Автор Тема: Корисни Совети за ауто-озвучување  (Прочитано 146902 пати)

Отсутен red dragon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #255 на: 28 Јуни 2015, 18:04:53 pm »
Од дека може да се купи и колку кошта каблови машко-женско за да се поврзе цд радио марка НЕО во опел астра ф. На сликите се радиото како изгледа и конекторите ако некој знае нека ми пушти линк,слика или да каже точно каков треба да биде кабелот за да знам да купим ?????
Продажба на половни делови за Опел астра Ф !!!! За повеќе информации приватна ПП !!!!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6099
  • 69
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #256 на: 28 Јуни 2015, 18:13:51 pm »
Тоа што се гледа на сликите ти се женски конектори кои се монтирани на фабричкиот носач на астрата. Треба да се извади фабричкиот носач, па да се намести тој што ти дошол со радиото. Потоа да се види да се искористат овие конектори.
Со тоа НЕО радиото сигурно имаш сет кабли со конектор, од едната страна што влегува во радиото, а од другата ИСО конектор кој ке се уштека во тие женските од астрата. Ако го немаш тој кабел, во тој случај треба да се комбинира со лемење нешто.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6545
  • French diamond
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #257 на: 28 Јуни 2015, 23:28:08 pm »
Конектор (џек) за радиото можи да најдиш во Алфа Електроник, ќе го однесиш радиото и би требало да има или ќе ти направат, кошта околу 150-200 денари.

Отсутен red dragon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #258 на: 29 Јуни 2015, 14:03:14 pm »
Овој цд радио е пионир исто и за НЕО ги имам истите каблови е требат ми тие што треба да се повржат на астрата и само да се спојат со овие од сликата или комплет ако има направени некаде да купим. Поштото не знам точно тие трите редови на астрата приклучоците кој за што е .
Продажба на половни делови за Опел астра Ф !!!! За повеќе информации приватна ПП !!!!

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #259 на: 08 Јули 2015, 18:02:01 pm »
Не се разбирам многу, некој да ми помогни за поврзување на радиово ? Има 3 жици за напојување стурја и 4 излези за звучници..
Едната жица е жолта и пишува 12v Permanent
Другата жица е црвена и пишува 12v Switcher
И црна жица на која не пишува ништо..

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #260 на: 08 Јули 2015, 19:12:22 pm »
Немој Бузуки, не си играј, ќе си го запалиш ренолцето...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #261 на: 08 Јули 2015, 19:31:08 pm »
На комбето проверувам прво па ако го биде одиме на реното (на сигурно) ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #262 на: 08 Јули 2015, 19:55:58 pm »
Ааа добро, штом е комбето за палење, 12v permanent оди на извор од 12v кој има напон и кога е исклучен контакт од брава, тој ти служи за чување на меморирани станици и подесувања на еквилајзери, 12v switcher ти е уствари главната струја, обично е поврзана на контакт, но треба да најдеш подебелка жица, и осигурач да ставиш пред радиото.
Ако сакаш да ти работи радиото и кога нема контакт во брава, тогаш можеш двете 12v жици да ги врзеш директ на акумулатор, секако преку осигурач. Црната жица оди на маса.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #263 на: 08 Јули 2015, 20:58:56 pm »
Фала Симо :) Тоа црната жица (масата) треба на каросерија да е закачена или ?

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #264 на: 08 Јули 2015, 21:36:36 pm »
Фала Симо :) Тоа црната жица (масата) треба на каросерија да е закачена или ?
Na masa - na minus - crnata zica

Отсутен velkov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 637
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #265 на: 13 Август 2015, 14:03:14 pm »
во нормалниот свет каде што местото за резервна гума не се користи за плинска боца можеш да си направиш вакво нешто

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54783
  • Махер
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #266 на: 13 Август 2015, 14:24:50 pm »
За дизелашите сакаш да кажеш? :)

За занимација, да. Но за добивање на добар звук дури и кај медијапанските кутии се користи вкрутување на кутијата, а камо ли на волку мек материјал. Треба да се погледне како да се изведе најефтино да се вкрути металот кај што стои гумата, да се изолираат дупките ако ги има, и врз самата дупка на металот да се стави медијапанска плоча на која ќе се заштрафи сабвуферот. :) Звукот ќе е далеку подобар. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54783
  • Махер
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #267 на: 20 Ноември 2015, 16:12:48 pm »
Многу корисен дизајн:


Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #268 на: 25 Ноември 2015, 23:11:58 pm »
Совет за звучници за задните врати до 2500-600 денари?, бидејќ ќе требаат и адаптери и кабли... 160-170mm треба да се, се работи за голф 5.
http://www.dogsecurity.mk/index.php?option=com_virtuemart&category_id=1&page=shop.browse&Itemid=1&limit=20&limitstart=0&lang=mk
Или од друго место ако има подобар избор.
Радиото е Пионир, вакво http://www.pioneer-car.eu/eur/products/deh-5450sd/print.html, предните звучници се фабричките и имам активно вуферче Пионир вакво http://www.pioneer.com.au/au/products/archive/TS-WX11A/page.html доколку игра некаква улога при изборот на звучници.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Корисни Совети за ауто-озвучување
« Одговори #269 на: 30 Јануари 2016, 23:36:37 pm »
Некој да ми помогни за избор.. Сакам да ставам некое озвучување во клиото.. Вуфер појачало и кабли..

Ми нудат вакво нешто.. Вуферот е 800w а појачалото 500w + кабли..120 евра..



Радиото ми е фабричко нема излези за појачало ама колку што знам се мести некој адаптер што го има во dogsequrity..

Исто така на појачалото можат да се поврзат и звучниците ?