Автор Тема: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car  (Прочитано 36950 пати)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #105 на: Март 24, 2017, 16:09:18 pm »

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #106 на: Март 24, 2017, 16:21:45 pm »
Што викаш @Stratro, што е бољи, хелкат со нитро на 1500 коња или чудовиштево што чини колку БДПто на Боцвана?
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #107 на: Март 24, 2017, 16:43:47 pm »
Го утнав линкот...

Ова требаше.

http://www.roadandtrack.com/new-cars/news/a33017/bugatti-chiron-acceleration-video/Не одговара звукот со видеото.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #108 на: Март 24, 2017, 17:38:05 pm »
Мора да се респектира Chiron, исто како што мораше да се респектира Veyron. Нов бенчмарк.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #109 на: Март 24, 2017, 17:44:49 pm »
Taка е, сите ќе си го мерат со него, а ќе има 3-4 што ќе го парчосуваат.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2581
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #110 на: Март 24, 2017, 19:21:51 pm »
Едвај чекам да видам кои ќе се тие 3-4

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52880
 • Махер
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #111 на: Март 24, 2017, 19:51:52 pm »
1.9tdi i heffner veyron.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #112 на: Март 27, 2017, 11:17:33 am »
Што викаш @Stratro, што е бољи, хелкат со нитро на 1500 коња или чудовиштево што чини колку БДПто на Боцвана?

Хелкатот секако.


Само нека ми објасни зошто кога Вејронот можеше да кошта 1 милион, ова да кошта 2.5?
Во што е  2.5 пати подобар?
« Последно менување: Март 27, 2017, 12:11:34 pm Stratro »

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52880
 • Махер
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #113 на: Март 27, 2017, 13:11:07 pm »
Бројките кај топ производителите на еден дел од пазарот, како што е Вејрон во автомобилскиот пазар не се водени од цената на уредот туку се комплетно арбитратни. Не е возможно да ги проценуваш во толку или волку. Најчесто се ограничен број и колку и да е цената тие ќе бидат многу брзо продадени.

А конкретно цената е веројатно базирана (комплетно арбитрарно) врз база на тоа што веќе има неколку милионски суперколи, а ова треба да е ценовно позиционирано над нив.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #114 на: Март 27, 2017, 13:12:59 pm »
Зарем не се жалеа за вејронот дека губат по неколку милиони на секоја продадена?
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #115 на: Март 27, 2017, 13:14:10 pm »
Само нека ми објасни зошто кога Вејронот можеше да кошта 1 милион, ова да кошта 2.5?
Во што е  2.5 пати подобар?

Вејрон кошта 5 милиони, они го продаваа за 1 милион. Сеа решиле со помала загуба да ги шиткаат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • 430i
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #116 на: Март 27, 2017, 13:45:06 pm »
Lexus LFA се продава исто колку што чини да не направи, без профит

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #117 на: Март 27, 2017, 14:36:36 pm »
Само нека ми објасни зошто кога Вејронот можеше да кошта 1 милион, ова да кошта 2.5?
Во што е  2.5 пати подобар?

Вејрон кошта 5 милиони, они го продаваа за 1 милион. Сеа решиле со помала загуба да ги шиткаат.

Само да појасниме поубаво - не кошта колата 5 милиони во материјали или работна рака, него целиот R&D и производство и инфраструктура и све comes down to 5 милиони по возило. :)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #118 на: Март 28, 2017, 11:48:56 am »
...и 90 % од нив ќе дремат во гаражи на некои арапи, без да бидат возени.
Баш ме занима колку најмногу километри има некој поминато со Вејрон..

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #119 на: Март 28, 2017, 12:03:17 pm »
Имаше по форуми неколку примери со по 35-40.000 км.

Обично се многу помалку, меѓу 7 и 15.000 км. 15.000 више се рачуна за релативно висока километража. Како и да е, да, 90% од нив се garage queens.