Автор Тема: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 40304 пати)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« на: Октомври 19, 2011, 11:59:51 am »Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49327
 • Махер
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1 на: Октомври 19, 2011, 12:46:04 pm »
Како се искуствата до сега? Дали од Плимонт сметате дека ова е иднината, односно дека ова е следниот чекор? Како оди полнењето на овој вид на гас? По која цена се наоѓа гасот? Како се одвива потрошувачката на гориво во однос на бензин/плин? Дали е возможно вградување во возила на бензин или треба да имаат претходна инсталација за плин? Дали се потребни два резервоари или може со еден? Дали има торусни боци кои одат на местото од резервното тркало?

Благодарам. :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15269
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2 на: Октомври 19, 2011, 13:12:13 pm »
По која цена и по која мерна единица се продава метанот?

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7628
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #3 на: Октомври 19, 2011, 13:38:17 pm »
apsolutno neprakticno, so ova na sekoj 4 den treba na benzinska da biadam.

Dali ima ceni za rezervoari od carbon???

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49327
 • Махер
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #4 на: Октомври 19, 2011, 13:51:45 pm »
apsolutno neprakticno, so ova na sekoj 4 den treba na benzinska da biadam.

Dali ima ceni za rezervoari od carbon???
Зошто секој 4 ден? Со најмалата боца треба да држи многу повеќе од 4 дена (над 300км?). Баш ме интересира колку се поминува според плимонт.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7628
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #5 на: Октомври 19, 2011, 14:57:59 pm »
apsolutno neprakticno, so ova na sekoj 4 den treba na benzinska da biadam.

Dali ima ceni za rezervoari od carbon???
Зошто секој 4 ден? Со најмалата боца треба да држи многу повеќе од 4 дена (над 300км?). Баш ме интересира колку се поминува според плимонт.

pa ako e kako sto pisuva najmalata boca 30l/7 = 4.28kg metan. Ako so 4i nesto kg metan se pominuvaat 300km togas super

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49327
 • Махер
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #6 на: Октомври 19, 2011, 15:05:16 pm »
apsolutno neprakticno, so ova na sekoj 4 den treba na benzinska da biadam.

Dali ima ceni za rezervoari od carbon???
Зошто секој 4 ден? Со најмалата боца треба да држи многу повеќе од 4 дена (над 300км?). Баш ме интересира колку се поминува според плимонт.

pa ako e kako sto pisuva najmalata boca 30l/7 = 4.28kg metan. Ako so 4i nesto kg metan se pominuvaat 300km togas super
Аха така резонираш. Кило метан е поприлична количина гориво. Јас рачунав дека тие 4.28 кила се сепак 30 литри, а на метан троши бајаги помлаце литри, па затоа велам над 300. Под услов да троши 10 литри метан колата. А сфатив дека продажбата се врши по килограм, затоа е пресметката со килограми. :)

Ќе мора да се разјасни поубаво целава работа. :) Колку кила метан се троши за 100км просечно?

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7628
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #7 на: Октомври 19, 2011, 15:11:24 pm »
ama rezervoarov nema vo rezervno trkalo kolku sto mozam da vidam :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49327
 • Махер
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #8 на: Октомври 19, 2011, 15:24:29 pm »
ama rezervoarov nema vo rezervno trkalo kolku sto mozam da vidam :D
Тоа, тоа ме интересира и мене. Изгледа нема сеуште... Овие се резервоари за висок притисок. :)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 808
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #9 на: Октомври 20, 2011, 09:07:05 am »
Да заврши саемот, ќе бидеме послободни, сега накратко:

Возило кое троши 10 литри на сто километри бензин:
-плин ќе троши 11 литри на сто
-метан ќе потроши 6,25 килограми на сто

За да се добие задоволителен радиус на движење (со еден резервоар), мора да се вгради поголем метански резервоар. Резервоарот кој е вграден на мерцедесот што е изложен на нашиот штанд на технома тежи 70 килограми. Радиус на движење со еден резервоар му е 150 километри.

Цената (неофициални извори), ќе биде нешто над 50 денари за колиграм.

Мене лично не ми изгледа дека е атрактивно, последниве години многу поскапе цената.
Позз
 

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39928
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #10 на: Октомври 20, 2011, 10:42:20 am »
Да заврши саемот, ќе бидеме послободни, сега накратко:

Возило кое троши 10 литри на сто километри бензин:
-плин ќе троши 11 литри на сто
-метан ќе потроши 6,25 килограми на сто

За да се добие задоволителен радиус на движење (со еден резервоар), мора да се вгради поголем метански резервоар. Резервоарот кој е вграден на мерцедесот што е изложен на нашиот штанд на технома тежи 70 килограми. Радиус на движење со еден резервоар му е 150 километри.

Цената (неофициални извори), ќе биде нешто над 50 денари за колиграм.

Мене лично не ми изгледа дека е атрактивно, последниве години многу поскапе цената.
Позз
 


Само кај комерцијални возила (градски превоз, камиончиња комбиња и сл.) може да се најде некоја исплатливост. За обчни луѓе ТНГ останува поатрактивен за конверзија. А ако е веќе фабрички вграден, со резервоари кои не ти го земаат цел гепек, тогаш веќе е друга работа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49327
 • Махер
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #11 на: Октомври 20, 2011, 16:22:54 pm »
Форава на ова јас ја разбирам за исклучиво градска употреба да си дедицираш кола која ќе биде релативно мала. Да и ставиш резервар некој среден и да си тераш у град.
Значи ако аутцето трошело 8л/100 бензин ќе дојде околу 5кг/100. Тоа му доаѓа 8*8~700 денара 100км на бензин, и 5*6~350. Грубо упола цена по километар...

Само колку кошта системот и негово одржување, сосе додатоците е прашање? Инаку звучи многу примамливо. :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39928
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #12 на: Октомври 20, 2011, 16:35:27 pm »
Форава на ова јас ја разбирам за исклучиво градска употреба да си дедицираш кола која ќе биде релативно мала. Да и ставиш резервар некој среден и да си тераш у град.
Значи ако аутцето трошело 8л/100 бензин ќе дојде околу 5кг/100. Тоа му доаѓа 8*8~700 денара 100км на бензин, и 5*6~350. Грубо упола цена по километар...

Само колку кошта системот и негово одржување, сосе додатоците е прашање? Инаку звучи многу примамливо. :)

А бе види колку екстра лоад треба да носиш со себе, ич не е интересно 80-100кг да влечкаш екстра. поготово во некое ауце со 1.2-1.4 мотор (тие што трошат по 7-8) со 80-95кс, ем ќе опадне снагата за 10% и уште да качиш 4 души, у лето со клима.....ке цркне на прво стискање гас :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ogi88

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #13 на: Октомври 21, 2011, 14:17:30 pm »
Само што се вратив од Технома каде што најдов едно другарче што работи во макпетрол и ми кажа дека продажната цена за 1кг МЕТАН ќе биде окулу 60 денари, со оваа цена незнам колку ќе се исплати на некој да стави ваков уред.

Отсутен D@ni

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 230
 • Citroen GS
Одг: МЕТАНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #14 на: Октомври 21, 2011, 17:56:51 pm »
Дали овој уред ке може да се монтира на мотори со воздушно ладење и дали може да се извади А-тест