Гласање

Какви патосници користите, и кој се подобри според вас ?

Гумени
85 (44.5%)
Платнени
101 (52.9%)
Не ми требаат патосници
5 (2.6%)

Вкупно гласови: 191

Автор Тема: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)  (Прочитано 60566 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #270 на: 22 Јануари 2021, 10:04:00 am »
Овие што шијат платнени продаваат само возачки. Добар момент, иако пример сет патосници се 1300, а само возачка 500.

Отсутен MNikolovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #271 на: 22 Јануари 2021, 10:12:25 am »
Здраво дечки.
Ми требаат гумени патосници за Мондео.
Препорака од каде да земам квалитетни патосници кој не мерисаат на гума ?

Autolux (patosnici.mk) на излез од Скопје, Автокоманда.

Пред околу 2.5 години земав гумени од таму, Gledring, за C3 околу 1600-1800 беа. Уште се ко нови после ~15.000км. За мирис, немаат непријатен, ама првите 3-4 месеци имаат некој благ мирис. Посебно коа ќе пуштиш греење на долниот дел од колата. После 4-5 пати перење мирисот на цело го снема.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #272 на: 22 Јануари 2021, 10:12:57 am »
За i10ката зедов гумени од еуростил, не лежат најидеално но немаат знаци на истрошеност.
За i30ката зедов ориџинале но испаднаа прилично нежни, приметив дека на 2 места каде што ми лежи петицата почнало да се тенчи гумата.
Пред да се направат дупки им залепив одозгора парче од внатрешна гума.
Се гледа крпено ама што ми е гајле :)



Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13584
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #273 на: 22 Јануари 2021, 10:21:44 am »
Здраво дечки.
Ми требаат гумени патосници за Мондео.
Препорака од каде да земам квалитетни патосници кој не мерисаат на гума ?

Јас зедов за Октавијата. Имам пишано веќе неколку пати. Не сум видел подобра патосница :) Прилично сум picky кога се работи за патосници, ама вредат секој денар.

Немаат никаква миризба, кога ги перам добро и брзо се цедат, убав квалитет на гума, дебела гума, убаво лежат на фабричките држачи. Се на се, одлични и скрос препорака.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #274 на: 22 Јануари 2021, 12:16:57 pm »
За i10ката зедов гумени од еуростил, не лежат најидеално но немаат знаци на истрошеност.
За i30ката зедов ориџинале но испаднаа прилично нежни, приметив дека на 2 места каде што ми лежи петицата почнало да се тенчи гумата.
Пред да се направат дупки им залепив одозгора парче од внатрешна гума.
Се гледа крпено ама што ми е гајле :)


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

And this is why, folks, you don't buy rubber floor mats.

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6376
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #275 на: 22 Јануари 2021, 12:38:29 pm »
And this is why, folks, you buy OEM rubber floor mats  ;D


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29243
    • CARclub.mk
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #276 на: 22 Јануари 2021, 13:13:00 pm »
Не дека нема и фабричките патосници да се излижат/искинат. Сите патосници (односно, возачата) ќе се излижат at a point.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #277 на: 22 Јануари 2021, 14:04:53 pm »
Во Русија, Балтик, негде кај што ако не те дави дожд те дави снег, разбирам чамцитосници.

Ама овде кај нас со 230+ сончеви денови годишно, гнасно да ми личи колата и кога е перена...

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6376
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #278 на: 22 Јануари 2021, 14:12:23 pm »
И ти си у право...но морам да додадам дека моите патосници после скоро 5 години изгледаат како нови, ги ставаш на вап и стварно нема никаков знак на истрошеност, фабрика си е фабрика. Додека на ибицата се исто ОЕМ но се платнени и да се познава истрошеност но мислам дека со добро хемиско и тие може да се средат.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54781
  • Махер
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #279 на: 22 Јануари 2021, 14:12:37 pm »
Во Русија, Балтик, негде кај што ако не те дави дожд те дави снег, разбирам чамцитосници.

Ама овде кај нас со 230+ сончеви денови годишно, гнасно да ми личи колата и кога е перена...
300 Мартин, 300 сончеви денови годишно.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17290
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #280 на: 22 Јануари 2021, 14:20:16 pm »
И ти си у право...но морам да додадам дека моите патосници после скоро 5 години изгледаат како нови, ги ставаш на вап и стварно нема никаков знак на истрошеност, фабрика си е фабрика. Додека на ибицата се исто ОЕМ но се платнени и да се познава истрошеност но мислам дека со добро хемиско и тие може да се средат.

Реално, ништо не трае вечно, па ни патосници. Јас на пример, би се помирил со тоа платнени патосници да ми траат 4-5 години бидејќи се 1300 денари да се заменат (афтермаркет, нормално). Исто, афтермаркет опцијата стои за да замениш само возачка патосница за дел од цената.

Мораме да се согласиме дека чувството на газење на теписон е значително подобро и го прави ентериерот попријатно место за престојување. За луѓе како нас кои генерално ги користат возилата на асфалт, не разбирам како некој сака да живее со компромисот на константно нечистиот изглед на гумата, како и непријатниот осет под чевлите кој се јавува при газење на гумена патосница.

Другар ми си купи Megane Coupe и тргна по типски гумени патосници. Го прашав зошто, ми извади некое античко верување на неговите претци како гумена патосница била подобра, а дечково генерално се замара со колите, атмосферата во ентериерот (да биде чисто и уредно) и хигиената околу истите.
Го убедив за теписонски и дојде и ми рече „да не ме убедеше за теписонски два пати пари ќе давав“.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29243
    • CARclub.mk
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #281 на: 22 Јануари 2021, 14:32:39 pm »
Мораме да се согласиме дека чувството на газење на теписон е значително подобро и го прави ентериерот попријатно место за престојување. За луѓе како нас кои генерално ги користат возилата на асфалт, не разбирам како некој сака да живее со компромисот на константно нечистиот изглед на гумата, како и непријатниот осет под чевлите кој се јавува при газење на гумена патосница.

Кога земам кола на тест, ако има гумени патосници морам да земам екстра влажна крпа со мене, за да ги забришам кога ќе влезам да сликам, за да не изгледа ептееен никакво. Или креативно да затемнувам, или да измислувам глупости. Или едноставно колата да изгледа прљава внатре.

Слично како што кечап е најдобриот начин секоја храна на која ќе го ставиш да има вкус на кечап, така и гумени патосници се најдобриот начин да ја намалиш перцепираната вредност на возилото за некој процент.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1282
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #282 на: 22 Јануари 2021, 20:15:41 pm »
Во Хубо има Мишелин патосници :)

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #283 на: 23 Јануари 2021, 06:23:07 am »
Пред година дена купив патосници од КарБокс, нема знаци на истрошеност, не мирисаат, убаво лежат ама патосницата на возачка страна, на местото кај што стои десната нога пукна.
Карбокс избегавајте ги за патосници купување.
« Последно менување: 23 Јануари 2021, 06:29:28 am NNN »

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3124
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #284 на: 23 Јануари 2021, 08:03:14 am »
Пред година дена купив патосници од КарБокс, нема знаци на истрошеност, не мирисаат, убаво лежат ама патосницата на возачка страна, на местото кај што стои десната нога пукна.
Карбокс избегавајте ги за патосници купување.
carbox t.e sonax