Автор Тема: Купување стан (пред се во Скопје), каде (локација), реални цени или не?  (Прочитано 240681 пати)

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Супер е Сопиште/Илинден/Ајватовци. Ама за викендица.
Ова филмовиве дека е супер за живот може само на неписмени да им се продаваат.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Таксиста цел живот за децата да бидеш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Па кога нема добро организиран транспорт, вело патеки тоа ти е, ќе изиграваш таксист. Како далечина во километри до центар на Скопје воопшто не е многу.

Кога ќе дојде детето да оди основно, потоа и средно училиште, излегување во град, тогаш ќе ја видите маката со убавиот живот во Соње. Таа мака се нарекува поврзаност на овие места со ЈСП, односно автобус број 58.
Најдобра комбинација е секогаш мал стан во реонски центар и вака куќа некаде подалеку од Скопје. Па кога ќе порасне детето средно и факултет ќе живее во станот и мене нема да ме замара да го возам секој ден Соње-Скопје. Нека научи малце самиот да живее и да се грижи за себе.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Кога ќе порасне, и ќе биде самостоен, нека му ја мисли сам како ќе стига на тренизи. Дур се мали е проблем, а рачунај дека веќе од 5-6 години се почнува со носење некаде, по некои спортски активности...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Сопиште.
Рај за живеење.
Долно/Горно Соње.

600м надморска височи. Сонце цело време. Не е загадено.


На 5 мин.

Патишта сега прават.

Башка имаме станови за продавање во зграда со базен.
Милина
:)
Секаде каде што се грее на дрва/јаглен/мазут/црвена нафта/уље од мотор/мебел/гуми е загадено....




Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Најдобра комбинација е секогаш мал стан во реонски центар и вака куќа некаде подалеку од Скопје. Па кога ќе порасне детето средно и факултет ќе живее во станот и мене нема да ме замара да го возам секој ден Соње-Скопје. Нека научи малце самиот да живее и да се грижи за себе.

И еден мал стан во странство, за секој случај, да не сака детето кога ќе порасти во странство... да не замара да го возиш секој ден до странство. Нека научи малце самиот да живее...

Присутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Сопиште.
Рај за живеење.
Долно/Горно Соње.

600м надморска височи. Сонце цело време. Не е загадено.


На 5 мин.

Патишта сега прават.

Башка имаме станови за продавање во зграда со базен.
Милина
:)

Ти у Сопиште живееш?

Не.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Најбитна е локацијата, кон која тежнеете повеќе?
Кога би бил во можност да бирам, тоа би било по овој редослед, Карпош, Аеродром, К.Вода, мада и Хром го разгледувавме како опција.
Не напоменав, не мора да е новоградба, но цените на постарите станови (знам дека се поквалитетна градба) заедно со данокот на промет со недвижности (зависно од цена и проценител, околу 3.000-4.000 евра +-) се скоро изедначени, под услов да не мора да реновираш одма (а по тоа што гледав 2-3 стана, мора да има некоја интервенција од 5-6.000 евра).
Најидеално е да не биде на некој прометен булевар, малку повнатре, во близина да има парк, градинка, школо, марктети, аптеки, место да се прошеташ попладне а да не мора да палиш кола, централно греење да има, источна, јужна или западна ориентација, да имаш паркинг, да нема гужва АМА знам дека е практично невозможно сите овие параметри да се поклопат.
Во минатото се мислело на се, покрај зграда да има широк зелен појас, со зеленило, дрва, цвеќе, паркинг за сите (најдобар пример зградите помеѓу Влада и Мин за земјоделство, на кеј, стари се, фасадата се распаѓа ама мир божји, со детенце да излезеш и одма си во парк а во центар си или пак во Аеродром зградите со црвена цигла, не зелен појас туку шума околу зградите).
Инаку околу кредитот, како што пишав (а веќе прашав во НЛБ) би одел на опција без учество, туку со две хипотеки, на гарсоњерата во која што живееме моментално (а која после би ја издавал под кирија) и на новиот стан, начелно се согласни.
Моментално живеам во Припор, новите зградички и за секоја е*ена работа мора кола да палам, не аптека, не парк, матичен, продавница, нема тротоари, да не зборам за парк или слично.
Пред едно 2 години бев да ги видам оние црвени згради во Сопиште, City View Condominium, од аспект на чиста околина и воздух (практично е на Водно), мир и тишина, поглед, комоција и цена беа екстра АМА ќе ни требаше уште една кола, детето кога ќе тргне во школо (за некои 2-3 години) ќе мора да го носиш, па и повозрасно кога ќе биде, нема ништо од маркети, аптеки, градинки во близина, греење на струја!!!
Едни пријатели купија убав стан (стар ама целосно реновиран, во вистинска смисла на зборот) на почеток на Хром, веднаш после мостот на Вардар, 68м2 за 54.000 плус 3.000 е данок, станот е комотен и преубав распоред, ама нема некоја инфраструктура во непосредна близина (парк, градинка-може ја не знам ). Во секој случај, за сума од 57.000 е мислам дека би требало да се најде нешто со (барем со дел од параметрите наведени погоре).
Моментално ни излегоа некои работи за по болници па не можеме временски да стигнеме ама ќе следи период на интензивно барање, мада и сега гледам по нешто, здравје само
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Се извинувам што ќе земам дел од темава .
Знае некој да каже колку се движат цените на м2 во Аеродром - во близина/позади ТЦ Бисер .
Во стара зграда , сочуван стан со малку км :D , со парно , со алум.прозори и на крај се разбира ќе му треба реновирање :)


