Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 170425 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5228
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1155 на: 13 Март 2024, 18:00:34 pm »
да, пасираат на приклучокот, но тие „ударните“ имаат торзиона зона наменета да ги издржи ударите, така да ако ги употребиш на „обична“ шрафилица ќе се скинат, додека пак обичните битови ако ги стајш на ударната шрафилица од ударите брзо ќе се оштетат забите, така барем на јутјуб кажуваат што имам гледано, само што не можам да го најдам видото во моментов....

Интересно, но еден момент што треба да се нагласи овде: Битовите кои наменски се за ударен заштрафувач, се осетно поскапи и релативно поретки.

Тие од Инко филипс битовите а исто се деси и со ph и со pz, беа обични евтини битови кои се искршија на зашатрафување на средно големи штрафови до штафни. Ѓубре се дефинитивно.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4273
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1156 на: 13 Март 2024, 18:04:00 pm »
@flashgordon007 што бидна со Ингкото?
Живи се или тропаат во некоја канта?

Инаку јас имам (после ќе проверам која фирма) филипс пз2ка, имам скршено премногу по коли што сум штрафел и иверици, само овај остана ни милиметар неизеден и здрав.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9915
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1157 на: 13 Март 2024, 18:42:58 pm »
да, пасираат на приклучокот, но тие „ударните“ имаат торзиона зона наменета да ги издржи ударите, така да ако ги употребиш на „обична“ шрафилица ќе се скинат, додека пак обичните битови ако ги стајш на ударната шрафилица од ударите брзо ќе се оштетат забите, така барем на јутјуб кажуваат што имам гледано, само што не можам да го најдам видото во моментов....

Интересно, но еден момент што треба да се нагласи овде: Битовите кои наменски се за ударен заштрафувач, се осетно поскапи и релативно поретки.

Тие од Инко филипс битовите а исто се деси и со ph и со pz, беа обични евтини битови кои се искршија на зашатрафување на средно големи штрафови до штафни. Ѓубре се дефинитивно.
хмм, ај да речиме кито во нај мала така се подобри од топ мастер ( топ мастер торакс скршив, додека истиот шраф го одшрафив со кито-то) а и за ними најдов цени па ними ќе ги споредам.
https://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&product_id=2236&search=ph+3
https://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&product_id=2271&search=ph+3

имам гледано по механичари и ударни насадни клучеви и шрафилици, иако шрафилицата беше при крај, клучојте сеуште беа функционални, со неколку шрафа скинати ( немам податоци за шрафојте дали беа 12.8 или послаби). Но не можам да кажам од лично искуство, оти јас го користам замо за филтер за моторно масло, што е стегнат само 25NM... 
Соодветни битови користеше ? 

 

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1158 на: 14 Март 2024, 10:20:35 am »
Кога сте кај битовите да ви ги препорачам Gross  да ги пробате,ги има во Меркур најотпорен бит што сум го користел а имам и на Девалт,Макита и Бош.
Немаат мака со ни со ударен заштрафувач ни па со обична штрафилица, вака изгледаат:


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4273
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1159 на: 14 Март 2024, 11:16:39 am »
Инаку јас имам (после ќе проверам која фирма) филипс пз2ка, имам скршено премногу по коли што сум штрафел и иверици, само овај остана ни милиметар неизеден и здрав.

Gross бил и мојот. Најотпорен бит за мали пари.
Штрафено и соларни за струја, мака нема.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9915
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1160 на: 14 Март 2024, 11:47:44 am »
Кога сте кај битовите да ви ги препорачам Gross  да ги пробате,ги има во Меркур најотпорен бит што сум го користел а имам и на Девалт,Макита и Бош.
Немаат мака со ни со ударен заштрафувач ни па со обична штрафилица, вака изгледаат:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
си користел кито ?
Едит:
Да бe мајката, или слаба ми е шрафилицана или се изфржливи.
« Последно менување: 14 Март 2024, 19:29:43 pm Bicikle »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5228
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1161 на: 14 Март 2024, 20:10:56 pm »
@fcwizard фала, баш ќе ги пробам. Ќе земам во прва прилика.


Соодветни битови користеше ? 


Не знам што мислиш под соодветни, ама работев со обична штрафилица (Ингко) со Ингко PZ филипс битови купени директно од Евтинија... Штрафење во штафни со средно големи штрафови, и тоа пази - со предбушење. Неколку ги скршив. Имав и пар PН филипс битови (исто Ингко), и тие се скршија. Некое тешко ѓубре им се филипс битовите, или јас на таква тура сум налетал.
Потоа некој пазарски бит се ископа низ алатот, и со него завршив пола ден штрафење без проблеми.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9915
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1162 на: 14 Март 2024, 20:49:56 pm »
Мислев дали биле ударни или обични, ама ако било меко дрво и  мали шрафчина,сигурно си бил далеку од границите, не би требало да пукнат за 4-5цм шрафче со 3-4мм дијаметар.
Мада некој дрва што шрафев, дали букој беа ама 10 ка шрав со 6 аголна глава поќе од 3 цм не се шрафеше со предбушење. 

Присутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6900
  • хаУс мајстор
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1163 на: 22 Март 2024, 10:41:23 am »
Момци, компресор за пружини кај нас да видел некаде да се продава?
Вакво нешто:


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1165 на: 22 Март 2024, 11:14:02 am »
@зоки-златен кога ќе завршиш работа, ќе ми ги ренташ за еден викенд  - ок? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6900
  • хаУс мајстор
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1166 на: 22 Март 2024, 13:10:13 pm »
Фала @kire95 !
@Simo - Carrier159 договорено, само ако не ме утепа некоја пружина 😀

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9915
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1167 на: 22 Март 2024, 14:11:39 pm »
zemi i pancir

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9915
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #1168 на: 03 Април 2024, 16:27:36 pm »