Автор Тема: Skoda Superb Active 2.0 TDI  (Прочитано 46451 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41054
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #210 на: Мај 18, 2021, 20:23:26 pm »
На контакт е да.

И јас така мислев, Порше мора да е бензин.

Сега мислам дека мора да е со две врати и бензин, ако мора да е со 4/5 врати може и дизел :)
Ако мора да е со 4/5 врати и дизел, боље да не се вика Порше :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен miksi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 877
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #211 на: Мај 18, 2021, 21:36:46 pm »
Ова Порше и јаде од рака на мојата Шкода

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50792
 • Махер
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #212 на: Мај 18, 2021, 21:44:30 pm »
Ок.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32781
 • Таков е животот... јебига
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #213 на: Мај 18, 2021, 22:49:52 pm »
Што би рекла жена ми, исти се, кафеави и двете.

Колава е на колега, дизел со 300 кс, ја возев, иде у п.м.


Прв пат гледам Матиз со 300кс :D :D :D
Лаже, нема Спарк дизел!

Не е дизел бензинец е, ама моторот му е гласен, му „лупа на брегаста“ па го грешат со дизељ.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12913
 • Пудингот на шоферството
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #214 на: Мај 18, 2021, 23:32:34 pm »
Ова Порше и јаде од рака на мојата Шкода
Можеби по забрзување,крајна му бегаш за малку ама можеби...За друго да не правиме  празен муабет.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #215 на: Јуни 04, 2021, 13:49:46 pm »
Да евидентираме и тука во "сервисната".

Колата регистрирана вчера. се си помина нормално, се надевам дека ќе се олабави малку состојбава па да ја провозам повеќе годинава.
Давачките за регистрација беа:
- технички и сите давачки во ПСС - 6.060 ден
- АО полиса - 6.521 ден
Се вкупно - 12.581 ден

Извадено и каско а Зелена карта не извадив одма, за да не направам малер.

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #216 на: Август 25, 2021, 08:35:20 am »
Стигна колава до 40.000 км

Сега за сега одлична, се надевам така и ќе остане.


Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #217 на: Ноември 08, 2021, 20:53:56 pm »
На изминати 41.550 км. направен редовен сервис кај Митревски, сменето уље и филтри за уље, воздух, полен и нафта.
Кај Митревски и ради цената и ради препорака.

Деновиве ќе монтирам и зимски гуми, и за зимава тоа ќе и биде.


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32781
 • Таков е животот... јебига
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #218 на: Ноември 09, 2021, 01:33:52 am »
На изминати 41.550 км. направен редовен сервис кај Митревски, сменето уље и филтри за уље, воздух, полен и нафта.
Кај Митревски и ради цената и ради препорака.

Деновиве ќе монтирам и зимски гуми, и за зимава тоа ќе и биде.


Шо гуми?

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1358
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #219 на: Ноември 09, 2021, 08:15:01 am »
Има осетна разлика во цена кај Митревски во споредба со овластен? Така беше на времето.....
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #220 на: Ноември 09, 2021, 09:03:20 am »
На изминати 41.550 км. направен редовен сервис кај Митревски, сменето уље и филтри за уље, воздух, полен и нафта.
Кај Митревски и ради цената и ради препорака.

Деновиве ќе монтирам и зимски гуми, и за зимава тоа ќе и биде.


Шо гуми?

General Altimax Winter 3, 215/60 Р16, 4 сезона ќе им биде.

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #221 на: Ноември 09, 2021, 09:04:32 am »
Има осетна разлика во цена кај Митревски во споредба со овластен? Така беше на времето.....

Цената е на пола од таа во Порше.

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #222 на: Ноември 14, 2021, 17:38:29 pm »
Денес на 41.600 монтиран зимскиот сет. Со летните сезонава поминато 8.200 км.
Предните гуми чудно истрошени на внатрешните рабови, стари се да и имаат преку 30.000 поминато, али за секој случај ќе одам негде да ја проверат дали е центрирана како што треба.
Наредна сезона ќе идат позади или ќе добие нови гуми колава, тоа на пролет ќе се знае.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1632
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #223 на: Ноември 14, 2021, 19:41:20 pm »
Притисокот во гумите игра голема улога во трошењето. На колку ги пумпаш?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11004
 • Архитект
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #224 на: Ноември 15, 2021, 10:29:33 am »
Мислам дека немаш никаков проблем. Сите коли имат нагиб за да можат да фаќаат кривини.