Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 437252 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1305 на: 13 Ноември 2017, 18:28:19 pm »
Фас вас сервисот во склоп на МЗТ фабриката користи исклучиво петронас уље. Искуство некој со овој сервис и ова уље? Јас редовно го користам уљето LIQUI MOLY и сум задоволен и некој да препорача серивс кој користи вакво уље?

Миле ќе ти го смени, он само со Ликви Моли работи ...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33916
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1306 на: 13 Ноември 2017, 21:31:36 pm »
Немаме дежурни оператори денес :D
ЗНачи провокацијата успеа, сите читате а не одговарате или не саката да кажете. Наместо да ми предложиш добар сервис каде менуваат уље што барам ти се смееш. Катастрофа.

Не ти ја разбирам етимологијата на никнејмот ама и не е ботно. Кажи каде си локациски и каква кола имаш?

Фас вас сервисот во склоп на МЗТ фабриката користи исклучиво петронас уље. Искуство некој со овој сервис и ова уље? Јас редовно го користам уљето LIQUI MOLY и сум задоволен и некој да препорача серивс кој користи вакво уље?

Миле ќе ти го смени, он само со Ликви Моли работи ...

Јас фурам Ликви моли и ми изгледа како одлично масло. Не го троши, а кога го испуштам е катран црно, што е добро.
Уље си менувам на тротоар пред зграда, во викендица или кај Жаре, зависи за што сум расположен и дали ќе начекам термин кај мајсторот.
Не е филозофија да се смени масло и филтер, треба само да го имаш алатот и да знаеш што правиш.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1307 на: 14 Ноември 2017, 02:42:04 am »
Милентие, време ти е да си го смениш никот. Предлог: Ликви Миле
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1308 на: 14 Ноември 2017, 12:44:46 pm »
Има некој искуство со Делукс сервисот во Куманово, цената, професионалност итн. Конкретно ме интересира за Ауди а4 2014 2.0 ТДИ. BTW сега си го најдов стариот јузер 6 години стар со 7 мислења (1 годишно ко сервис на кола :D ). Како и да е се надевам на поголема активност од сега натаму.
Јас таму ја сервисирам колата веќе 6 години, а и првиот сопственик, освен првите 3 сервиси во Порше, таму ја сервисираше пред мене, затоа што и двајцата сме/бевме од Куманово. Екстра се услужни дечките, посебно Моме кој е „домаќин“ на сервисот и воедно прв контакт кога закажуваш сервис. Цената ти е иста како во било кој овластен, ако се знаеш со газдата, можеш и да средиш попуст од 5% уште од првиот сервис. Генерално за овластените на VW или AUDI не ми се допаѓа тоа што постепено ги качија цените, скоро на се по малку (филтри, делови и сл). За Голфот, редовниот сервис од 5.500 ден, сега е над 7.000 ден. Пред некој месец требаше да менувам стабилизатор и задни чаури на предни виљушки и одбојници на задни амортизери, во Де Лукс се комплет со рака скоро 12.000 денари, а кај Сервис Митревски во Скопје, Припор околу 5.000 денари. Тоа е главната причина што, здравје, од сега па натаму од сервис и се друго, ќе правам кај Митревски. Гледам носат нови коли од групацијата на VW, па ја ќе се секирам за 13 год стара кола. Ако си од Куманово и ако парите не ти се проблем, Де Лукс ти е единствениот избор и стварно се профи, ако си за поефтина варијанта (од т.н. неовластен сервис, инаку Влатко газдата на Митревски работел порано во VW  и гледам кај него во канцеларија еден куп признанија и сертификати) Сервис Митревски е добар избор. Твое е да се одлучиш. Поздрав
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1309 на: 27 Ноември 2017, 03:53:58 am »
еве дедово шо плаќал на првиот сервис. Јас сеа на 51500 мењав уље филтер за уље, филтер за воздух и свеќици кај Ето, и пак ме фати мање више иста цена, 2500, се мислам дали е подобро следен пат во олимпија да ја носам или на друго место

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1310 на: 27 Ноември 2017, 14:28:54 pm »
Дали јас лошо читам или имаш различна цена за моторното масло? Едното 370 а другото 330 динари по литар.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1311 на: 27 Ноември 2017, 15:28:00 pm »
Убаво читаш, тоа е најверојатно затоа што имале туби од еден литар со една цена и од "два" литра со друга цена (така прикажуваат), а спаркот собира под 3 литра. Место да точат од буре, најверојатно два спарка во сервис поделите една туба од 4 литра. А може и има гм туба од два литра. Кој да знае.

