Автор Тема: Градина  (Прочитано 139633 пати)

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5429
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Градина
« Одговори #795 на: 07 Април 2024, 19:55:39 pm »
Jas posledno kupiv slovenska edna kutija za sonce edna kombinirana. Taa za sonce istera i se zgusna epten i deluva dosta jaka, debel list.
Da vidime vo Avgust kako ke se pokaze.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 186
Одг: Градина
« Одговори #796 на: 07 Април 2024, 19:58:06 pm »
Домаќини која трева е најдобра за тревник?

Во странство Buffalo ја ставаат ама ја нема тука. Ептен како тепих изгледа.

Било која ако правилно се одржува, на овие температури два пати дневно со 15/30 минути наводнување и редовно (еднаш неделно косење) на средна висина.

За мојот тревник најдобра ртливост и изглед сум добил од  мешавина од Тиволи и Блед од  Семенарна а Пика е супер за досејување.
Можеш да насееш и сега но птиците и мравките се проблем зошто ќе ти го однесат пола семе, инаку идеално за сеење кај нас е во есен.
Ако сееш сега пробај со методов зошто дава добри резултати за побрзо никнување.



Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5429
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Градина
« Одговори #797 на: 07 Април 2024, 20:00:47 pm »
Potvrduvam za esen.
Obnovuvav trevnik esenva sto pomina so gore navedenoto seme i iznikna sekade ramnomerno.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен FrozeN666

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 48
Одг: Градина
« Одговори #798 на: 07 Април 2024, 21:38:09 pm »
Домаќини која трева е најдобра за тревник?

Во странство Buffalo ја ставаат ама ја нема тука. Ептен како тепих изгледа.

Било која ако правилно се одржува, на овие температури два пати дневно со 15/30 минути наводнување и редовно (еднаш неделно косење) на средна висина.

За мојот тревник најдобра ртливост и изглед сум добил од  мешавина од Тиволи и Блед од  Семенарна а Пика е супер за досејување.
Можеш да насееш и сега но птиците и мравките се проблем зошто ќе ти го однесат пола семе, инаку идеално за сеење кај нас е во есен.
Ако сееш сега пробај со методов зошто дава добри резултати за побрзо никнување.


Фала на совет друже ке зирнам

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20577
Одг: Градина
« Одговори #799 на: 12 Април 2024, 11:57:10 am »
Дечки, имам проблем со дренажа у дворот, на некои места многу вода се собира и ѝ треба многу време да се тргне.
Некој некаква идеја што да пробам, а да не го избагерисам цел двор?

Друга работа, има премногу дива трева у дворот, сакам колку толку да ја потсредам ситуацијата.
На предниот дел, кај влезната врата, посадивме убави цвеќиња, подобни за пчели.
Средниот дел е релативно запоставен, пошо е прилично тесен, и таму би си останала трева, без некои експерименти.
Во задниот дел, што е најголем, и кај што има парцијално проблем со дренажа, имаме ставено ред Туја (20 комада) и до нив цвеќиња. Арно ама, у внатрешниот дел (према тераса, комшии итн) има многу дива трева, коров, мов и што ти ја знам. Кои чекори, по кој редослед би требало да се преземат, за да се санира ситуацијата, и да се добие убаво зеленило, наместо „ливада“?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4768
Одг: Градина
« Одговори #800 на: 12 Април 2024, 11:59:30 am »
Za ova najubavo so lokal lugje ili forumi/sajtovi da se konsultiras. Sepak e porazlicno podnebje, toa so se zadrzuva vodata pretpostavuvam zemjata e kako glina. Neznam so sostav e ama kaj kolega vo dvor so sum gledal bash nikakva e taka glinesta.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Градина
« Одговори #801 на: 12 Април 2024, 12:12:12 pm »
Дечки, имам проблем со дренажа у дворот, на некои места многу вода се собира и ѝ треба многу време да се тргне.
Некој некаква идеја што да пробам, а да не го избагерисам цел двор?