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Се извинувам што ќе земам дел од темава .
Знае некој да каже колку се движат цените на м2 во Аеродром - во близина/позади ТЦ Бисер .
Во стара зграда , сочуван стан со малку км :D , со парно , со алум.прозори и на крај се разбира ќе му треба реновирање :)


Гледав еден пред 2 месеци, мислам дека уште се продава, баш позади Бисер, на 5 кат (последен спрат без лифт), северна ориентација, 62 м2, цена 54.000 и плус данок (зависно од проценител), реновирање само на купатилото ќе треба :)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 670
Се извинувам што ќе земам дел од темава .
Знае некој да каже колку се движат цените на м2 во Аеродром - во близина/позади ТЦ Бисер .
Во стара зграда , сочуван стан со малку км :D , со парно , со алум.прозори и на крај се разбира ќе му треба реновирање :)


јас сум во таа околина и мислам дека цената се движи околу 1000 евра/м2

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Сопиште.
Рај за живеење.
Долно/Горно Соње.

600м надморска височи. Сонце цело време. Не е загадено.


На 5 мин.

Патишта сега прават.

Башка имаме станови за продавање во зграда со базен.
Милина
:)

Ти у Сопиште живееш?

Не.
Па што чекаш? Брзо пресели се додека не сте ги продале становите со базен.
Дека милина е Сопиште.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Живот „на страна“ има свои предности и маани
Живот „во Центар“  има свои предности и маани
Живот во „приградски“ населби има предности и маани

треба на кантар да се стави и да се избере со здрав разум и да се помириш дека одлуката ја правиш за наредните бар 10-тина години

ќе тргнам од себе за илустрација,

1. Живеев во Центар, построг не знам дали може да биде, пошто беше кај Градска болница. Галама, бука, гужви, прозор не можеш да отвориш што од галама, што од смредеа на издувни гасови. Секој втор ден протести, полиција не те пушта дома да си одиш ако си со возило. Болницата, влези/излези брза помош. ВО тој период доле имаше клуб, Прет А Порте, викенд беше незамисливо да се спие. Не слушаш музика, туку само вибрации. (исто е и во зградите на Кеј). Од друга страна, секаде можеш да се движиш пеш. ГТЦ, на 5 минути, Градски парк на 20 минути, маркети, продавници, иако во близина има и градинка и училишта, таму не е за растење деца.

2. Живеев во Зградодром (пред Центар исто, таму го поминав детството и основно), децата се родија, проодеа таму, таму истераа градинки, големиот таму појде на училиште,маалски живот, деца на сите страни, игралишта, паркови, бисер...За млади семејства идеално. Но областа проектирана во 82-83-та не предвидувала дека по стан секој ќе има по 3 возила. Општо културата на живеење е на малку пониско ниво, од начин на комуникација, одржување хигиена итн. 15 стана во зграда, од кои 5 исклучени од парно, а 6 не плаќаат за чистачка.

ОУ споредено со тоа кога јас учев е на толку ниско ниво, да ти е срам да кажеш дека дете во школо си пуштил. Градинката беше друга приказна (таа кај ОУ Пулевски) и имаа одлична програма за децата, да се зачудиш дури и да си помислиш да не случајно во холандија ги носиш децава во градинка (не се зезам). Секое зимо и покрај тоа што околу се само згради и ниедна куќа, беше многу загадено. Многу. Навечер не се дишеше. СО децата имавме проблем константно, а со најпроблематичниот (заради претходна дијагноза) беше под постојана терапија со беби-халер и со инхалатор.

3. Живеев во Злокуќани, на страна. Слободата која ја дава куќа и двор нема да ја добиеш никаде. Скарата спремена во дворче е поубава од било која кафана, а релаксацијата и психичкото растеретување од секојдневни проблеми со косење трева, навадување, садење цвеќиња, патлиџанче....не се опишува и треба да се искуси.

Проблемот е што за секаде ти треба кола. Две. Ај јас поминав со мотор и кола. Децата на школо со кола, на тренинг со кола. Имавме Тинекс во близина, на 5 минути, па тука немаше проблем. Секогаш кога сакавме да прошетавме, кејот ни е тука, до Сити мол бевме за 30мин. пеш, Лептокарија 35 мин. Зимно време организацијата одеше малку потешко, пошто како што кажав, една кола. Па се чекавме, се собиравме итн.

