Автор Тема: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic  (Прочитано 10201 пати)

Присутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5450
Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« на: 09 Февруари 2013, 13:20:04 pm »
vaka sega baram pomos za ovie dve vozila  so cena dokaj za astrata 2000 a meganot  2400 eura obavezno benzinci so motor 1.4 ili 1.6 bidejki ke treba za familijarno auto
astrata da bide sedan  ili eventualno hecbek a bidejki imam vozeno takva dosta vreme nema potreba okolu nejzinite komentari povekje bise oslonil ako bi komentirale za francuzot





e meganot isto taka sakam da bide sedan ali bidejki pojma nemam okolu francuzi i seuste me vodi ona komunistickoto begaj od niv izgor delovi imaat ali pa zatoa nznam deka se preudobni za vozenje
me interesirra sve okolu 1.4 ili 1.6 motorot delovi,odrzuvanje,cena na potrosni cuda,maani sto gi imaat ,nabavka na delovi po skopje i ostali stvari - dosta se eftini na pazarot a imaat skoro mnogu oprema za cenata sto se nudi




jas ke otidev i na vakva varijanta 1.6 benzin arno ama drugarov sto mi odrzava autata vika mi doneses li alfa nemi vlagaj vo garaza i od drugi istiot sovet sum go dobil i od start me otkazaa


« Последно менување: 09 Февруари 2013, 13:33:14 pm SEAT »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14062
  • Пудингот на шоферството
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #1 на: 09 Февруари 2013, 13:45:54 pm »
Барај 156 1.8 со плинче,се наоѓа до таа цена која ја спомена.И да не му збораш на тој шо ти ги одржува возилата. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5450
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #2 на: 09 Февруари 2013, 17:46:06 pm »
preripaj ja alfata nejkam dasi rasipam prijatelstvo...me interesira meganot

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #3 на: 09 Февруари 2013, 18:07:16 pm »
меганот е грд,за 2500 евра ќе најдеш добар примерок од поновите астри

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9209
  • Аstra la vista baby !
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #4 на: 09 Февруари 2013, 20:34:08 pm »
За 2500 се наоѓа добра Астра Г. И повеќе би играл хечбек отколку седан, можеби има подолг багажник седанот, но може да наидеш на проблем при ставање на нешто поголемо поради начинот на кој се отвора багажникот.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14062
  • Пудингот на шоферството
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #5 на: 09 Февруари 2013, 20:39:27 pm »
Седанот е подобар избор.Поцврста каросерија,нема тропкање како кај хечбекот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3467
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #6 на: 09 Февруари 2013, 20:48:47 pm »
Смич ако тебе ти е грд Меганот на него не му е и затоа го ставил во потесен избор. Така да околу убавината да не зборуваме ако знаеш нешто повеќе за меганот освен тоа што на тебе ти е грд пиши.

Сеат, друже седни повози ги меганот и астрата ќе осетиш колкава разлика има вожњата.  Ако гледаш Меган гледај да е со фејслифт тој е поубав од првиот.
Овој е со фејслифт:

А овој е без:

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #7 на: 09 Февруари 2013, 20:49:37 pm »
ако веќе си решен за постариот модел,овие се бројките
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=710228

edit: што да знам за французот?
мене лично ми е грд позади,млитав ко љуљашка во кривини,слаба предница,МЕНЕ лично не би ми влегол во избор

Присутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5450
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #8 на: 09 Февруари 2013, 21:16:21 pm »
Pa da de go merkam jas toj model sto e 2000 godina na prvata slika..astra imam vozeno so 1,4 i 1,6 motor bev zadovolen i od dvete evtini za odrzuvanje delovi ima kolku sakas ali mi mati pamet meganot bidejki 2000 godina skoro full oprema ima za 2300 evrikkji..e zatoa baram pomos od nekoj sto vozel da mi dade komentar motor 1,4 ili 1,6 potrosnja.maani sto ima kolata.cena na odrzuvanje i red drugi raboti.citav na eden hrvatski forum ima samo pofalni zborovi okolu modelot arno ama nekoj vika evtini delovi nekoj vika boze mi oprosti izgor bile zatoa baram pomos od vas

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #9 на: 09 Февруари 2013, 21:19:20 pm »
колку може да е скапо одржавање за 1.4 или 1.6 бензин мотор,свеќици бомбини 2 каиши и тоа е тоа,колку може да се скапи
да е дизел па да му ја мислиш ама за бензин ич не ми чуе

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Re: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #10 на: 09 Февруари 2013, 21:32:47 pm »
Meganot gjubre glej si astra...
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6545
  • French diamond
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #11 на: 09 Февруари 2013, 21:34:14 pm »
Ако цените на Меганот фејслифт, се исти како тие кај мене(не фејслифтираниот) тогаш најди ми кола со поефтини делови. 1,6 110 коња е брз оган, ама троши 12тина во град, фејслифтот има и поцинкована каросерија.

Инаку во мене е 5 години 35К км, и само едната бомбина изгоре(2100 денари), друг дефект нема. Сервис масло, филер за масло, бензин и воздух кошта 2500 денари без работна рака. Јабучици по 500 денари парче, спона 600 денари само еднаш имам сменето до сега, друго не ми текнува да имам сменето освем некои гумици по 200-300 денари... ако ми текни уште нешто ќе пишам.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29244
    • CARclub.mk
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #12 на: 09 Февруари 2013, 21:46:42 pm »
Директорот на една фирма каде што работев имаше таков Меган (пред да купи Mazda CX-7) и во тој Меган се имам неколку пати возено и еднаш го имам возено до Штип, и без никакви предрасуди можам да кажам дека е една од најлошите коли што сум ги возел.

Без навреда до власниците, и можеби вашите импресии се сосем различни (ете, јас само тој Меган од таа генерација сум го возел), ама мене едноставно колата не ми остави ниту еден позитивен впечаток. Еднаш го возев до Штип и назад, и после тоа инсистирав кога требаше службено да одам до таму и назад да одам со моја кола а они да ми платат амортизација, гориво и трошоци.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #13 на: 09 Февруари 2013, 21:48:21 pm »
Значи класен доаѓаме на моето?

Meganot gjubre glej si astra...
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6545
  • French diamond
Одг: Sovet okolu opel astra classic f i renault megan classic
« Одговори #14 на: 09 Февруари 2013, 21:56:32 pm »
За седанот незнам, најди сега пробај Хечбек и пиши. Дали држи колку голфо  ;D