Друга работа, има премногу дива трева у дворот, сакам колку толку да ја потсредам ситуацијата.
На предниот дел, кај влезната врата, посадивме убави цвеќиња, подобни за пчели.
Средниот дел е релативно запоставен, пошо е прилично тесен, и таму би си останала трева, без некои експерименти.
Во задниот дел, што е најголем, и кај што има парцијално проблем со дренажа, имаме ставено ред Туја (20 комада) и до нив цвеќиња. Арно ама, у внатрешниот дел (према тераса, комшии итн) има многу дива трева, коров, мов и што ти ја знам. Кои чекори, по кој редослед би требало да се преземат, за да се санира ситуацијата, и да се добие убаво зеленило, наместо „ливада“?
Тоа секаде треба да се реши на ваков начин, а јас го сторив тоа после смилковци поплавата како превентива. Имено, ако се работи за поплава ќе треба некоја ваква пумпа, но ако се работи само за дожд и мали количини кои не се критични инстантно да се дренираат тогаш може помала. Треба само на некое од најниските места да се ископа дупка од околу 60-70цм дијаметар, и длабина од околу половина метро. Ќе се стави пластична кофа внатре. Внатре ќе се наполни со големи камења и ќе се постави потопна пумпа. Одозгора може да има метален/дрвен капак за да може да поминува водата, а да не се утепа некој. А ќе се спроведе едно 50-70мм цевка до кај што сакаш да оди водата финално. Флексибилно е решението и мислам дека со малку рутирање може да се изведе без многу копање - односно со копање на земја само, без бетони зависно од дворот.

Тоа за дур да почне, а потоа ќе си тераш со камчиња, ќе си средиш да е поубаво на лик и тоа е тоа.

https://alatzase.com/product/potopna-pumpa-makita-pf1010/

Еве едно видео најдов каде е објаснето, иако не е сјајно објасенто, ама битно се гледа. Иако на ова видеава ненормално многу комплицираат непотребно.

П.С. сама си се активира пумпава инаку. Set and forget систем е муабетов. Не да се замараш.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5719
Одг: Градина
« Одговори #802 на: 13 Април 2024, 15:44:09 pm »
Jas imam ukopano cevka fi 80ka na dlabina od 15 tina cm, celata od gorna polovina zasecena so linii so tenok kamen od brusalka, dolnata polovina treba da ja nosi vodata neli, vrzana mi e so kanalizaciona cevka, vrz cevkata ima geotekstil, toa e kako musama koja propusta voda, kamcinja vrz nea i zemja najgore, zasadeno imam treva i bazen nemam veke 5 godini...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Градина
« Одговори #803 на: 13 Април 2024, 16:23:43 pm »
Jas imam ukopano cevka fi 80ka na dlabina od 15 tina cm, celata od gorna polovina zasecena so linii so tenok kamen od brusalka, dolnata polovina treba da ja nosi vodata neli, vrzana mi e so kanalizaciona cevka, vrz cevkata ima geotekstil, toa e kako musama koja propusta voda, kamcinja vrz nea i zemja najgore, zasadeno imam treva i bazen nemam veke 5 godini...
Одлично. Ако имаш канализација атмосферска во која може да отиде водата, и е под нивото, не ти треба пумпата.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3778
Одг: Градина
« Одговори #804 на: 13 Април 2024, 21:42:23 pm »
Дечки, имам проблем со дренажа у дворот, на некои места многу вода се собира и ѝ треба многу време да се тргне.
Некој некаква идеја што да пробам, а да не го избагерисам цел двор?

Друга работа, има премногу дива трева у дворот, сакам колку толку да ја потсредам ситуацијата.
На предниот дел, кај влезната врата, посадивме убави цвеќиња, подобни за пчели.
Средниот дел е релативно запоставен, пошо е прилично тесен, и таму би си останала трева, без некои експерименти.
Во задниот дел, што е најголем, и кај што има парцијално проблем со дренажа, имаме ставено ред Туја (20 комада) и до нив цвеќиња. Арно ама, у внатрешниот дел (према тераса, комшии итн) има многу дива трева, коров, мов и што ти ја знам. Кои чекори, по кој редослед би требало да се преземат, за да се санира ситуацијата, и да се добие убаво зеленило, наместо „ливада“?

Прва работа што треба да одредиш е каде се ниските делови од дворот и дали имаш можност водата да ја одведеш некаде како во атмосферска канализација. Една вообичанеа форма на дренажа е ткн. Френч дреин https://en.wikipedia.org/wiki/French_drain низ местото кое се поплавува и држи влага и по можност одовод до место кое може да ја одведе или е во можност да ја складира водата дур не се абсорбира. Исто така добра почетна точка е да видиш од каде водата се собира. Ако е атмосферска вода обиди се дождовницата да ја собираш и одведуваш на контролиран начин. Како и да е некое копање не ти гине. Но не мора да е многу тешко или преинвазивно. Јас кај мене околу куќа изведов ваков тип на дренажа и наместо вообичаениот бетонски парапет имам само кршен камен наоколу. Е сега јас сум на високо и водата се одведува надолу па немам проблем со задржување на водата но принципот и изведбата е иста и не е премногу комплицирано, ама си бара материјал и механизација.