Маалски живот нема. Децата ги оставивме да си се дружат сами со себе (маалку себично од наша страна), па гледавме да ги носиме чат пат со старите другарчиња да си поиграат. Сељандури староседелци со лопата да ги ринеш. 35 пријави добив зошто сум ставил тараби на оградата, пошто сељаците сакале да ме гледаат што правам во двор и кој имам на гости и како тоа сме си играле мал фудбал во двор. Пошто за ЕП2016-та утакмиците ги гледавме на тераса со отворени врати од дневната соба, ама заедно со нас и на ограда висеа локалците да не пропуштат некој гол. Целото ѓубре, во двор ми го фрлаа, за канти да стават не поднесуваат пријави.

Скоро никогаш немаше магла и сепак не беше до тој степен загадено како во Аеродром, а доволен доказ е што на најпроблематичниот комплетно му ја прекинавме претходната терапија. Иако на страна, иако покрај Вардар, каде цело време пирка ветре, зимно време се осеќаа пластиките и мебелот на кој се грее цела дива населба карши Канал 5.  Ама кога јас пуштав пријави ми велеа дека ништо не можат да направат и дека немаат налог да влезат внатре и да контролираат што се прави. Еднаш успеав да издејствувам, пошто ги начекав комуналните инспектори кои беа дојдени „за мој случај“, па ги фатив под рака за да им покажам и да ми објаснат кои им се ингеренции и кој е надлежен да ги среди ѓубриштатата и депониите после Хјундаи накај Канал 5. И за воља на вистината, наредната недела исчистија и пуштија 2-3 секој ден да го чисти тој потег. Ама кратко траеше.

4. Купив стан во Козле и здравје од наредна недела би требало таму за продолжиме со живот. Козле, Тафталиџе во моментов е таков хаос, што е нормално кога од секоја барака се прави зграда, така да потрегата беше малку напорна. Продаваат станови и ти вели дека колата ќе ја паркираш на улица на тротоар. Барав Козле и околина заради блискоста на децата за училиште, сопругата за работа, мене за работа. Успеав да најдам, и купив стан во оградена зграда, со обезбедено место во гаража и без дозвола некој да се паркира околу наоколу, домар и видео надзор. Зградата функционира и се одржува тековно без никаков застој или проблем. Фирма е надлежна за одржувањето и како што разбрав одлично си ја врши работата. Станот е со отворен поглед према Водно, без бука од булевари, кафичи, дискотеки и без можност да се испентари друга зграда пред неа ( бар сега е така, ама кај нас се бидува). На сопругата и е 10 мин. пеш од работа, на децата 15 мин. до училиште, тренинг преку улица. Мене ми е 30 мин. пеш до работа, што не ми претставува никаков проблем. Во близина има Рамстор, Стокомак, Кам, Пазарче, Сити Мол е на 15 минути пеш. КОлата и моторот ќе си седат во гаража и ќе се користат по потреба.

Се распишав, ама се со цел за оние кои се во мисла што како, каде да си стават на кантар дека сепак треба да живеат во Скопје, и да не се повторувам секаде си има плусеви и минуси, треба да се направи разумен компромис, а разумен компромис си е разумен компромис не м ожам сега јас да ви објаснувам ;D и во калкулација да се земат севкупните тришоци кои ги сноси самото домување било каде во догледен период.

Ќе повторам, мене најдобри услови ми дадоа НЛБ со промотивната кампања која е во тек. Бев во Стопанска, Шпаркасе, Охридска. Али трае процедурата.
И да, земам кредит на стан кој не е во градба.

Со среќа во потрагата :)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Јас исто гледам, ама некако тешко ми оди наоѓањето.
А и колку повеќе гледам толку повеќе си ја засакувам Кисела Вода, мислев дека никогаш нема да го кажам ова ама какви чудесии се градат, Кисела Вода е премија.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
И јас бев на сто ума, дали да се  „заглавувам“ за стан, или пак да продолжам со помош од моите да ја досредам куќата што стариот ја почна пред 13год. Думав некој период и одлучив дека барем во наредните 10год ќе ми одговара да живеам во Бунарџик. Многу работи придонесоа за одлуката, како: воздух стакло нон-стоп има ветре, на главна улица сум и има пристап асален, дворче за мерак, комшија еден само до мене што се знаеме и се дружиме изминативе години, од другата страна црква лепенка, од карши уште еден комшија кој не живее тука, за среќа коли имаме и јас и жена ми, неа и одговара бидејќи работата и е во Илинден, едино јас што патувам до Автокоманда секој ден, меѓутоа не ми претставува проблем, мирот кој го имаме таму не се споредува со ниеден дел на Скопје. Кога ќе дојде ред за да се носат деца навака-натака за некои 5-6год. се надевам, тогаш ќе му ја мислиме пак како што, ама сега како што реков немав намера да влагам во кредити и слично. Инаку од Автокоманда се преселив тука, златна населба, ја уништија со доградбите, да не ја утепаа до толку можеби и ќе се одлучев за стан таму.