Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 939391 пати)

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 603
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2955 на: 02 Август 2019, 14:29:07 pm »
Совет за Astra H GTC 1.9 cdti со 150 кс. Како се покажани  мотор, издржливост што страда најмногу?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2956 на: 03 Август 2019, 13:35:18 pm »
Совет за Astra H GTC 1.9 cdti со 150 кс. Како се покажани  мотор, издржливост што страда најмногу?

Желбата за живот...

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 603
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2957 на: 04 Август 2019, 14:30:53 pm »
Сега ме утеши, ја купувам!

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2958 на: 05 Август 2019, 09:57:38 am »
Уште не се објавени измените на Законот за возила (во делот на субвенционирање на купување на ПОнови возила Еуро 5 и нагоре (пологично) или Еуро 6 и нагоре) за да видам попрецизно кои се условите, ама ако заживее оваа работа ќе биде интересен стимул за обновување на возниот парк. Од некои изјави, можам да заклучам дека новото возило (од салон) или половното возило ама минимум Еуро5/6 (од правно лице) треба да е со максимална вредност до 12.000 е, субвенцијата ќе е до 3.000 е (дали скалесто, зависно од повеќе карактеристики или фиксен износ од 3.000 е, не знам). Од изјавите не можев да протолкувам дали возилото треба да има миниум Еуро 5 или Еуро 6, пологично ми е првата варијанта. Старото возило (постојното што се поседува) не мора да биде одјавено или продадено, е не знам дали ова важи и за возилата без Еуро стандард и со Еуро 1 и 2.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2959 на: 05 Август 2019, 12:10:28 pm »
Чекај малце , ти твоето еуро 3 возило го оставаш старо за ново , новото еуро 5 возило вреди 12к евра и тебе ти се одбива само 3к евра ?
не е ваљда вака ;D ;D ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2960 на: 05 Август 2019, 14:04:03 pm »
Да почекаме да излезе официјално текстот на законот, спротивставени мислења има, едно на порталите, друго на веб страната на економија, мора да има јасни критериуми, после тоа со одјава на возилото (мора, не мора одма), најверојатно ќе целат на тие што ќе им се исплати да го „дадат“ своето возило за 3.000 евра (стари коли без еуро норма, еуро 1 или 2) и дали ги фаќа „новите“ коли со еуро 5 и нагоре или најмалку со еуро 6, ќе видиме овие денови
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
  • .
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2961 на: 05 Август 2019, 14:44:49 pm »
 субвенционирање од 20% до 30% од вкупната сума на возилото со еуро 5 стандард но субвенционирањето да не ја надминува сумата до максимум 3000 евра
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2962 на: 05 Август 2019, 15:03:13 pm »
Субвенционирањево би имало смисла само ако субвенцијата се додава на сумата од проценката на возилото што ќе го оставиш старо за ново. Да речеме оставаш возило , го проценуваат 2000 евра и плус добиваш субвенции 3000 евра за тотал попуст од 5000 евра.
Во спортивно би било : Ти твоето возило кое да речеме пример вреди 4500 (а би го процениле 3000 сигурно на плац) идеш и им го оставаш и они ти баат тука малце , и ти викаат е сега бидејќи го остави возилото,  ние , односно владата ќе ти одобри субвенции од 3000 евра. Yeaah right..
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен plockaMK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 86
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2963 на: 05 Август 2019, 15:19:15 pm »
Субвенционирањево би имало смисла само ако субвенцијата се додава на сумата од проценката на возилото што ќе го оставиш старо за ново. Да речеме оставаш возило , го проценуваат 2000 евра и плус добиваш субвенции 3000 евра за тотал попуст од 5000 евра.
Во спортивно би било : Ти твоето возило кое да речеме пример вреди 4500 (а би го процениле 3000 сигурно на плац) идеш и им го оставаш и они ти баат тука малце , и ти викаат е сега бидејќи го остави возилото,  ние , односно владата ќе ти одобри субвенции од 3000 евра. Yeaah right..

Какви глупави закони се носат. Браво за Премиерот. Ваква катаклизма ни се нема случено од турско наваму

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20577
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2964 на: 05 Август 2019, 15:27:24 pm »
Премиерот ги носи законите?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен deejaymanga

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2965 на: 05 Август 2019, 15:33:39 pm »
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3315296

Здраво луѓе јас сум тотален нуб кога станува збор за коли па ме интересира дали вреди колава за тие пари? Планирам да купувам некој половен Опел до кај 3800 евра максимум со се регистрација па оваа ми фати највеќе око.

Или некој друг предлог за Опел за таа цена?  Нема врска дали е бензин или дизел, само да вреди за парите.

И да пошто како што реков сум тотален нуб ме интересира дали постои некој механичар на кој би му платил да дојде и да ја провери колата дали е се во ред? Или дали може да ја однесам во Ауто Македонија и таму да ја проверат?

Благодарам однапред.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2966 на: 05 Август 2019, 15:59:23 pm »
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3315296

Здраво луѓе јас сум тотален нуб кога станува збор за коли па ме интересира дали вреди колава за тие пари? Планирам да купувам некој половен Опел до кај 3800 евра максимум со се регистрација па оваа ми фати највеќе око.

Или некој друг предлог за Опел за таа цена?  Нема врска дали е бензин или дизел, само да вреди за парите.

И да пошто како што реков сум тотален нуб ме интересира дали постои некој механичар на кој би му платил да дојде и да ја провери колата дали е се во ред? Или дали може да ја однесам во Ауто Македонија и таму да ја проверат?

Благодарам однапред.
Арни моторчиња се овие ама обавезно плин, на бензин ќе те соголи троши многу...
Пиша дека си нуб, ако си почетник не смееш да ја возиш оваа има повеќе од 77 киловати.
Со самото тоа треба да знаеш дека има поскапо осигирување и регистрација.
Ако си ептен нуб најдобро е да ти помогне некој што се разбира кога ќе гледаш кола.
За 3800 мислам дека имаш и корсиче од поновките ако не ти треба поголемко и по снажно.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4768
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2967 на: 05 Август 2019, 16:15:00 pm »
Ако не си ја гледал оди види ја во живо, мене не ми остави некој впечаток...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2968 на: 05 Август 2019, 20:21:20 pm »
Чекај малце , ти твоето еуро 3 возило го оставаш старо за ново , новото еуро 5 возило вреди 12к евра и тебе ти се одбива само 3к евра ?
не е ваљда вака ;D ;D ;D
Их, ако некој ми дае 3000 за моето еуро3 возило, одма нек го носи ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1519
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2969 на: 06 Август 2019, 00:45:42 am »
Премиерот ги носи законите?
Да не се лажеме, собранието е тука да истера  процедура само. Не се прави изгубен германец. :)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk