Автор Тема: ПРОБЛЕМ СО КЛИМА  (Прочитано 3559 пати)

Отсутен Leyla

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
ПРОБЛЕМ СО КЛИМА
« на: 10 Август 2016, 14:52:11 pm »
Здраво момци , имам проблем со климата би ве замолила за совет .Имам мерцедес слк 200 компресор ,ми прегоре сијалицата отидов на мајстор да ми ја смени ,само што си ја земав колата од сервис климата не беше во функција ,грее но не лади .Ја вратив кај мајсторот ја стави на компјутер и ми вика дека треба нов компресор во превод 800 евра . Веднаш после тоа ја однесов кај еден мој пријател кој се разбира во коли,ми кажа дека компресорот е исправен ,ја поврза со некоја жица и  компресорот си вртеше и климата ладеше ,ми кажа дека ми соголеле некои жици и климата не работи зошто не прима струја за да се пушти компресорот.Ми кажа може да ја поврзе на прекидач но тоа е опасно ако го заборавам .Ја однесовме на друго место за да ја провериме на компјутер не појавуваше никакви грешки.Он ми вика дека треба нов модул (пресостат) што стои кај компресорот за да го пушти да работи но не е сигурен .Незнам што да направам и каде да се обратам ,после ова не верувам на мајстор од една обична сијаличка намерно ми ја расипаа климата ..Дали некој од вас имал ваков проблем ? Однапред ви благодарам :)
« Последно менување: 10 Август 2016, 15:04:19 pm Leyla »

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг:
« Одговори #1 на: 10 Август 2016, 15:02:43 pm »
Клима сервис цеко до метро позади жуц школото.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ПРОБЛЕМ СО КЛИМА
« Одговори #2 на: 10 Август 2016, 15:15:18 pm »
Има и во Сингелиќ (Ченто) после надвожњакот, кај техничкиот преглед, Авто клима Митревски. Спремни момци.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: ПРОБЛЕМ СО КЛИМА
« Одговори #3 на: 10 Август 2016, 15:31:36 pm »
Јас два пати имав проблем со пресостатот. И во двата случаја на самата кола не покажуваже грешка од типот да се запали сервис ламба.
Во првиот случај покажа грешка при компјутерска дијагностика, а проблемот беше во скинат кабел до пресостатот, кога го преспоија климата почна да си работи најнормално.
Во вториот случај не погажуваше грешка на компјутерска дијагностика, но со читање на живи податоци испадна дека се отчитува ненормално висок притисок, ги исчистивме контактите на џекот на пресостатот и пак климата почна да си работи најнормално.

На мајсторите што погодуваат без никаква дијагностика, најлесно им  е да кажат дека е компресорот.

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: ПРОБЛЕМ СО КЛИМА
« Одговори #4 на: 10 Август 2016, 15:53:39 pm »
Majstorot ti napravil utka nekoja, nemoze pred da ja odneses da raboti posle toa ne, te videl zensko so Mercedes I vika Cekaj da ja sogolam :)
Proveri si GI osiguracite ...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПРОБЛЕМ СО КЛИМА
« Одговори #5 на: 14 Август 2016, 11:55:21 am »
Здраво момци , имам проблем со климата би ве замолила за совет .Имам мерцедес слк 200 компресор ,ми прегоре сијалицата отидов на мајстор да ми ја смени ,само што си ја земав колата од сервис климата не беше во функција ,грее но не лади .Ја вратив кај мајсторот ја стави на компјутер и ми вика дека треба нов компресор во превод 800 евра . Веднаш после тоа ја однесов кај еден мој пријател кој се разбира во коли,ми кажа дека компресорот е исправен ,ја поврза со некоја жица и  компресорот си вртеше и климата ладеше ,ми кажа дека ми соголеле некои жици и климата не работи зошто не прима струја за да се пушти компресорот.Ми кажа може да ја поврзе на прекидач но тоа е опасно ако го заборавам .Ја однесовме на друго место за да ја провериме на компјутер не појавуваше никакви грешки.Он ми вика дека треба нов модул (пресостат) што стои кај компресорот за да го пушти да работи но не е сигурен .Незнам што да направам и каде да се обратам ,после ова не верувам на мајстор од една обична сијаличка намерно ми ја расипаа климата ..Дали некој од вас имал ваков проблем ? Однапред ви благодарам :)
кога ти се расипува клима, идеш на мајстор за клими, а не кај бајачки. чим на компјутер не покажува ништо, одтука па натака, треба професионалец да си превземе. ти посочија сервизи, терај кај јив...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време