Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 567605 пати)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Звукот е константен од 40-45 км/ч па нагоре без разлика дали движењето на колата е во лер, во 4та, 5та или 6та, со стиснат кумплуг и без, нема промени.
Штом надмине 40 км/ч се појавува и го има постојано.

Како се зголемува брзината, така само станува поинтезивен.

За гумите може и да е до нив, зимските ми се доста стари, уште оваа зима планирам да ги возам, наредна ќе идат нови.

Ама со овие зимски гуми го земав и лани, плус ги намонтирав во ноември.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Пред неколку години еден член со Киа пишуваше за слична работа, мислам дека потоа кажа дека кај него испаднала проблем манжетна на полуосовина кај мењач.

Меѓутоа па и секоја кола си има своја специфичност, така да можеби е и нешто у мењач, да не се правам и јас некој стручњак :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
@Simo - Carrier159 ме интересира твое мислење, бидејќи и ти имаш м32.

Менувачот е..
Тој менувач има 3 вратила со запчаници. Едно е централно, кое оди од радилица преку сетот за квачило, две се со брзините, и тие се врзани на диференцијалот.
Секое вратило има по два лагери на куќиштето (преден и заден), значи 6 лагери вкупно. Плус има и 2 лагери на диференцијалот.
Кога се движат тркалата, барем 6 од овие лагери се активни (ако е во брзина колата сите работат). Некој од овие што постојано се активни при движење дава звук.
Промена на сите лагери е лекот, без разлика дали има или нема мрдање на рачката од менувачот (тоа е веќе напредна фаза на расипување и лагерите се веќе разлокани како на видеото погоре).

Може треба на дизалица да се стави и да се „вози во воздух“, па може ќе констатира од кај доаѓа звукот..


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4972
 • The Spartan General
Тоа зуење шуштење или е диференцијал, запчаник, лагер. И не ми е јасно зошто мајстор не би знаел дека одредени запчаници во менувачот вртат нон стоп кога колата е во движење (без разлика дали е запалена, изгасена, со куплунг или без). Не иде такво метално зуење од гума. Прв пат слушам како зуе/шушти во кола со тој фамозен м32 на гетраг и се познава дека е правопропорционален звукот со брзината на ротирање на погонските гуми.


Сличен звук знам од диференцијали и лагери на ИМТ 539 трактор.  :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Од 3 вратила, 2 вртат додека колата е во место во лер.
Ако се стисне куплунг, не врти ниедно.

Во вожња во брзина вртат сите, ако се стави во лер, едно врти со брзина на тркалата, другите 2 со брзина на моторот.
На ова ако се стисне и куплунг, врти само првото вратило со брзина на тркалата.

Дефектот е во делот кој врти заедно со тркалата.

Но сепак, Симо сигурно знае подобро од мене како функционира конкретниот.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
На овој менувач, само едно врти ако е упалена колата а е во место (во лер).
Два запчаници од двете вратила се узупчени на диференцијалот еве ги извадени од мојот менувач, долните коси запчаници се узупчени на диференцијалот, над нив се аксијалните лагери кои лежат на куќиштето. Тоа е она јас што го растурив и слкопив. Можда некој друг тип на менувач другачие е организиран, овој е така.Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Пробав да го одвртам штрафот за дотурање на масло за да досипам уште половина литар бидејки само 2 литри ми имаат ставено иии неуспешно....
Толку крвнички стегнат штраф немам видено....

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Пробав да го одвртам штрафот за дотурање на масло за да досипам уште половина литар бидејки само 2 литри ми имаат ставено иии неуспешно....
Толку крвнички стегнат штраф немам видено....
Да не го проврте имбусот?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Торкс е Т50 и да проврте...
Сега имбус влегува ама за жива глава нема шанси да се одврти....

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Торкс е Т50 и да проврте...
Сега имбус влегува ама за жива глава нема шанси да се одврти....
Хмм, да, торкс изглеа беше, не ми текнува :) PIA е тој штраф, не знам како толку може да се стегне сам од себе :D
Со среќа вадењето. Немој да ти текне случајно да го испуштиш уљето од мењач, пред да ја извадиш штопната за полнење :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Не го испуштам бидејки ставив сега Селенија Тутела Текникс во Фас Вас, ама само 2 литри ми сипаа, 1 литро ми го дадоа не е отворено. Пред 2 дена го направив сервисот, така да не е сам од себе стегнат :)
Затоа и сакав да го отворам, да дополнам уште половина литар.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
И после се лутат мајсторите, заради приговори од муштерии.
А еден обичен момент клуч од 50 евра не користат. А знае да те избричи, па и депилација да ти удри.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 558
И после се лутат мајсторите, заради приговори од муштерии.
А еден обичен момент клуч од 50 евра не користат. А знае да те избричи, па и депилација да ти удри.

Кога отворија Мотоцентар Галери, една од маркетинг точките им беше дека користат момент клуч за тркалата како дел од премиум сервисот, нешто што би требало да е стандард на било кој вулканизер. :) е до таму сме

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3703 на: 01 Февруари 2024, 21:55:37 pm »
Проврте, стегнат е како лагер на тркало.... Сега чаре ?


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили
« Одговори #3704 на: 01 Февруари 2024, 22:03:07 pm »
Заварување и одвртување.