Автор Тема: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline  (Прочитано 47647 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #30 на: 28 Март 2018, 11:17:30 am »
Колку мислиш дека ќе е разликата ако го утепуе во 4та, 5та и 6та? Еве и исто нека е.

Со 1.4 атмо нема апсолутно никаква споредба.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #31 на: 28 Март 2018, 11:19:13 am »
Абе остајте го човекот, убеден е дека е тиња и толку. Дајте за нешто друго да правиме муабет.

Ти Дени, го проба ли голфчево?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33904
  • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #32 на: 28 Март 2018, 11:20:39 am »
Пријатно се изненадив од малата потрошња (реална) кај нас.

6.5л/100км градска, е топ за вакво возило. Мислам не се ни исплаќа плински уред да ставаш.

ТОП, исто ко Спарк рецимо. Мислев нема да е многу разлика со 1.4TSi ама испаѓа најмалку 1 литар помалку. 1.4TSI со пазење е 7.5.

бравос.

Ваквиве мотори треба да се вградуваат во 90% од новиве возила, нормално со фабричка конверзија на метан.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #33 на: 28 Март 2018, 11:21:36 am »
Јас давам мое субјективно мислење на папир бидејќи не сум ја возел колата. Се додека не добијам шанса да ја возам за мене ќе остане исто срање. 1.2 тси 110 ме разочарал, па не верувам дека ова ќе ми даде некое позитивно чувство. Така да, сите мои мислења се засновани на хартија што и немора да се точни.

Споредбата ја правам затоа што и тој и овој мотор се тотален промашај за таа шасија. - мое мислење.


______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #34 на: 28 Март 2018, 11:22:52 am »
Абе остајте го човекот, убеден е дека е тиња и толку. Дајте за нешто друго да правиме муабет.

Ти Дени, го проба ли голфчево?

имаш некој проблем со мене или несмеам да водам дискусија со различно мислење?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #35 на: 28 Март 2018, 11:44:18 am »
Абе остајте го човекот, убеден е дека е тиња и толку. Дајте за нешто друго да правиме муабет.

Ти Дени, го проба ли голфчево?
Да. Од кога го чекам и зборам моторов. Едвај чекав да имам шанса да го повозам. Како што реков еден од најлогичните бензинци во моментов според мене за овие коли. Кога би земал кола од оваа класа покрај дизелите би размислил и за 1.0 тси 110/115 дефинитивно.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #36 на: 28 Март 2018, 11:48:34 am »
Ај да пробаме сите да дадеме одговор на следниве прашања, пред психолошки да се релаксираме околу некои предрасуди:

1. Дали 1.0 турбо бензин е подобар мотор од 1.4 атмосферец?

Веројатно, турбо си е турбо.

Цитат
2. Дали би купиле 2.0 ТДИ за да имаш резерва на сила кога ќе престигнуваш на Плетвар, а во останатите 95% би ја возеле колата во град?

ДА. Затоа што колата за тоа ми треба, ако ми е за низ град, ќе си земам веспа и ке си брчам. плус, и 2.0 ТДИ ќе ми заврши работа во град. Секој со своите потреби нели... Не фрлам пари за градско возило, ми треба за да отпатувам некаде. горници удолници секакви услови.

Цитат
3. Дали би купиле 1.0 ТСИ за да ја возиш 95% низ град и да ти биде таман, ама кога ќе идеш на Плетвар ќе вратиш во трета и ќе ја газиш за да претицаш, (што не е некој мачен маневар)?
3. Дали би купиле 1.4 атмо за да ја возиш 95% низ град и да ти биде таман, ама кога ќе идеш на Плетвар ќе вратиш во трета и ќе ја газиш за да претицаш (многу мачно)?

Што помоќно тоа подобро. Ако може да не враќам во пониска да претицам, најдобро.

Цитат
Поентата ми е што Плетвар, Халкидики, Маврово и угорницата кај Јован Бигорски се совладува еднократно, и не е пресудно за нешто да чини или не чини.

