthday. The album cover, designed by Jonathan Barnbrook, features a large black star with five star segments at the bottom that spell out the word "Bowie". Two days after its release, Bowie died of liver cancer; his illness had not been revealed to the public until then. Visconti described the album as Bowie's a "parting gift" for his fans before his death.

Upon release, the album was met with critical acclaim and commercial success, topping charts in a number of countries in the wake of Bowie's death, and becoming Bowie's only album to top the Billboard 200 in the United States. The album remained at the number-one position on the UK Albums Chart for three weeks. It was the fifth best selling album of the year, worldwide. It has since been certified Gold and Platinum in the US and the UK, respectively.

At the 59th Annual Grammy Awards, the album won awards for Best Alternative Music Album, Best Engineered Album, Non-Classical and Best Recording Package, with the title track winning for Best Rock Performance and Best Rock Song. The album was also awarded the British Album of the Year at the 2017 Brit Awards. It was listed as one of the best albums of 2016 and later the 2010s decade by numerous publications. In the years following his death, Blackstar has been named as one of Bowie's greatest albums by multiple publications.




Каверот и буклетот се скроз црни и не се чита ништо освен ако не ги осветлиш.






Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #341 на: 21 Март 2021, 12:17:14 pm »

Дупла плоча без гејтфолд омот.
Why?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #342 на: 26 Март 2021, 20:06:23 pm »


Џеј Лено ја има колава во гаража и му ја покажуваше на Шми.
Закочиш ли појако, отиде иглата у мајчину.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #343 на: 14 Мај 2021, 10:09:24 am »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #344 на: 14 Мај 2021, 18:20:18 pm »
Пред една недела ја уснимив Blackened (првата ствар од Justice) ради заебанција.
Заебанцијата прерасна во потсетување и свирење  на цел албум од А до Ш како на времето што правев.
После тоа го открив 1080p 60 fps видеата од Binge&Purge од Seattle (Justice tour) и San Diegо на youtube кои ги немав до сега начекано (или не биле достапни ).

Сабајлево го изгледав цел Seattle од почеток до крај..


Попладнево  шеткам низ ГТЦ и викам ај да видам што има во Југотон.



Не можев да одоелам. ;D