Едит. Сега проверив. Имало и од два литра туба  :o
Зини да ти кажу.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1320
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1312 на: 27 Ноември 2017, 16:33:36 pm »
Дали јас лошо читам или имаш различна цена за моторното масло? Едното 370 а другото 330 динари по литар.
може некој попуст за поголемо пакување  ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29243
    • CARclub.mk
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1313 на: 13 Декември 2017, 09:32:12 am »
Издвојте пар минути, видете колку чини одржување на McLaren F1. :)


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1314 на: 13 Декември 2017, 10:05:23 am »
Добро е, овој не жали за колата, жали за парите што ги „изгубил“ зошто не ја чувал уште.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1315 на: 13 Декември 2017, 16:35:43 pm »
Лошо искуство со Еуроимпекс:

На 15.11.2017 нарачувам компет предни и задни амортизери, ветуваат дека ќе стигнат за 3 недели (6.12.2017)
На 16.11.2017 уплаќам дел од профактурата како што се договоривме
На 4.12.2017 се јавувам дали се стигнати - добивам одговор "не се, со следната пратка следната недела"
На 11.12.2017 одам да видам дали се стигнати - добивам одговор "утре ќе стигнат, ќе ве бараме"
На 12.12.2017 не ми се јавуваат морам јас да ги барам - да стигнати се, закажуваме термин во сервис за наредниот ден (13.12.2017)
На 13.12.2017 кога е однесена колата да се стават амортизерите искача дека задните се лев и десен, а предните се два леви амортизери?!

Сега ќе чекам до 27.12.2017 бидејќи по нивното ветување тогаш ќе стигнел десниот амортизер, а знам дека ќе се одолговлече и после Нова Година.

Отидов во Еуроимпекс демек да земам ОЕМ амортизери и таму да ги монтирам, а добив:
-Каснење на деловите
-Погрешна нарачка (они се вадат дека во Франција погрешно ги спакувале два леви предни амортизер, мое мислење е дека Еуроимпекс или направиле грешка при нарачка или на некого му требал десен амортизер па го замениле штом сетот стигнал во МК)
-Однос каде јас морам цело време да се јавувам и да прашувам дали се стигнати, кога ќе бидат и слично


Да беа толку професионални колку што се прокламираат (застапници за Пежо за пар земји) ќе речеа: Извинете наша грешка е, по DHL ќе ги пратат, за 3-4 дена ќе ги имате, еве ви попуст на монтажата или нешто слично. Но не, нормално дека освен едно изнудено извинување ништо повеќе не добив, што за жал станува пракса во нашите фирми.

Повеќе од сигурен сум дека поради ваков шупачки однос во иднина Пежо кола нема да купувам, а и ќе напишам писмо до дирекцијата на Пежо за да знаат како се понашаат нивните импортери.

А да, и од сега сите делови ќе си ги носам од странство, макар ги платил и поскапо и ќе си ми ги монтираат како и до сега во Дацит - Лепенец. Еуроимпекс видов колку ги бива.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4958
  • The Spartan General
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1316 на: 13 Декември 2017, 16:44:38 pm »
Тука еден член исто го мотаа со месеци за амортизери, па на крај да направи една гимнастика со запад и ги доби за нецели 15 дена.

Не си ни прв, ни па ќе бидеш последен (за жал).  :-\ :-\
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1317 на: 13 Декември 2017, 16:48:51 pm »
Тука еден член исто го мотаа со месеци за амортизери, па на крај да направи една гимнастика со запад и ги доби за нецели 15 дена.

Не си ни прв, ни па ќе бидеш последен (за жал).  :-\ :-\

Сега се сетив, он мислам имаше спирали некои или слично.

Да ми текнеше месец дена порано немаше ич да им идам.

Се надевам некој друг нема да се заебе како мене, затоа и го пишав рефератот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1318 на: 13 Декември 2017, 16:49:10 pm »
Јас не сум поседувал кола со леви и десни амортизери? Обично се направени да пасуваат и лево и десно. За што кола се работи?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #1319 на: 13 Декември 2017, 18:26:49 pm »
Јас не сум поседувал кола со леви и десни амортизери? Обично се направени да пасуваат и лево и десно. За што кола се работи?
Peugeot 307