За кого како. За мене може да биде deal braker

Пак ќе кажам, секој со своите потреби и желби...

Цитат
Предрасуди се решаваат со проба. Пробајте, товарете возете. Потоа донесете заклучоци.
Се согласувам со ова целосно

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6368
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #37 на: 28 Март 2018, 12:29:12 pm »
Абе остајте го човекот, убеден е дека е тиња и толку. Дајте за нешто друго да правиме муабет.

Ти Дени, го проба ли голфчево?

имаш некој проблем со мене или несмеам да водам дискусија со различно мислење?
Па и самиот рече дека е твое мислење и се додека не повозиш 1.0 твоето мислење останува. За што друго треба да се дискутира се додека не провозиш? Кај виде во моите пораки дека има за/против твоето или на било кој друг мислење? Малце полабаво со интерпретација на зборови.

Иначе незнам дали има можност за во Македонија, но голфов може да се нарача во bluemotion (не bluemotion technology) демек по аеродинамична е, пониска, браниците малце различни ваму таму ама иде со 115кс


Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #38 на: 28 Март 2018, 12:45:53 pm »
Turbobenzincive se zakon.  1.0 kako vtora kola vo Makedonija bi kupil NIKOJ, poso oskudacija, a za primarna/edinstvena  kola so 1.0 bi kupil sekoj drug.
p.s. Za eden dva pati godisno kaj sto ke si natovaren so kuferi i teoretski 4 dusi zosto ne bi kupil nekoj i 1.0? Krajno i da ne mozes da preticas sleper, ke vozis malku pobavno, pak ke stignes kaj sto si trgnal samo 10-15 min pokasno ... Ne sme nie USA da moze 100000 litarski koli da si dozvoluvame, vo ovie uslovi i 1.0 e premium

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10889
  • 430i
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #39 на: 28 Март 2018, 13:01:06 pm »
све испод 1.8TBi е џабе фрлање пари
поготово со четворица во кола и товарени, под тунелот на стоковна куќа Мост

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4951
  • The Spartan General
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #40 на: 28 Март 2018, 13:04:14 pm »
Ако си има корисни 200Нм во поширок опсег на вртежи, дали товарен дали празен ќе си ги има тие 200Нм корисни во тој опсег на вртежи. Моторчето ќе си ја влечка шасијата и целиот товар во колата без некоја мака. Јас не ја разбирам таа опсесија од престигање некој на некоја угорница.

Го возев во поло и тоа на автопат. За нормално пливање со сообраќајот и брзини од 100-130-140 кмч е сосема ОК. Нит е слабо, нит  е силно. Може  да плива со останатите без да брмчи, бучи и да бара да го планираш секој маневар три километри унапред.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #41 на: 28 Март 2018, 13:17:23 pm »
Кој автомобил со 110кс и 4ца во кола има одлични перформанси на угорница?


1.9 TDI

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54762
  • Махер
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #42 на: 28 Март 2018, 13:22:09 pm »
Си бара голфов 6.0 V12 TDi ремапиран.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1421
  • Eбач на батерии :D
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #43 на: 28 Март 2018, 15:34:46 pm »
Ебате фелерите, да тестираа мазда 3 со раткапни, 5 страни ќе дробевте колку се лоши или не и стојат. А тука? Штама. Мир.
Во следните години очекувам тестовите да имаат наслов:
 Vw golf 0,3cc triple turbo sistem.

Ајт наздравје.
Пакуј една џулиета за мене.
 
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: CARclub Тест: Volkswagen Golf 1.0 TSI Trendline
« Одговори #44 на: 28 Март 2018, 15:39:16 pm »
Ako mozes da si dozvolis i 100 dzulieti ke ti spakuvame. Golfov e odlicen, dovolen za 70% od vozacite vo Mkd. E sega dali vredi 15+ eu neznam, ama da bese pod 15 site bi go kupile/vozele, taka da ...
Na zborovi site se/ste jaki, ama realnost e mobile.de. Jbg