Автор Тема: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред  (Прочитано 49920 пати)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #15 на: 02 Октомври 2011, 15:20:56 pm »
Бела свеќица наведува дека има добро согорување и дека загрева свеќицата до што доаѓа на самочистење.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #16 на: 02 Октомври 2011, 15:44:50 pm »
Не е точно. Бела свеќица наведува дека смесата е сиромашна, а тоа значи дека ќе се развива поголема топлина која е штетна за моторот.

Замастена свеќица пак наведува обратно, т.е. дека смесата е богата. Тоа значи подобро ладење за моторот, но и поголема потрошувачка и помала крајна моќност.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #17 на: 02 Октомври 2011, 15:59:02 pm »
И сеа каква треба да биде у ствари кога е ОК? Замaстено-бела ;D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #18 на: 02 Октомври 2011, 16:11:14 pm »
cekame odgovor od plimont
edit-najdov nesto ama dali vazi za LPG ?

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #19 на: 02 Октомври 2011, 16:15:00 pm »
И сеа каква треба да биде у ствари кога е ОК? Замaстено-бела ;D
Ни замастена ни бела..какава што е фабричка пред да ја ставиш таква треба да биди ;D ;D ;D ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #20 на: 02 Октомври 2011, 16:24:04 pm »
Сегде кај што имам прочитано свеќици кои добро работеле имаат боја сивкаста накај бела, тоа значи дека ја постигнале работната температура и дека се постигнати услови за само чистење на насобраните наслаги (кај коли кој имаат екстремно кратки релации, скоро никогаш не постигнуваат работна температура кај нив свеќиците имаат црнкаста боја со наслаги).
Еве неколку слики од свеќици што ги имам користено (овие се возени малце км бидејќи имав некој проблеми со плинот па со палењето на крај испадна дека може да е до нив плус, како и да е неколку луѓе мајсотри ми кажаа дека имало добро согорување). Иначе сега користам Беру Ultra X тоа се свеќици со 4 краци.




Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #21 на: 03 Октомври 2011, 07:41:19 am »
abe da ne ke gi vadam svekicite za da vidam kakvi mi se, koga vozev na benzin prv pat gi smeniv na 43 iljadi i od togas imam plin i planiram na 30 da gi smenam zavisi kako mozebi ke treba i porano mene cel set svekici mi se 1400 denari taka da nema so da stedam kaj so ne treba

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #22 на: 03 Октомври 2011, 11:56:15 am »
abe da ne ke gi vadam svekicite za da vidam kakvi mi se, koga vozev na benzin prv pat gi smeniv na 43 iljadi i od togas imam plin i planiram na 30 da gi smenam zavisi kako mozebi ke treba i porano mene cel set svekici mi se 1400 denari taka da nema so da stedam kaj so ne treba

Провери ги првин па ако има потреба мењај, ако нема зашто да ги мењаш. И никако одвртување на загреан мотор.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уре&
« Одговори #23 на: 03 Октомври 2011, 23:24:10 pm »
А да извадам од Голфот мој,1 свеќичка да ви ја покажам на собир сакате  ??? :D :D :D :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #24 на: 03 Октомври 2011, 23:29:34 pm »
you mean glow plug?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #25 на: 04 Октомври 2011, 01:22:57 am »
Дали некој има користено или било какви искуства со овие свеќици?:

http://www.ngkpartfinder.co.uk/files/LPG_info.pdf

Можеби Плимонт може да каже нешто повеќе за нив?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #26 на: 04 Октомври 2011, 07:47:39 am »
jas koga go staviv plinot znam deka proveruvav i za Ibiza ne gi davase kako opcija svekickite za gas. Posle bev vo avtolider od tamu gi kupiv NGK i prasav za posebni svekicki i kolku sto se sekavam deckoto mi rece na lager deka gi nemaat, samo po naracka gi nosat bidejki bile okolu 1000 edna. Isto mi spomna deka dokolku gi stavam tie pa moze da imam maka koga ke ja vozam kolata na benzin. taka da neznam sto e pravilno.
Eve plimont neka kazat nesto od iskustvoto dolgogodisno

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #27 на: 04 Октомври 2011, 09:16:35 am »
jas koga go staviv plinot znam deka proveruvav i za Ibiza ne gi davase kako opcija svekickite za gas. Posle bev vo avtolider od tamu gi kupiv NGK i prasav za posebni svekicki i kolku sto se sekavam deckoto mi rece na lager deka gi nemaat, samo po naracka gi nosat bidejki bile okolu 1000 edna. Isto mi spomna deka dokolku gi stavam tie pa moze da imam maka koga ke ja vozam kolata na benzin. taka da neznam sto e pravilno.
Eve plimont neka kazat nesto od iskustvoto dolgogodisno

Од исти причини и јас прашувам, NGK vika „ова ти е права ствар“ а други викаат „не се заебаај“

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #28 на: 04 Октомври 2011, 09:44:28 am »
Батали други што викаат, NGK си е NGK ! Тие си имаат своја акредитирана лабораторија која ја контролира некоја референтна, каде пред да излезе во продажба „дебело“ се тестира-поготово Јапанците и претходно Велештрумф мислам дека спомна. BTW ако правилно ја одбереш замената, само ќе имаш поквалитетна свеќица. На пример конкретно за мене ја користам NGK ZFR5F-11 2262, што значи би трело да ги заменам со LPG6 1565. Anyhow, и другите свеќици од таа класа се минимум 1000, па и поскапи ... Наредните што планирам да ги земам се Denso, ептен сум задоволен од NGK, ама сакам да пробам и друг тип на свеќица ... Скапи се, ама наредни четири месеци тргај по 1000 на страна од цигари, пиво, излази, доручек и сл. (трпи бабо за убајна) ;)


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Промена на свеќици во возила со ЛПГ уред
« Одговори #29 на: 04 Октомври 2011, 10:30:23 am »
Батали други што викаат, NGK си е NGK ! Тие си имаат своја акредитирана лабораторија која ја контролира некоја референтна, каде пред да излезе во продажба „дебело“ се тестира-поготово Јапанците и претходно Велештрумф мислам дека спомна. BTW ако правилно ја одбереш замената, само ќе имаш поквалитетна свеќица. На пример конкретно за мене ја користам NGK ZFR5F-11 2262, што значи би трело да ги заменам со LPG6 1565. Anyhow, и другите свеќици од таа класа се минимум 1000, па и поскапи ... Наредните што планирам да ги земам се Denso, ептен сум задоволен од NGK, ама сакам да пробам и друг тип на свеќица ... Скапи се, ама наредни четири месеци тргај по 1000 на страна од цигари, пиво, излази, доручек и сл. (трпи бабо за убајна) ;)


a taka ako trgam po 1000 ke gi spotrosam na nesto drugo :D