Автор Тема: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'  (Прочитано 560 пати)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« на: 29 Април 2024, 10:40:52 am »
Пунтото ќе го изложам и тука чисто за евиденција како оди дружбата, одржувањето, сервисирањето, од искуство знам дека доста ќе се дружиме. Мене многу ми прави кеф, посебно низ Скопје. Како што пишав во огласот при потрагата по ваков модел, сосема случајно се налета на колата, не беше на оглас. Цената и состојбата беа пресудни одма да се реагира и да се земе, иако немаше од опрема тоа што на почетокот се бараше (серво и клима). Татко ми, за кого е земена колата, реално не користи клима во кола а и без серво не е страшно.

Мора веднаш да направам споредба со претходното Пунто 2 со 1,2 и 16 вентили со 80 кс, има осетна разлика, посебно при тргнување/старт и забрзување, ама на стариот овие параметри не му играат никаква улога.

Пунтото е средено комплет, односно направен му е голем сервис, набавени се 4 целосезонски Матадор и хемиско, која инвестиција вкупно чинеше околу 450 евра.

Голем сервис е направен во овластениот сервис на Фиат Велиновски во Куманово на 156.295 км и вклучува (со цени):
1. Сет за ребраст (ремен и затегнувач) 2200 ден
2. Пумпа за вода ................................2800 ден
3. Семеринг за радилица ..................... 350 ден
4. Семеринг за брегаста ...................... 450 ден
5. Линиски ремен ПК .......................... 400 ден
6. Замена сет ребраст ........................ 3000 ден
7. Моторно масло Селениа Голд 3 л..... 2100 ден
8. Филтер за масло............................   500 ден
9. Филтер за воздух ............................ 550 ден
     Вкупно........................................ 12350 ден

Гаранција 5 години или 80.000 км.

Дополнително беше ставен обртометар од друг модел на Пунто кој што имаше опција да покажува обртаи, температура, потрошувачка на гориво, затоа што основниот модел на Пунто ги нема овие опции.

Еве и по некоја слика како изгледа сега колата:







Нови патики сет 4 гуми Матадор MP 62 All Weather EVO по цена од 2600 ден гума


Патосници по пропис Гледринг


Обртометар како што треба да има


Хемиско локал Куманово:














Останува во здравје да вози стариот и нормално чат пат да ја „крадеме“ по потреба
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1634
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #1 на: 29 Април 2024, 10:44:35 am »
Создравје да се вози пиц пец по порпис сте ја средиле освежиле

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #2 на: 29 Април 2024, 10:58:16 am »
Убаво си го погодил, со здравје да се вози,домакински чувано ми гледа. Ова од пријател некој шо беше така  ? Само еден плин ти фали ако е за низ град дефинитивно.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1956
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #3 на: 29 Април 2024, 15:16:46 pm »
Абе, прво мора клима и серво, а сега татко ти не користи клима и без серво се живи. Се тешиш а?  ;D

Со здравје да се вози. Понатака, земи му едно воланче од растурачиве на фиат, да заличи и внатре.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #4 на: 29 Април 2024, 16:34:40 pm »
Sozdravje da se vozi i dolgo da ve sluzi.
Nego koga menuvase saltabla ne ti trepka saatot dole za kilometrazata ili ti go sredija na kompjuter ?
Odlicno ste go skockale za pocetok so full servis sega stariot kje si bide miren. Nego ocekuvaj sega doticen clen da ti pishe kako mozese vaka da go zaebes sopstveniot roditel koj te izrasnal vo zrela licnost. Trebase da se istreses barem 18.000€ da mu zemes novo vozilo i da uziva vo penzionerskite denovi :)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #5 на: 29 Април 2024, 16:41:37 pm »
На кредитче, за само 79€/месечно за следните 15 години.  ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #6 на: 29 Април 2024, 20:32:23 pm »
На кредитче, за само 79€/месечно за следните 15 години.  ;D
yess...mnogu lesno so 100 stapa na tugj grb.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Фиат Пунто мк2а 1,2 8v 00'
« Одговори #7 на: 30 Април 2024, 10:49:15 am »
Убаво си го погодил, со здравје да се вози,домакински чувано ми гледа. Ова од пријател некој шо беше така  ? Само еден плин ти фали ако е за низ град дефинитивно.
Да сосема случајно, човекот доби во наследство нова Корса и му останаа две коли „вишок“, имаше убаво Цитроенче Ц3 2007 со 100к км и го даде за 2500 е и ова Пунто кое му служело како втора кола. Инаку нема потреба од плин со оглед на километражата татко ми што би ја поминувал годишно.

Абе, прво мора клима и серво, а сега татко ти не користи клима и без серво се живи. Се тешиш а?  ;D

Со здравје да се вози. Понатака, земи му едно воланче од растурачиве на фиат, да заличи и внатре.
Јас лично за мене не би зел кола без клима и серво, за него знам дека не ја пушташе климата во претходното возило, а за серво стара школа е, ќе се навикне :). За воланот понатаму, дали се преслече во некоја кожа со конец зашивање (некој тука на форумот правеше и убаво излезе) или да се земе сочуван волан, сега за сега е ок.

Sozdravje da se vozi i dolgo da ve sluzi.
Nego koga menuvase saltabla ne ti trepka saatot dole za kilometrazata ili ti go sredija na kompjuter ?
Odlicno ste go skockale za pocetok so full servis sega stariot kje si bide miren. Nego ocekuvaj sega doticen clen da ti pishe kako mozese vaka da go zaebes sopstveniot roditel koj te izrasnal vo zrela licnost. Trebase da se istreses barem 18.000€ da mu zemes novo vozilo i da uziva vo penzionerskite denovi :)
Се беше средено, не се запали ниту една сијаличка, многу е подруго со овој обртометар, не знам како воопшто ставале онакви едноставни само што покажува км/ч и гориво во резервоар, а компјутерот по секако си дава повратни информации за сите опции. 
Претпоставката е мајката на сите заебувања